Trnjenje ruku možda djeluje kao bezazlen i prolazan osjećaj. Iza naizgled običnog simptoma poput utrnulosti ili peckanja, mogu se kriti ozbiljna stanja …

Ukoliko vam se često dešava da osjetite neprijatan osećaj trnjenja, žarenja ili slabosti u rukama – bilo tokom odmora, u snu ili pri svakodnevnim aktivnostima – krajnje je vrijeme da obratite pažnju na ovaj simptom. Iako mnogi ovu pojavu zanemare, smatrajući je bezazlenom i prolaznom, trnjenje ruku može biti pokazatelj ozbiljnih zdravstvenih problema koji zahtijevaju stručnu procjenu i pravovremeno liječenje.

Naime, dlanovi, prsti i cijele ruke su bogato isprepletani složenom mrežom nerava i senzorskih receptora koji su povezani sa centralnim nervnim sistemom, odnosno sa mozgom i kičmenom moždinom. Kada su ti nervi zdravi, signali koji dolaze iz ekstremiteta nesmetano se prenose do mozga, omogućavajući nam normalnu funkciju pokreta i osjećaja. Međutim, ukoliko dođe do pritiska na nerve, njihovog oštećenja, upale ili poremećaja u krvotoku, može se javiti osjećaj utrnulosti, gubitak osjeta ili slabost u rukama.

Stručnjaci upozoravaju da ovaj simptom nikako ne treba ignorisati, jer može ukazivati na prisustvo dva potencijalno opasna stanja – hipotireozu i moždani udar.
Hipotireoza – tihi narušitelj zdravlja

Jedan od čestih i podmuklih uzroka trnjenja ruku jeste poremećaj u radu štitne žlijezde, poznat kao hipotireoza. Ova endokrina disfunkcija podrazumijeva smanjeno lučenje hormona koje štitna žlijezda proizvodi, a koji su ključni za normalno funkcionisanje mnogih organa, uključujući i nervni sistem. Kada u organizmu hronično nedostaje hormona štitnjače, dolazi do usporavanja metaboličkih procesa, što se direktno odražava na nerve. Vremenom, može doći do neuropatije – oštećenja perifernih nerava, što se manifestuje trnjenjem ruku, gubitkom osjeta u prstima, ali i drugim simptomima.

Ukoliko, pored trnjenja ruku, primijetite da se neobjašnjivo debljate, da vam kosa pojačano opada, da imate suvu kožu, da vam je hronično hladno, usporeni ste, umorni i bezvoljni – to su sve znaci da vaša štitna žlijezda ne funkcioniše kako bi trebala. U tom slučaju je važno da što prije obavite hormonske analize i posjetite endokrinologa.
Moždani udar – hitno stanje koje traži trenutnu reakciju

Još ozbiljniji i hitniji mogući uzrok trnjenja ruku jeste moždani udar – stanje koje nastaje kada je dotok krvi u neki dio mozga prekinut, što može dovesti do trajnog oštećenja moždanog tkiva. Osjećaj iznenadnog trnjenja ili slabosti u jednoj ruci, ili čak cijeloj polovini tijela, može biti prvi znak ovog opasnog neurološkog poremećaja.

Osim trnjenja, upozoravajući simptomi moždanog udara uključuju i:

  • naglo iskrivljenje lica (obično jedan ugao usana pada),
  • otežan ili nerazumljiv govor,
  • zamagljen vid,
  • vrtoglavicu,
  • probleme s hodom i ravnotežom,
  • jaku glavobolju koja nastaje naglo i bez jasnog uzroka.

U ovim situacijama, svaka sekunda je važna – brza reakcija može značiti razliku između života i smrti, kao i umanjiti posljedice koje ostaju nakon udara. Zato je ključno da odmah pozovete hitnu pomoć ako primijetite ove simptome kod sebe ili nekoga drugog.

Zaključak:
Iako trnjenje ruku ponekad može biti posljedica neudobnog položaja u snu ili umora, ukoliko se javlja često, traje duže, ili je praćeno drugim simptomima, to nikako ne treba zanemarivati. Pravilna dijagnoza i pravovremeni medicinski pregled mogu pomoći u ranom otkrivanju ozbiljnih stanja i spriječiti njihovo pogoršanje. Čuvajte svoje zdravlje – slušajte šta vam tijelo poručuje.