Dr. Borović iznio je intrigantne podatke o voću, oko kojeg postoje brojne zablude. Dr. Petar Borović, istaknuti kritičar kavana, gorljivo se bavi raznim upitima vezanim uz zdravlje ljudi. Tijekom jedne posebne rasprave, elaborirao je voće koje pomaže probavi i pročišćava crijeva, a služi kao vrijedan suputnik u naporima za mršavljenje. S obzirom na velik izbor dostupan tijekom letova, doista nema opravdanja za zanemarivanje vlastitog zdravlja.

  • “Dopustite da vam hrana posluži kao lijek. Farmaceutika ostaje održiv izbor kada su sve druge mogućnosti iscrpljene. Došao je trenutak da se odmaknemo od rasprave i da konzumiramo što više voća”, poručila je dr. Borović, koja također navedeno je voće koje se preporučuje za konzumaciju tijekom ljetnih mjeseci: Prema riječima liječnika, “preporučljivo je konzumirati otprilike 400 do 500 grama u dva ili tri obroka.

Optimalno je piti vodu, osobito prije doručka, jer pomaže u čišćenju crijeva i pripremi želuca. Treba prijeći izravno na konzumaciju Dok pojedinci često uzimaju pauzu od 20 minuta, važno je napomenuti da voda ostaje u želucu samo 20 sekundi”, upozorava on, ističući štetne navike koje su uočene kod mnogih. Kava djeluje kao toksična baza, pružajući početni poticaj budnosti nakon čega slijedi pad energije.

  • Stoga je preporučljivo da pojedinci započnu dan s vodom. Istraživanja vojnih izvora pokazuju da 80 posto građana Srbije ne konzumira dovoljno vode. Nedovoljna hidratacija ugrožava rad imunološkog sustava, termoregulaciju i umanjuje ukupnu privlačnost. Značajan broj srčanih udara događa se ujutro, uz razne druge zdravstvene probleme, uključujući moždane udare.

Umjesto da se odlučite za vodu, koja je poznata po svojoj sposobnosti da poboljša cirkulaciju krvi, kombinacija mlijeka i kave proizvodi spoj koji predstavlja probavni izazov za želudac. Neshvatljivo mi je kad tvrde da je kava korisna, primjećuje liječnik. Tvrdi da voće doprinosi i vanjskoj i unutarnjoj ljepoti tijela. Plodovi ljepote doista su moćni. Jabuke su korisne. Za živahan ten dok uživate na plaži, razmislite o prirodnoj konzumaciji mrkve, dinje i jabuke, zajedno s marelicama.

  • Kako bi vaša boja i preplanuli ten bili postojani dugo nakon izlaganja suncu, preporučuje se mješavina hladno prešanog maslinovog ulja i 25 posto limunovog soka. Nanesite ovu mješavinu na kosu u trajanju od trideset minuta – ljeto hrani srce, dok maslinovo ulje podržava um – ovo je praksa koju potičemo pojedince da usvoje. Dr. Borović podsjeća da je nepravilan način života pridonio 56.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih srčanim udarom. Vrijeme kuhanja voća je od 18 do 22 minute.

Kako bi se postigla optimalna korist, preporučljivo je konzumirati vodu i temeljito oprano voće. Sve artikle kupljene na tržištu treba uroniti u toplu vodu na 7 do 10 minuta, po mogućnosti s dodatkom male količine soli. Ova praksa osigurava konzumaciju sigurne hrane, osobito u odnosu na izloženost pesticidima, čime se smanjuje rizik od gastrointestinalnih problema.

  • Prema riječima dr. Borovića, jagode sadrže likopen koji štiti od raka dojke i prostate, a pridonosi i blistavom tenu. Osporio je nekoliko dodatnih predrasuda o lubenici. “Lubenica, prema riječima dr. Borovića, obiluje vodom i likopenom, a sadrži minimalnu količinu šećera, što je čini niskokaloričnom voćkom. Preporučljivo je konzumirati lubenicu. Za bolju probavu korisno je piti vodu sobne temperature prije jela, jer to može smanjiti glad.

Nadalje, konzumiranje 5 do 6 čaša vode dnevno može dovesti do sagorijevanja približno 350 kalorija. Za koju vrstu voća je poznato da poboljšava probavu i potiče čišćenje crijeva? Bobice Samo 125 grama malina osigurava 8 grama vlakana, što čini gotovo jednu trećinu dnevnih potreba za većinu pojedinaca. Nadalje, maline imaju značajno manji sadržaj šećera u odnosu na većinu voća.To ih čini izvrsnim izborom za osobe koje prate razinu šećera u krvi, kao i za one koji žele smanjiti višak tjelesne masnoće.

Brusnice, borovnice, kupine i jagode—sve vrste bobičastog voća izvrsne su za zdravlje debelog crijeva. Bogate su vlaknima, vodom i korisnim fitokemikalijama koje pridonose smanjenju upale u tijelu i gastrointestinalnom traktu. Ove se bobice mogu uklopiti u zobene pahuljice, smoothieje, salate (s glazurom od balzama ili vinaigrette kao preljev) i umake. Jabuke Što se tiče probave, jabuke sadrže pektin, tvar koja je poznata po svojoj topivosti i sposobnosti da veže kolesterol ili toksine u tijelu, čime ima blagotvorne učinke.

Jabuka prosječne veličine nudi otprilike 4,4 grama vlakana, što čini 17% dnevnog preporučenog unosa. Nadalje, jabuke obiluju raznim drugim nutrijentima, uključujući vitamin C i kalij. smokve Smokve su ukusno i slatko voće. Porcija od 150 grama suhih smokava sadrži otprilike 15 grama dijetalnih vlakana. Bogati antioksidansima, pomažu u zaštiti stanica od oštećenja i u borbi protiv razvoja štetnih slobodnih radikala u tijelu. Nadalje, svaka je smokva izvor esencijalnih mikronutrijenata, uključujući značajne količine vitamina A, vitamina C, vitamina K i kalija.

Banane Banane sadrže 3-4 grama vlakana i služe kao učinkovit izvor probiotika, djelujući kao brza opskrba energijom za korisne crijevne bakterije. Osim toga, obiluju raznim esencijalnim vitaminima i mineralima. Naime, sadrže vitamin C, kalij, vitamin B6 i magnezij, koji su svi ključni za promicanje probave i općeg zdravlja.

Suhe šljive Među najpoznatijim voćnim proizvodima koji pospješuju probavu su suhe šljive koje imaju prirodni laksativni učinak. Ovo voće izrazito je bogato topivim i netopivim vlaknima, pri čemu svaka pojedinačna suha šljiva sadrži gotovo 1 gram ove esencijalne hranjive tvari, što omogućuje brzo povećanje unosa vlakana. Osim toga, suhe šljive obiluju magnezijem, mineralom koji pomaže u opuštanju mišića probavnog sustava, potičući cjelokupnu probavnu udobnost.