Kako se dižu visoke temperature, klima uređaji neumorno rade kako bi nas rashladili. No, postavlja se pitanje njihovog utjecaja na naše zdravlje. Dopustite mi da podijelim jednu poučnu anegdotu koja zadire u ovu temu…

Dok klimatizacija nedvojbeno pruža predah od vrućine ljetne vrućine, ključno je priznati da, iako je nekim ljudima neophodna, drugi bi mogli osjećati nelagodu u pretjerano hladnim prostorima. U prosvjetljujućoj Novi reportaži, cijenjeni stručnjak za klimatizaciju Vladimir Dujaković donosi neprocjenjive spoznaje o zadacima koje pojedinci mogu poduzeti sami i onima koji zahtijevaju stručnu pomoć. Osim toga, izvješće se bavi financijskim implikacijama manjih i većih usluga održavanja, kao i sveobuhvatnom raspravom o optimalnom pristupu radu klima uređaja – bilo kontinuirano ili kroz povremene cikluse. Prema Vladimirovim preporukama na Danas.rs, pojedinci mogu bez napora ukloniti i očistiti filtere na mjesečnoj bazi. Nema potrebe da se brinete zbog bilo kakvih predmeta koji neočekivano padaju na vas; jednostavno uklonite mreže i nastavite s lakoćom.

Ako filtri nisu pretjerano začepljeni, za čišćenje je dovoljno lagano ispiranje toplom vodom, bez potrebe za sapunom ili bilo kojim drugim sredstvom za čišćenje. Iako se alkohol može koristiti, nije potrebno. Preostale dijelove možete obrisati vlažnom krpom, no važno je izbjegavati dublje zalaženje u uređaj. Vladimir ističe da sve ostale poslove održavanja treba prepustiti profesionalcima. Obično sveobuhvatni servis klima uređaja traje otprilike 45 minuta do sat vremena, što daje dovoljno vremena za temeljito čišćenje. Bitan korak u ovom procesu uključuje uklanjanje turbine, koja ima vitalnu ulogu u cirkulaciji ohlađenog ili zagrijanog zraka.

Nakon provođenja temeljitog pregleda vanjske jedinice i provođenja sveobuhvatne procjene njezina ukupnog stanja, utvrđeno je da sve komponente rade s maksimalnom učinkovitošću. Dajući dragocjene uvide u važnost upravljanja potrošnjom električne energije, stručnjak se pozabavio zajedničkim izazovom. Pojasnili su da većina stambenih klimatizacijskih sustava ne dovodi svježi zrak iz vanjskih izvora, iako postoji nekoliko iznimnih modela koji to čine.

Kako biste spriječili pojavu glavobolje uzrokovane nedovoljnom razinom kisika, preporučljivo je redovito provjetravati prostoriju svaka dva do tri sata. Ako se pojavi glavobolja, to se potencijalno može pripisati ili kontaminiranoj jedinici klima uređaja ili dugotrajnom zatvaranju prozora. Kako bi se optimizirala udobnost, bolje je da klima uređaj radi kontinuirano umjesto da se često uključuje i isključuje svakih sat vremena.

Pod žarkom sunčevom vrelinom, koja uzrokuje stapanje ceste i temperaturu iznad 30 Celzijevih stupnjeva, možete potražiti utočište u svježini svog doma, ureda ili automobila, zaštićeni od teške vrućine čudesnim izumom poznatim kao klimatizacija. Klima uređaji postali su sveprisutni, krase različita okruženja poput ureda, trgovačkih centara, pa čak i stambenih područja. Nepobitna istina ostaje da je klima uređaj bitna i nevjerojatno udobna pogodnost. Svojom sposobnošću kruženja zraka i osiguravanja ventilacije, klima uređaj osigurava postojanu unutarnju temperaturu, otpornu na hirove vanjske klime.

  • Uvlačeći svježi zrak izvana, podvrgavajući ga potrebnim procesima hlađenja i ovlaživanja, te ponovno uvodeći u prostoriju, ovaj uređaj osigurava stalan protok čistog i ugodnog zraka. Važno je napomenuti da moderni klima uređaji ne predstavljaju nikakav zdravstveni rizik; zapravo, oni uvelike poboljšavaju kvalitetu života osoba s alergijama. Ovi napredni uređaji opremljeni su specijaliziranim filtrima za zrak koji učinkovito uklanjaju razne čestice u zraku, uključujući prašinu, grinje, dlake kućnih ljubimaca, pa čak i cvjetni pelud. Neophodno je pravilno koristiti klima uređaj kako biste izbjegli potencijalne opasnosti. Sama ugradnja klima uređaja nije dovoljna; redovito čišćenje otopinama protiv gljivica i zamjena filtera također su imperativ.

Kako biste održali svoje zdravlje i dobrobit, preporučljivo je redovito čistiti klima uređaj svaka dva tjedna i povremeno mijenjati filter. Ključno je znati da se u vodi koja se nakuplja unutar klima uređaja nalaze štetne gljivice i bakterije koje se razmnožavaju u vlažnom okruženju. Ugradnja klima uređaja u objekte često dovodi do suhoće i smanjene razine vlage u zraku, što može negativno utjecati na kožu i sluznicu nosa i grla.

Simptomi kao što su svrbež grla, kašalj, nelagoda i iritacija grla mogu nastati zbog suhoće i upale uzrokovane neočišćenim klima uređajima. Osobe s astmom mogu doživjeti teže simptome, uključujući kašalj, hripanje, nelagodu i moguće poteškoće s disanjem. Prisutnost vlage u ovim klimatizacijskim uređajima potiče rast gljivica, koje se nakon korištenja ispuštaju u prostoriju. To može biti posebno štetno za osobe s alergijama ili astmom. Za razliku od poboljšanja dobrobiti, provođenje dužeg vremena u takvim prostorijama zapravo može imati negativan utjecaj na raspoloženje.

Legionarska bolest, bolest slična gripi koju karakteriziraju simptomi poput vrućice, glavobolje, bolova u mišićima i suhog kašlja, obično se povezuje s klimatizacijskim sustavima. Ovu bolest uzrokuje Legionella pneumophila, jedna od najrasprostranjenijih bakterija u klima uređajima. Izraz “legionarska bolest” nastao je iz epidemije 1976. u hotelu Bellevue Stratford u Philadelphiji, gdje su se okupljali veterani. Procjenjuje se da bakterije Legionella pridonose približno 5% do 8% slučajeva upale pluća. Ove bakterije uspijevaju u okruženjima s vlagom i temperaturama u rasponu od 20 do 55°C. Nakon što se rasprše, zagađuju zrak česticama vode koje pojedinci zatim udišu.

 

Godišnje oko 10 000 pojedinaca u Europi postane žrtva legionarske bolesti. Naime, američka organizacija specijalizirana za istraživanje ove bolesti tvrdi da se svi slučajevi izbijanja legionarske bolesti mogu pratiti unatrag do klimatizacijskih sustava, bez obzira na njihovu lokaciju u stambenim, ugostiteljskim ili zdravstvenim ustanovama. Naime, bilo je slučajeva u kojima je samo jedan klima uređaj u javnom prostoru rezultirao bolešću stotina pojedinaca u roku od nekoliko dana.