Amadea Sič, 27-godišnjakinja iz Subotice, saznala je za svoju neizlečivu bolest, hipertenziju pluća, dok je još bila dete. Uprkos izazovima koje joj je život postavio, Amadea je uspela da se izbori sa sudbinom na izuzetno hrabar način, podvrgavajući se dvema transplantacijama pluća do svoje 21. godine.

Prvi simptomi bolesti pojavili su se kada je imala 17 godina, kada je osetila nedostatak vazduha. U početku je pokušavala da ignoriše simptome, ali kada je shvatila da više ne može da dođe do vazduha nakon penjanja na prvi sprat, postalo je jasno da se suočava sa ozbiljnim zdravstvenim problemom. Kao neko ko se bavio sportom, uključujući karate i atletiku, bila je svesna da nešto nije u redu, ali nije htela nikome da kaže dok nije postalo neizbežno.

  • Sa dijagnozom hipertenzije pluća, Amadea je saznala da bez adekvatne terapije može da živi najduže tri godine. Bolest je napredovala, izazivajući simptome poput plavih usana, otečenih zglobova, pune tečnosti u stomaku i slabog pulsa. Međutim, Amadea se borila, znajući da će jednog dana možda dobiti šansu za transplantaciju.

Pre transplantacije, bila je na listi čekanja, trudeći se da ostane jaka. Nakon prve transplantacije, suočila se sa teškim oporavkom, ali njeno telo je ubrzo počelo da odbacuje organ. U trenutku kada je mislila da je sve izgubljeno, stigla je vest da je pronađen novi donor, i Amadea je dobila još jednu šansu za život.

Tokom celog procesa, Amadea je zadržala pozitivan pogled na život, pronalazeći utehu u muzici i podršci svoje porodice. Nije dozvolila da je bolest definiše, već je nastavila da se bavi stvarima koje voli, uključujući studije psihologije i sport.

Danas, Amadea je inspiracija mnogima. Završava studije psihologije, trenira i nema fizičkih ograničenja. Redovno ide na preglede i ima velike planove za budućnost. Njena borba i pozitivna energija pretočeni su u film i sajt putem kojih pomaže drugima koji se suočavaju sa sličnim izazovima.

Amadea šalje poruku svima koji prolaze kroz teškoće: živite svoj život kako vi želite, budite strpljivi i verujte u sebe. Njena porodica, posebno majka, bila joj je najveća podrška tokom celog puta. Amadea takođe naglašava važnost informisanja o transplantaciji i donorstvu, jer je to nešto što može spasiti mnoge živote.

Njen pozitivan pogled na život, uprkos svim izazovima, i dalje je prisutan. Amadea je primer kako snaga volje, podrška porodice i pozitivan stav mogu prevazići i najteže prepreke.

BONUS TEKST

Mentalno zdravlje je ključno za celokupno blagostanje i kvalitet života. Evo nekoliko saveta kako da poboljšate svoje mentalno zdravlje i smanjite stres:

Praktikujte redovnu fizičku aktivnost: Vežbanje oslobađa endorfine, hormone sreće, koji pomažu u smanjenju stresa i poboljšanju raspoloženja. Bilo da se radi o hodanju, trčanju, jogi ili bilo kojoj drugoj aktivnosti, bitno je da se krećete.

Usvojite zdrave navike spavanja: Kvalitetan san je neophodan za mentalno zdravlje. Pokušajte da idete na spavanje i budite se u isto vreme svaki dan, izbegavajte ekran neposredno pre spavanja i stvorite opuštajuću rutinu pred spavanje.

Pazite na ishranu: Hrana bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima može pozitivno uticati na vaše raspoloženje. Uključite u ishranu voće, povrće, orašaste plodove i ribu.

Praktikujte tehnike opuštanja: Tehnike poput meditacije, dubokog disanja i progresivne mišićne relaksacije mogu pomoći u smanjenju stresa. Redovno praktikovanje ovih tehnika može vam pomoći da se osećate smirenije i više prisutno u trenutku.

Održavajte društvene veze: Bliski odnosi i podrška prijatelja i porodice igraju važnu ulogu u mentalnom zdravlju. Provedite vreme sa voljenima, razgovarajte o svojim osećanjima i tražite podršku kada vam je potrebna.

Postavite realne ciljeve: Postavljanje realnih i dostižnih ciljeva može vam pomoći da se osećate produktivnije i uspešnije. Podelite veće ciljeve na manje korake i slavite svaki postignuti korak.

Ograničite unos kofeina i alkohola: Kofein i alkohol mogu negativno uticati na vaše raspoloženje i kvalitet sna. Pokušajte da ograničite njihov unos i konzumirate ih umereno.

Potražite profesionalnu pomoć: Ako se osećate preplavljeno, anksiozno ili depresivno, nemojte se ustručavati da potražite pomoć stručnjaka. Terapeut ili savetnik može vam pružiti podršku i alate za suočavanje sa stresom i poboljšanje mentalnog zdravlja.

Primena ovih saveta može vam pomoći da se osećate bolje, smanjite stres i poboljšate svoje ukupno mentalno zdravlje. Briga o sebi nije luksuz, već nužnost za srećan i zdrav život.