Poznata i pod imenom kao viječna biljka, vijekovima koristi u narodnoj medicini zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava. Čuvarkuća ima zelene listove i niske je rasti.Jako laka za održavanje,otporna je na sunce.
Prema riječima poznatog narodnog travara Momčila Antonijevića, biljka čuvarkuća – koju mnogi prepoznaju po njenom skromnom, ali otpornom izgledu – već se stotinama godina koristi u narodnoj medicini kao prirodni lijek za mnogobrojne zdravstvene tegobe. Osim što se smatra simbolom zaštite doma, naročito od groma i zla, ova biljka ima izuzetno bogat hemijski sastav koji joj daje ljekovita svojstva cijenjena među travarima i korisnicima prirodnih preparata.
- Jedan od najpoznatijih pripravaka na bazi čuvarkuće jeste melem, koji se priprema po starinskom receptu i koristi za vanjsku upotrebu u tretiranju raznih kožnih problema. Recept koji prenosi travar Antonijević zahtijeva pažljivu pripremu i korištenje prirodnih sastojaka. Za izradu ovog ljekovitog melema potrebno je 300 grama svježe ubranih i dobro opranih listova čuvarkuće, kao i 150 grama kvalitetne, domaće svinjske masti. Mast je najbolje koristiti od domaćih svinja, bez aditiva i industrijskih dodataka.
Prvi korak u pripremi jeste “pranje” masti u devet voda, što znači da se mast ispira u svježoj vodi čak devet puta kako bi se očistila od svih nečistoća i kako bi njen miris i okus bili neutralizirani. Nakon toga, listovi čuvarkuće se sitno isjeckaju ili samelju u blenderu kako bi se dobila gusta, zelena masa. Zatim se ova biljna smjesa pomiješa s pripremljenom mašću i stavlja na laganu vatru, uz stalno miješanje, dok ne provri. Kada smjesa dostigne tačku ključanja, odmah se sklanja s vatre, ostavlja da se malo prohladi, a potom se preliva u staklene ili keramičke posude. Preporučuje se da melem odstoji najmanje 24 sata prije prve upotrebe, kako bi se svi sastojci potpuno sjedinili. Nakon toga, čuva se u frižideru i koristi po potrebi.
Čuvarkuća je poznata po tome što sadrži niz korisnih aktivnih supstanci, uključujući jabukovu i mravlju kiselinu, različite soli, prirodni vosak, šećere i važne minerale koji hrane i regenerišu kožu. Upravo zbog tog bogatog sastava, tinktura i melem od čuvarkuće smatraju se efikasnim prirodnim rješenjem za mnoge dermatološke probleme. Ova biljka deluje umirujuće, protivupalno, antibakterijski i blago anestetički, pa se koristi u tretiranju upaljenih akni, iritacija, crvenila, manjih opekotina i ujeda insekata.
Takođe, redovnom upotrebom ovog melema može doći do vidljivog smanjenja hiperpigmentacija, uključujući tamne mrlje koje nastaju uslijed starenja kože ili tokom trudnoće. Neki korisnici su zabilježili i uspjehe u uklanjanju bradavica, čireva, pa čak i manjih cista. Tinktura od čuvarkuće koristi se i u homeopatiji, naročito kao prirodni lijek protiv upale grla, gdje se nekoliko kapi rastvara u vodi i koristi za ispiranje usne šupljine i grla.
Zaključno, melem na bazi čuvarkuće predstavlja vrijedan spoj narodne mudrosti i prirodne moći biljaka. Iako nije zamjena za savremenu medicinu, može biti izuzetno koristan dodatak prirodnoj njezi kože i blagim terapijama, pogotovo kod osoba koje teže prirodnim i netoksičnim rješenjima. Ova biljka, koja često raste na krovovima kuća ili u saksijama na balkonima, pravi je dar iz prirode – jednostavna, ali moćna. Pravilno pripremljen i pažljivo korišten, melem od čuvarkuće može postati dragocjen saveznik u kućnoj apoteci svake porodice.