Kućna sreća, poznata i pod latinskim imenom Helxine soleirolii, predstavlja biljku koja se često povezuje s konceptima sreće, radosti i pozitivne energije u domaćinstvu. Mnogi veruju da njeno prisustvo može doneti veselje i harmoniju u prostor gde se gaji, pa je zbog toga postala popularan izbor za domove.

Cvijet koji mnogi ljudi drže u svojim domovima zbog njegove sposobnosti da privuče sreću poznat kao srećna biljka.. U Feng Šuiju, bilje i cvijeće igraju značajnu ulogu u stvaranju harmonične atmosfere.

  • Ova biljka može biti i veoma originalan poklon, savršeno prikladan za različite prigode, koji jasno izražava koliko sreće i radosti želimo da prenesemo osobi kojoj je darujemo. U skladu sa filozofijom Feng Šuija, kućna sreća podstiče protok pozitivne energije, što je čini još privlačnijom za one koji žele unaprediti svoju životnu sredinu.

Na prvi pogled, kućna sreća može podsećati na mahovinu, ali ono što je čini jedinstvenom su njeni sitni, gusti i okrugli zeleni listovi koji dodaju posebnu lepotu svakom prostoru. Ova biljka raste u obliku malog grma i potiče sa prelepog ostrva Sardinija, što dodatno doprinosi njenoj atraktivnosti. Jedna od njenih najvažnijih osobina je da nije zahtevna za održavanje, što je čini idealnim izborom za one koji možda nemaju mnogo iskustva sa gajenjem biljaka.

Nega kućne sreće zahteva pridržavanje nekoliko osnovnih pravila kako bi biljka ostala zdrava i vitalna. Preporučuje se da se biljka postavi na mesto gde će primati sunčevu svetlost, ali se treba izbegavati direktno izlaganje jakim sunčevim zracima, koji mogu oštetiti listove. Idealna temperatura za rast kućne sreće kreće se između 10 i 24 stepena Celzijusa, što je čini pogodnom za unutrašnje prostore.

Kada je reč o zalivanju, kućna sreća zahteva redovno, ali umereno zalivanje kako bi se izbeglo truljenje korena. Veoma je važno paziti da se listići ne kvase, već da se zaliva samo zemlja. Dodatno, listove je moguće povremeno prskati mlakom, odstajalom vodom, što može pomoći u održavanju njihove svežine.

Jedna od prednosti kućne sreće je i to što ne zahteva često presađivanje. Ova biljka obično raste u obliku malog žbuna ili grma, dosegnuvši visinu od oko 18 centimetara. Budući da je koren slabašan, ne zahteva sadnju u većim saksijama, čime se olakšava briga o njoj.

Kako biste postigli željeni oblik biljke, preporučuje se orezivanje vrhova u proleće. Odsečeni izdanci mogu se iskoristiti za razmnožavanje kućne sreće. Razmnožavanje se može obaviti i jednostavno iskopavanjem jednog dela odrasle biljke kašikom i sadnjom u saksiju sa svežom zemljom. Držanjem nove saksije na hladnom i vlažnom mestu, kućna sreća će ubrzo početi da buja, ispunjavajući saksiju svojom lepotom i životnošću. Ova jednostavna pravila i saveti omogućavaju svima da uživaju u čarima kućne sreće i svim pozitivnim aspektima koje ona donosi.

BONUS TEKST

Med je jedinstven po tome što, ukoliko se pravilno čuva, nikada ne truli. Arheolozi su otkrili tegle meda u drevnim egipatskim grobnicama koje su bile stare preko 3000 godina i još uvek su bile jestive! Tajna dugovečnosti meda leži u njegovom sastavu. Med je visoko kiselkast i ima nisku vlažnost, što sprečava razvoj bakterija i plesni. Takođe, pčele dodaju enzim zvan glukoza oksidaza koji, kada se kombinuje sa vodom, proizvodi vodonik-peroksid, dodatno štiteći med od kvarenja. Još jedna zanimljivost je da su stari Egipćani med koristili ne samo kao hranu, već i kao sredstvo za balsamovanje i konzervaciju, verujući u njegova antiseptička svojstva.