Demencija je progresivna bolest koja utječe na različite aspekte života, zbog čega je prepoznavanje ranih simptoma ključno za brzu intervenciju i pomoć. Iako se tipično dijagnosticira kod starijih osoba, neki se simptomi mogu očitovati znatno ranije. Sljedeći su ključni rani pokazatelji za praćenje:

1. Promjene u emocionalnom stanju i ponašanju Osobe koje pate od demencije mogu pokazivati ​​povećanu razdražljivost, agresiju ili promjene u svom društvenom ponašanju, što potencijalno dovodi do povlačenja i tjeskobe.To se može pokazati ispadima bijesa ili, u nekim slučajevima, verbalnom ili fizičkom agresijom. Takva su ponašanja posebno izražena u slučajevima frontotemporalne demencije, stanja obilježenog smanjenom empatijom i gubitkom humora.

2. Dinamika paranoje i pripisivanje krivnje Paranoja se može razviti kod pojedinaca, često spominjući krađu ili nevjeru koju su počinili drugi.Ove zablude također se mogu pojaviti u svakodnevnim situacijama, kao što je pripisivanje krivnje za manje nesreće ili ozljede članovima obitelji.

3. Nespretnost i nedostatak koordinacije Početni znakovi demencije mogu se očitovati kao često posrtanje, padanje i poteškoće s hodanjem. Ovi simptomi proizlaze iz opadanja motoričkih sposobnosti i problema u percepciji prostora i dubine, što dovodi do komplikacija pri koordinaciji pokreta.

4. Ekonomski izazovi Osobe koje pokazuju početne simptome demencije često se susreću s poteškoćama u upravljanju svojim financijama. To se može pokazati kao neplaćanje računa, impulzivni izdaci i iskrivljeno razumijevanje vrijednosti novca.

5. Poteškoće u verbalnoj komunikaciji i isporuci poruka Uočljiv znak demencije može se očitovati kod pojedinaca koji često imaju poteškoća u prisjećanju riječi ili nailaze na poteškoće u održavanju tijeka razgovora. Dodatni prevladavajući simptomi uključuju ponavljanje identičnih pitanja i poteškoće u pamćenju nedavnih pojava.

6. Osjećaj nelagode i zbunjenosti Osoba koja pati od demencije može se susresti s osjećajem dezorijentiranosti, čak i unutar okruženja koje prepoznaje. Ovaj osjećaj dezorijentiranosti može se predstaviti kao zbunjenost u vezi s njihovom trenutnom lokacijom ili vremenom, ili mogu imati uvjerenje da ponovno proživljavaju prošle faze svog života.

7. Povećana potreba za snom Kako demencija napreduje u mozgu, pojedinac može doživjeti povećani umor i zahtijevati dulja razdoblja sna zbog eskalirajućih kognitivnih zahtjeva koji se postavljaju pred njih.

8. Loša higijena i štetni postupci Smanjena usredotočenost na osobnu higijenu, osobito nepranje zubi, može djelovati kao rani znak. Takvo zanemarivanje može dovesti do halitoze i niza stomatoloških problema. Nadalje, istraživanjem je utvrđena povezanost između bakterije porphyromonas gingivalis i Alzheimerove bolesti. Koje mjere se mogu poduzeti za pružanje pomoći?

Ako primijetite ove simptome kod voljene osobe, važno je što prije konzultirati liječnika. Vođenje dnevnika simptoma može pomoći u praćenju promjena, a podrška članova obitelji i stručnjaka ključna je u upravljanju demencijom. Kada se pomaže osobama s demencijom, bitno je koristiti učinkovitu komunikaciju, pokazati empatiju i vježbati strpljenje; osim toga, rana dijagnoza može znatno poboljšati kvalitetu njihova života.