Došao Crnogorac sa ženom na porođaj.

I tokom porođaja padne u nesvijest, jednom, pa drugi put, pa treći put, zatim ulazi babica i kaže:

Gospodine, dobili ste ćerku.

A on će:

E Bogu hvala pa kad nije muško da se ovako muči ka’ i ja!

BONUS TEKST

Tajne Podzemnog Pariza: Katakombe i Misterije Ispod Grada Svetlosti
Pariz, poznat kao “Grad svetlosti”, prepoznatljiv je po svojim znamenitim spomenicima poput Ajfelove kule, katedrale Notr Dam, Luvra i brojnim umetničkim galerijama. Međutim, ispod svojih užurbanih ulica i raskošnih avenija, Pariz skriva tajanstveni svet katakombi i podzemnih tunela, koji su jednako fascinantni kao i grad iznad njih.

Istorija Katakombi
Katakombe Pariza su mreža podzemnih tunela i komora koja se prostire ispod grada u dužini od preko 300 kilometara. Ove katakombe nastale su krajem 18. veka kao odgovor na problem pretrpanih groblja. U to vreme, gradska groblja su bila toliko popunjena da su tela izbijala na površinu, stvarajući ozbiljne zdravstvene probleme. Godine 1786, gradske vlasti su odlučile da presele posmrtne ostatke iz prenatrpanih groblja u napuštene kamenolome ispod grada, stvarajući tako katakombe.

Kosti su pažljivo premeštane i složene u katakombama tokom narednih decenija, a procenjuje se da se danas tamo nalazi preko šest miliona ljudskih ostataka. Katakombe su prvobitno bile zatvorene za javnost, ali su početkom 19. veka otvorene za turističke posete, postajući jedna od najbizarnijih, ali i najzanimljivijih atrakcija Pariza.

Arhitektura i Atmosfera
Ulaz u katakombe se nalazi u kvartu Denfer-Rošro (Denfert-Rochereau), i posetioci odmah ulaze u mračni, uski tunel koji vodi duboko ispod zemlje. Zidovi tunela su ispunjeni kostima i lobanjama koje su uredno složene u simetrične obrasce. Atmosfera je jeziva i pomalo klaustrofobična, a zvukovi odjeka koraka u mraku stvaraju osećaj nelagodnosti.

Iako su katakombe prilično dobro poznate, veliki deo podzemnih tunela Pariza ostaje neistražen ili nije dostupan za javnost. Postoje priče o tajnim sobama, skrivanim prolazima i misterioznim skrivenim mestima koja tek čekaju da budu otkrivena.

Tajne Podzemne Zajednice
Jedna od najintrigantnijih priča vezanih za katakombe je postojanje podzemnih zajednica poznatih kao “katafilci”. Katafilci su grupa entuzijasta koji ilegalno istražuju katakombe i podzemne tunele Pariza. Oni veruju da su podzemni prolazi mesta slobode i avanture, daleko od strogih pravila svakodnevnog života na površini.

Katafilci su često dobro organizovani i imaju duboko poznavanje pariskih katakombi. Oni kreiraju mape, organizuju tajne zabave i čak priređuju pozorišne predstave ispod zemlje. Međutim, njihova aktivnost je protivzakonita i pariska policija povremeno sprovodi racije kako bi ih sprečila.

Skriveni Sef i Tajna Bioskopska Sala
Godine 2004, pariska policija otkrila je tajni bioskop u jednoj od napuštenih podzemnih komora. Opremljen kompletnom bioskopskom opremom, projekcionom kabinom i sedištima za gledaoce, bioskop je takođe imao bar i restoran. Sef je takođe bio pronađen u blizini, ali do danas niko nije otkrio ko stoji iza ove podzemne bioskopske sale i šta je bila svrha njenog postojanja.

Ekstremni Uspon na Popularnosti
Zbog svoje misteriozne prirode i mračne istorije, katakombe su inspirisale brojne umetnike, pisce i filmske stvaraoce. Brojni horor filmovi i knjige smešteni su u podzemlje Pariza, stvarajući kulturu fascinacije i straha u vezi sa tim mestom. Danas, katakombe su postale popularna turistička atrakcija koja privlači na hiljade posetilaca svake godine.

Katakombe Pariza nisu samo niz tunela ispunjenih kostima; one su složena mreža koja priča priču o istoriji grada, njegovim tajnama i neotkrivenim misterijama. Svaki tunel, svaka komora, krije deo prošlosti, a možda i nepoznate priče koje čekaju da budu otkrivene. I dok se Pariz ponosno prostire pod svetlom dana, njegovo podzemlje ostaje misterija, intrigantna i mračna, čekajući da bude istražena.