Stručna novinarka Jagoda Grondečka, specijalizirana za pitanja koja se tiču ​​Bliskog istoka, strastveno koristi svoju Instagram platformu kako bi rasvijetlila iskustva afganistanskih žena, razotkrivajući surovu stvarnost s kojom se suočavaju usred opresivnog talibanskog režima. Ovi hrabri pojedinci suočavaju se s strašnim okolnostima uključujući krajnje siromaštvo, neobuzdanu nezaposlenost i stalnu bitku za temeljna prava, dok se njihova nacija opustošena glađu bori s teškim kušnjama svakodnevnog života.

  • Uz duboko razumijevanje bliskoistočnih pitanja, novinarka Jagoda Grondečka strastveno koristi svoju Instagram platformu kako bi rasvijetlila stradanje afganistanskih žena. Kroz svoje predane napore, ona otkriva surovu stvarnost koju prolaze usred vladavine talibana. Ovi hrabri pojedinci suočavaju se s teškim okolnostima uključujući krajnje siromaštvo, raširenu nezaposlenost i stalnu bitku za temeljna prava.

U međuvremenu, glađu opustošena nacija bori se s teškim kušnjama svakodnevnog života. Živi u regiji Pul-e Alem u provinciji Logar i živi žena po imenu Džamila čiji je životni put obavijen misterijom i obilježen srceparajućim preprekama. Iako je imala samo 14 godina, u brak je ušla s muškarcem u kasnim 50-ima, preuzimajući ulogu njegove druge supruge. Kao rezultat toga, njezina se sudbina ispreplela sa sudbinom druge osobe, gurnuvši je u središte obiteljske transakcije gdje je ostavljena da trpi ulogu potlačene žene, lišene značajnog djelovanja.

  • Prema riječima novinarke Jagode, Džamilin otac je imao želju da ona uđe u novi brak. Međutim, suočio se s financijskim ograničenjima u osiguravanju miraza za svoju buduću suprugu. Kao rješenje pao je dogovor u kojem je ponudio svoju kćer u zamjenu za čovjekovu sestru. Džamilin narativ vrti se oko njezina braka, jedinstvene zajednice koju pokreće nedostatak privlačnosti njezina supruga prema prvoj ženi, unatoč njegovoj dobroti prema njoj.

Ova nekonvencionalna veza rezultirala je rođenjem devetero djece, dajući Džamili osjećaj važnosti i usmjerenja dok je posljednje 24 godine svog života posvetila brizi za svoje kućanstvo i obitelj. Unatoč tome, njezina je uloga bila ograničena, a sloboda kretanja oduzeta. Prema Džamilinim riječima, njen suprug se prema njoj odnosio ljubazno i ​​nikada je nije izlagao zlostavljanju ili nasilju. Jednostavno nije volio svoju prethodnu ženu, zbog čega se njome oženio dok je bila mlada.

  • Tijekom njihova braka rodila je devetero djece i posvetila se brizi o njima i vođenju kućanstva pune 24 godine. Međutim, nije joj dana sloboda da se sama odvaži, bilo da se radi o tržnici ili posjeti kućama prijatelja. Muževljeva sestra služila joj je kao jedina osoba od povjerenja i družica. Nažalost, nedavno je izgubila bitku s rakom. Nedugo nakon tragične smrti svoje sestre, Džamila se našla u samoći, noseći sama teret strašnih okolnosti. Unatoč njezinoj nepokolebljivoj težnji da svojoj djeci omogući obrazovanje, njihovi su izgledi bili sputani stiskom siromaštva.

Prema riječima novinara, Džamila se našla u samoći, a njena djeca nisu mogla ići u školu zbog nedostatka financijskih sredstava za osnovne potrepštine poput knjiga, bilježnica i olovki. Džamila duboko žali zbog ove okolnosti, jer je i sama bila lišena mogućnosti školovanja. Novinarka je primijetila da svaka majka ne bi željela ništa više od toga da vidi kako se njezina djeca školuju. U intervjuu s Jagodom Grondecki, Džamila izražava duboku tugu zbog nemogućnosti njezine djece da idu u školu zbog financijskih ograničenja. Ona kaže da nikada neće moći oprostiti svom suprugu ovu situaciju.

  • Tijekom svog života ustrajava kroz izazove s kojima se susreće, no njezina nepokolebljiva ljubav prema djeci ostaje bezgranična, a njezina težnja za svjetlijom budućnošću nepokolebljiva. U ovom duboko dirljivom razgovoru gospođa Džamila je ogolila dušu i izrazila neopisivu tugu zbog svog mukotrpnog putovanja, obilježenog nedostatkom mogućnosti i osnovnih ljudskih prava.

Njezine iskrene riječi odišu dirljivom autentičnošću, hvatajući bit hrabre žene koja se bori s teškoćama svog okruženja. Gospođa Džamila, Afganistanka, smatra da ženama treba dati veću autonomiju, uključujući slobodu da lutaju ulicama bez ograničenja, donose vlastite izbore u karijeri i ostvaruju slobodu pri odabiru životnog partnera. Naime, zalaže se za pravo da odbije bračnu ponudu ako je budući mladoženja znatno stariji od nje.

  • Uzdržavajući deveteročlanu obitelj, gospođa Džamila se oslanja na prihode svog najstarijeg sina, koji radi kao radnik za skromnu naknadu. Nepokolebljiva snaga i odlučnost koju je ova žena pokazala suočena s nedaćama duboko su svjedočanstvo njezine hrabrosti i nepokolebljive predanosti majčinstvu, ostavljajući neizbrisiv trag u srcima i umovima svih koji svjedoče njezinom životnom putu.