Prepoznavanje i zaštita od manipulativnih pojedinaca može biti prilično zastrašujući zadatak. Kako bismo vam pomogli u ovom nastojanju, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da uočite te pojedince i zaštitite se od njihovih manipulativnih taktika. Manipulatori imaju tendenciju posezati za drugima samo kada im je potrebna pomoć ili usluge.

Njihovo zanimanje za vas obično je ograničeno na ove specifične slučajeve, a izvan njih obično zanemaruju vaše postojanje. Ovakav način ponašanja razotkriva njihovu usredotočenost na sebe i odsutnost istinske iskrenosti u vezi. Pokazatelji manipulacije mogu se manifestirati kao negativne emocije nakon interakcije s nekim.

Istinski pojedinac za sobom obično ostavlja povoljan dojam, dok manipulatori imaju tendenciju izazivanja osjećaja nelagode ili melankolije. Čin korištenja intenzivnog kontakta očima i gestikuliranja može se smatrati oblikom manipulacije. Ovo se ponašanje obično koristi za stvaranje osjećaja autentičnosti ili ugode.

Kada pojedinci pokazuju uvjerljivu upornost, to je indikativno za taktiku manipulacije kojom pokušavaju iznuditi suglasnost ili usklađenost s vlastitim stajalištem. Manipulativna priroda ovog ponašanja očituje se u zanemarivanju misli i emocija drugih. Korištenje humora kao sredstva za ponižavanje: Kada pojedinac koristi humor kao sredstvo da vas umanji ili uvrijedi, to nije autentični izraz zabave, već nastojanje da se umanji vaša vrijednost.

Ova strategija može biti usmjerena na nagrizanje vašeg samopouzdanja ili poticanje nepovoljne percepcije o vama među drugima. Kada je riječ o međuljudskim odnosima, ključno je vjerovati svojoj intuiciji i osloniti se na zdrav razum. Ako primijetite ove pokazatelje u nečijem ponašanju, nužno je postaviti granice i, ako je moguće, kloniti se takvih osoba.

BONUS TEKST:

Depresija, neurološko stanje obilježeno emocionalnim stresom, također može imati značajan utjecaj na fizičko blagostanje. Osim toga, određene bolesti mogu izazvati simptome depresije, uspostavljajući tako krug patnje iz kojeg se teško osloboditi. Depresija obuhvaća puno više od jednostavnog doživljavanja negativnog emocionalnog stanja.

Evo nekoliko prevladavajućih fizičkih pokazatelja: Fizički simptomi depresije, uključujući pojačanu bol, kronični umor, smanjeni libido, smanjeni apetit, nesanicu, nedostatak dubokog sna ili prekomjerno spavanje, pogađaju otprilike dvije od tri osobe. Koji čimbenici pridonose pojavi ovih simptoma?

Utjecaj promjena u mozgu proteže se na različite tjelesne sustave, uključujući i prag boli. Kada neurotransmiteri poput serotonina ne rade pravilno, to može rezultirati promijenjenom osjetljivošću na bol, osobito u leđima. U slučaju depresije, preporuča se obratiti se za pomoć stručnjaku. Kakvi su učinci serotonina? Obrasci spavanja i seksualna želja su pod utjecajem serotonina.

Vrijedno je napomenuti da se gotovo polovica osoba koje pate od depresije susreću s poteškoćama u svojim intimnim odnosima. Nažalost, manifestacije depresije koje se manifestiraju u tijelu često se zanemaruju. Studije su otkrile da poremećaji spavanja, iscrpljenost i specifični zdravstveni problemi služe kao pouzdani markeri depresije kod starijih osoba.

Ipak, ove se indikacije često zaobilaze kao tipične posljedice procesa starenja. Poznato je da prisutnost depresije pridonosi razvoju raznih bolesti. Prisutnost depresije može povećati vjerojatnost razvoja raznih bolesti i stanja zbog povišenja hormona stresa poput kortizola i adrenalina. Depresija može utjecati na imunološki sustav, što dovodi do smanjene sposobnosti borbe protiv infekcija.

Kod starijih osoba koje su podložne depresiji može doći do smanjene učinkovitosti određenih cjepiva. Osim toga, depresija je povezana s povećanim rizikom od srčanih bolesti. Mnoštvo promjena može rezultirati izazovnim ciklusom iz kojeg je teško pobjeći ako se depresija i druge bolesti ne pozabave i liječe izravno.