Ako ste ikada poželjeli znati što ih zapravo privlači, pripremite se na iznenađenje – razlog je nešto sasvim drugačije nego što ste mislili!
Stenice polako ulaze u hibernaciju: Evo šta se zapravo događa s njima i koliko su opasne za ljude
Kako dolazi hladnoća, mnogi insekti počinju ulaziti u fazu hibernacije, a među njima su i stenice koje najčešće privuku našu pažnju svojim neugodnim mirisom i prisustvom u stanovima. Iako se na prvi pogled može činiti da nestaju sa dolaskom zime, one zapravo imaju svoju taktiku preživljavanja, a pitanje koje mnoge zanima je: kako se probude iz svog zimskog sna i koliko su zapravo opasne za ljude?
Stenice, kao i mnogi drugi insekti, traže sigurna mjesta koja će im omogućiti da prežive zimu, a jedan od omiljenih skrovišta su roletne na prozorima, gdje se često zavlače kako bi pronašle kutak u kojem mogu biti zaštićene od hladnoće. Iako se mogu činiti kao obični dosadni insekti, stenice, ili preciznije, smrdljive bube, spadaju u grupu štitastih stjenica. Zbog svojih minijaturnih, štitastih tijela, lako se prepoznaju, a izuzetno su učinkovite u skrivanju tijekom hladnijih mjeseci.
- Prema riječima Miloša Jovića, višeg kustosa Prirodnjačkog muzeja, ove bube su biljojedi, što znači da se hrane biljnim sokom. Iako njihovo prisustvo u stanu može biti neugodno, pa čak i zastrašujuće za one koji imaju prirodni strah od insekata, nije potrebno previše brinuti. U stvari, nisu opasne za ljude, jer se ne hrane ljudskom krvi niti predstavljaju izravnu prijetnju.
Najzastupljenija vrsta smrdljivih buba u našoj zemlji je azijska smrdljiva buba, koja je prepoznatljiva po svom haotičnom letu, zujanju i nespretnom lupanju o prozore i roletne. Zbog svoje neuredne navigacije, često mogu biti iritantne, ali zapravo nisu štetne za zdravlje ljudi. Iako njihovo prisustvo može biti neugodno, najvažnija stvar koju treba imati na umu jest da ne predstavljaju prijetnju u smislu prijenosa bolesti.
Kako dolazi zima, stenice će se povući na sklonjena mjesta i rijetko će biti viđene. Međutim, to ne znači da nestaju – one samo uspješno izbjegavaju hladnoću, skrivajući se na sigurnim mjestima, poput roleta, zidova ili pukotina, čekajući da se ponovno probude. S dolaskom proljeća, ove bube ponovo izlaze na površinu, a njihovo prisustvo bit će ponovno primjetno.
Dakle, iako nam smrdljive bube mogu biti neugodne i ponekad zastrašujuće, nije potrebno paničariti. Ako ih primijetimo u svom domu, najbolje je izbjegavati prekomjernu paniku i jednostavno ih ukloniti na siguran način. S obzirom na to da se većina njih povlači zimi i da nije opasna za zdravlje, najbolje je čekati da prođe hladno razdoblje, a s proljećem ćemo ih opet vidjeti u punom sjaju.
BONUS TEKST
Jedna od najzanimljivijih prirodnih pojava na Zemlji je aurora borealis, ili sjeverna svjetlost, koja se javlja u polarnoj regiji. Ovaj fenomen je zapravo rezultat sudara čestica sa Zemljinom atmosferom, pri čemu se oslobađa energija u obliku svjetlosti. Na visinama od 80 do 500 kilometara iznad površine Zemlje, elektroni i protoni koje nosi sunčev vjetar sudaraju se s molekulama u atmosferi, uglavnom sa kisikom i azotom. Ovi sudari izazivaju emisiju svjetlosti, koja se zatim vidi kao aurora.
Aurora borealis se obično javlja u arktičkim područjima, poput Skandinavije, Kanade, Rusije i Aljaske, a mogu se pojaviti i u južnom polarnom krugu, gdje je fenomen poznat kao aurora australis. Svjetlost može imati različite boje, najčešće zelenu, ali ponekad se mogu pojaviti i crvene, ljubičaste i plave nijanse, ovisno o tome koje molekule su u interakciji s česticama.