Verujte savetima portala  i očuvajte svoj krompir čvrstim, glatkim i ukusnim duže vremena. Krompir se može čuvati van frižidera, što je vrlo zgodno, ali ako se predugo skladišti u neadekvatnim uslovima, može se pokvariti ili početi klijati. Klijanje krompira je rezultat nepravilnog skladištenja, obično zbog previsoke temperature. Ako primetite klice na krompiru, to je znak da uslovi skladištenja nisu odgovarajući.

Klice nisu jedini problem; krompir sa smežuranom kožom i omekšanom teksturom takođe postaje neupotrebljiv. Dok se svež krompir može jesti nakon što se klice potpuno uklone, omekšani krompir neće biti ukusan i treba ga baciti.

  • Jedan od trikova za sprečavanje klijanja krompira dolazi od starijih generacija. Na primer, deda je čuvao krompir u platnenim vrećama u hladnom, tamnom podrumu, gde temperatura nikada nije prelazila 7 stepeni Celzijusa. Pre stavljanja krompira u vreće, proveravao bi svaki krompir da nije oštećen. Oštećeni krompir bi se odmah uklonio. Deda je dodavao kestene i žir u vreće sa krompirom. Kesten usporava rast klica, dok žir usporava proces sušenja i venuća, omogućavajući da krompir ostane svež duže.

Ako nemate podrum, pokušajte da mesto za čuvanje krompira bude hladnije i tamnije od ostalih prostorija u kući. Takođe možete staviti jednu jabuku u vrećicu sa krompirom. Jabuka proizvodi etilen, gas koji održava krompir svežim i čvrstim, sprečavajući klijanje do osam nedelja.

Optimalna temperatura za skladištenje krompira je oko 15 °C. Frižider nije dobro rešenje jer niska temperatura pretvara skrob u šećer, dajući krompiru slatkast ukus. Podrum i garaža su najbolje opcije za skladištenje krompira. Krompir ne treba čuvati u plastičnim vrećama ili sanducima. Najbolje su prirodne ili papirne kese koje omogućavaju slobodan protok vazduha.

  • Takođe je važno držati krompir podalje od luka, jer luk ubrzava proces klijanja. Krompir se može čuvati zajedno sa cveklom, koja će sakupljati višak vlage. Grančica sa iglicama postavljena na vrh krompira može pomoći u regulaciji vlage.

Iako neki savetuju da se oštećeni delovi krompira uklone i krompir koristi, tokom klijanja se povećava sadržaj glikoalkaloida u krompiru. Ovi spojevi mogu biti toksični u velikim količinama, pa je bolje izbegavati konzumaciju proklijalog krompira.

Ukratko, pravilno skladištenje krompira zahteva hladno, suvo i tamno mesto, prirodne ili papirne kese, i izbegavanje čuvanja u blizini luka. Trikovi poput dodavanja kestena, žira ili jabuke mogu značajno produžiti svežinu krompira. Na ovaj način možete osigurati da vaš krompir ostane ukusan i koristan za duži period.

BONUS TEKST

Jedna zanimljivost koja će vas sigurno zaintrigirati je da pčele komuniciraju putem plesa. Ovaj fenomen, poznat kao “ples pčela” ili “waggle dance”, otkrio je austrijski biolog Karl von Frisch u 20. veku. Kada pčela radilica pronađe izvor hrane, vraća se u košnicu i izvodi poseban ples na saću kako bi obavestila druge pčele o lokaciji izvora hrane.

Ples se sastoji od niza pokreta koji pčelama pružaju informacije o smeru i udaljenosti izvora hrane u odnosu na košnicu i položaj sunca. Pčela koja izvodi ples kreće se u obliku osmice, pri čemu centralni deo osam označava pravac prema izvoru hrane. Ugao pod kojim pčela pleše u odnosu na vertikalnu površinu saća ukazuje na smer u odnosu na sunce. Udaljenost do izvora hrane pčele procenjuju prema trajanju vibracija koje pčela izvodi tokom plesa.

Ova složena i fascinantna metoda komunikacije omogućava pčelama da efikasno pronađu hranu i da košnica funkcioniše kao skladan organizam. Pčele koriste ovu metodu već hiljadama godina, pokazujući impresivan nivo socijalne organizacije i kolektivne inteligencije. Ples pčela je samo jedan od mnogih neverovatnih aspekata života ovih sitnih, ali izuzetno važnih insekata.