Posljednjih trideset godina na našim prostorima političari i mediji koriste koncept nacionalnosti kao sredstvo za stvaranje podjela među stanovništvom. Mnogi od tih poticaja i danas odjekuju. Željeli bismo vam skrenuti pozornost na intervju koji je ostavio upečatljiv dojam.

  • Dražena Petrovića mnogi smatraju najvećim košarkašem s ovih prostora. Bez sumnje, bio je pionir među europskim sportašima koji su 1991. prešli Atlantik kako bi sudjelovali u NBA, najvažnijoj košarkaškoj ligi na svijetu. Nažalost, njegova karijera prekinuta je u Njemačkoj zbog prometne nesreće sa smrtnim ishodom.

Dražen Petrović, koji se smatra jednom od legendi jugoslavenske, hrvatske i europske košarke za sva vremena, tragično je izgubio život u prometnoj nesreći u Njemačkoj 1993. godine, ostavljajući nas da razmišljamo o nevjerojatnim uspjesima koje je mogao postići. U to je vrijeme bio na vrhuncu svoje fizičke sposobnosti, obnašajući dužnost cijenjenog kapetana hrvatske reprezentacije.

  • Samo godinu dana ranije, ovaj tim je stigao do finala Olimpijskih igara u Barceloni, suprotstavivši se legendarnom “Dream Teamu” na svom prvom značajnom turniru kao neovisna nacija. Nadalje, služio je kao razigravač za New Jersey Netse i odigrao ključnu ulogu u povezivanju Amerike s raznim europskim košarkaškim zemljama uz istaknute igrače poput Vlada Divca, Aleksandra Volkova, Šarounasa Marčuljonisa i mnogih drugih.

Značajno priznanje stiglo mu je puno prije debija s jugoslavenskom reprezentacijom na Olimpijskim igrama u Los Angelesu prije devet godina. Sedam godina nosio je plavi dres, skupivši impresivan niz medalja koje su učvrstile njegov status jednog od najcjenjenijih jugoslavenskih sportaša. Ipak, usred previranja i rascjepkanosti unutar zemlje, imenovan je kapetanom Hrvatske. Usred rata naišao je na značajan pritisak javnosti da se izjasni ili kao Hrvat ili kao Srbin.

  • Dražena Petrovića, rođenog od Jovana Petrovića, koji je radio u hercegovačkim sigurnosnim službama, i Biserke Mikulandre, knjižničarke porijeklom iz Šibenika, također povezujemo s slavnim Dejanom Bodirogom, proslavljenim srpskim likom i jednim od najcjenjenijih sportaša u povijesti europskog sporta. .

U jeku sukoba tijekom prijenosa uživo jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje. Pri ulasku u studio voditelj je srdačno pozdravio publiku i njihovog uvaženog gosta. Držeći klasičnu cigaretu, usmjerio je pozornost na Dražena, pokazujući znatiželju o temi o kojoj se često raspravlja u medijima – tvrdnji o srpskom podrijetlu Dražena Petrovića. Voditelj je brzo primijetio da se ne radi o političkoj emisiji.

  • Ipak, smatrao je potrebnim spomenuti Dražena, talentiranog braniča srpskog podrijetla. Ustajući sa stolca, voditelj je istaknuo kako Draženov identitet ne obuhvaća samo njegovu nacionalnu pripadnost. Unatoč tome što mu je bilo neugodno, Dražen se znao nasmijati. Kako bi ublažio napetost, voditeljica je ponudila dosta slabašan prijedlog: “Kako bi bilo da promijenimo fokus…

možda da razgovaramo o tome kako sportaš srpskog podrijetla može napredovati u ovom sportu?” Odgovor je, nažalost, bio sve samo ne zadovoljavajući: “Zapravo, on i nije Srbin, što objašnjava njegov slab učinak. Voditelj je naglasio da nisu svi pojedinci koji se prezivaju Petrović srpskog podrijetla, zbog čega je iznenada zaključio raspravu. Na obraćanje Dražen je dobio samouvjeren odgovor. “Budite uvjereni, ova stvar ima jednostavno rješenje”, potvrdio je Dražen.

  • Iznio je više detalja, rekavši: “Ja sam iz Šibenika, a majka mi je iz obližnjih Bilica”. Za oca je istaknuo da je podrijetlom iz Hercegovine, točnije iz Zagore. Ove pronicljive primjedbe dokumentirane su i sačuvane u YouTube videu. I nakon mnogo godina sjećanja na izazovna vremena kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši zaokupljali svjetla reflektora, kao i rasprave koje su se vodile u prijenosima uživo, izazivaju duboku tugu.

Začuđujuće je kako je nekim pojedincima bilo dopušteno narušiti privatnost Dražena Petrovića javno pregledavajući krvna zrnca i njega i njegovih roditelja. Jednako zabrinjavajuća bila je i situacija u kojoj se našao, budući da je bio prisiljen svjedočiti o duboko osobnim stvarima kao da ga ispituju.

  • Godinama kasnije, tijekom opuštenijeg druženja, Aco Petrović, Draženov brat i poznati košarkaš i trener, otkrio je kako je Draženova posvećenost hrvatskoj reprezentaciji jaka kao i uvijek. Aco je istaknuo kako Dražen nije samo košarkaški lider, već i važna ličnost hrvatske atletike. Tijekom tog razdoblja, dok je Jugoslavija lebdjela na rubu podjele, sve su oči bile uprte u Dražena i odanost koju će na kraju odabrati.

Aco, inače iz miješanog braka, shvatio je značaj Draženova izbora. Unatoč obiteljskom naslijeđu, Draženova predanost predstavljanju Hrvatske bila je jasna. Njegovim ulaskom u UN poslana je snažna poruka: “Hrvatska reprezentacija mi znači sve.” Govoreći o 1992. godini, Aco Petrović se prisjeća dubokog Draženova ponosa. To je iskreno mišljenje podijelio u intervjuu za HRT.