Jetra je jedan od najvažnijih organa u telu filter života koji svakodnevno prerađuje sve što unesemo.

Masna jetra, poznata i pod medicinskim nazivom steatoza jetre, postala je jedan od najraširenijih zdravstvenih problema današnjice, kako u razvijenim tako i u zemljama u razvoju. O ovom stanju, koje zahvata sve veći broj ljudi, govorila je dr Radmila Ješić Vukićević, istaknuti gastroenterolog i hepatolog, gostujući u emisiji “RTS Ordinacija”. Njeno izlaganje donosi važne uvide u to kako prepoznati, razumeti i lečiti masnu jetru.
 Šta je zapravo masna jetra i zašto se javlja?

Masna jetra nije samo bezazlena dijagnoza – ona je stanje koje može dovesti do ozbiljnih posledica, ako se ne prepozna i ne leči na vreme. Radi se o nakupljanju viška masti u ćelijama jetre, što otežava njeno normalno funkcionisanje. Doktorka objašnjava da se steatoza može javiti kod bilo koje starosne grupe – uključujući i decu i adolescente, iako se najčešće dijagnostikuje kod osoba u četvrtoj i petoj deceniji života.

Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da masna jetra u ranim fazama najčešće ne daje nikakve simptome. Kod dece i tinejdžera, stanje često ostaje neotkriveno dok se ne urade rutinski laboratorijski nalazi ili ultrazvučni pregledi. Upravo zato, naglašava doktorka, pravovremeno otkrivanje i promene u načinu života su ključni faktori prevencije i lečenja.
 Šta uzrokuje masnu jetru?

Masna jetra može imati više uzroka, a među najčešćima su:

Prekomerna telesna težina i gojaznost

Dijabetes tipa 2 i insulinska rezistencija

Nepravilna ishrana bogata zasićenim mastima, šećerima i rafinisanim ugljenim hidratima

Prekomerna konzumacija alkohola (kod alkoholne masne jetre)

Genetska predispozicija

Određeni lekovi koji utiču na funkciju jetre

Dr Ješić Vukićević ističe da je u svakom pristupu lečenju neophodno identifikovati konkretan uzrok, jer se samo tako terapija može pravilno usmeriti.
 Liječenje masne jetre – od ishrane do suplemenata

Jedan od ključnih aspekata lečenja jeste promjena životnog stila. To uključuje:

 Smanjenje telesne težine – čak i gubitak od 5–10% ukupne mase može značajno poboljšati funkciju jetre
 Povećanje fizičke aktivnosti – redovno kretanje stimuliše razgradnju masti i smanjuje insulinsku rezistenciju
 Upravljanje unosom kalorija – kontrola porcija i izbegavanje industrijski prerađene hrane
 Eliminacija alkohola, naročito ako je uzrok masne jetre povezan sa njegovim unosom
 Korišćenje vitamina E i C, za koje se pokazalo da imaju antioksidativni učinak na jetru, naročito u ranim fazama bolesti

“Ne postoji jedinstveni lek koji bi ‘izlečio’ masnu jetru. Lečenje je sveobuhvatan proces koji uključuje disciplinu, upornost i praćenje saveta lekara,” naglasila je doktorka.

 Šta je rekla o sirutki – i zašto je to mnoge iznenadilo?

Iako se često promoviše kao prirodan lek za detoksikaciju, dr Radmila Ješić Vukićević iznosi realističan stav o sirutki:

“Prema mom kliničkom iskustvu, svega 5% pacijenata redovno koristi sirutku. Ona ne detoksifikuje direktno jetru, kako se često misli, ali može poslužiti kao blagi dodatak ishrani zbog svojih hidratantnih i probiotskih svojstava. Ipak, nije čudotvorni lek – njena upotreba mora biti umerena i u kontekstu celokupnog režima ishrane.”

Dakle, iako sirutka može imati podršku u okviru šire terapije, ona nije zamena za medicinski nadzor i promenu navika.
 Koji je najbolji način ishrane za obolele od masne jetre?

Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, a i ličnom stavu doktorke Ješić Vukićević, najbolji model ishrane u ovim slučajevima jeste upravo mediteranska dijeta.

Ona podrazumeva:

 Fokus na sveže povrće, mahunarke, integralne žitarice
 Umerenu konzumaciju ribe i belog mesa
 Upotrebu maslinovog ulja umesto životinjskih masti
 Izbegavanje prženja, pohovanja, procesuirane hrane
 Konzumaciju testa i složenih ugljenih hidrata uglavnom za doručak, i to od celih žitarica
 Ograničenje crvenog mesa i eliminaciju grickalica, slatkiša i gaziranih napitaka

Posebna napomena odnosi se na osobe sa kamencima u žučnoj kesi – njima se savetuje da izbegavaju jaja, koja mogu provocirati simptome i pogoršati stanje.


 Zaključak: Jetra se može oporaviti – ali vi ste ključni faktor

Masna jetra jeste hronično stanje, ali nije nepovratna – u velikom broju slučajeva može se zaustaviti, pa čak i značajno preokrenuti kroz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost, umereni način života i redovne kontrole.

„Uloga lekara je da vas usmeri, ali ozdravljenje počinje vašom odlukom da nešto promenite“, poručuje dr Radmila Ješić Vukićević.