Kako biste osigurali obilnu berbu krastavaca vrhunske kvalitete, upotrijebite ovu učinkovitu tehniku ​​za poticanje vertikalnog rasta vaših biljaka krastavaca. U slučaju da primijetite da vaši krastavci počinju rađati, postoji jednostavna metoda za poticanje daljnje proizvodnje – jednostavno pogledajte upute na YouTubeu za izradu hranjive otopine.

  • Kako biste što prije postigli obilnu berbu krastavaca, potreban vam je samo jedan jednostavan sastojak: mješavina mlijeka i vode. Dajući svojim krastavcima ovaj poseban tretman, oni će pokazati svoju zahvalnost davanjem obilnijeg uroda. U ovom receptu mlijeko igra ključnu ulogu, a odlučivanje za verziju s niskim udjelom masnoće ne bi trebalo predstavljati problem jer udio masnoće u ovom konkretnom slučaju nema značajan učinak. Za optimalnu pripremu gnojiva, savjetuje se koristiti omjer 1 dijela mlijeka na 10 dijelova vode.

U slučaju da koristite ohlađeno mlijeko, preporuča se prvo preliti toplom vodom jer krastavci ne vole niže temperature. Pažljivo pomiješajte mlijeko i vodu u kanti, osiguravajući temeljitu mješavinu i ravnomjerno rasporedite dobivenu smjesu po korijenju biljaka krastavca. Mlijeko, vrlo hranjivi napitak, posjeduje vrijedne komponente koje donose korisne rezultate kako za biljke tako i za pojedince.

  • Osim što opskrbljuje biljke ključnim elementima u tragovima poput kalija, kalcija i magnezija, mlijeko također poboljšava ukupnu kvalitetu tla. Pojava mliječne kiseline ima dvostruku svrhu u zdravlju biljaka, djelujući kao zaštita od gljivičnih bolesti, a istodobno olakšava proizvodnju vitalnih vitamina i drugih bioaktivnih spojeva bitnih za rast i razvoj biljaka.

Za uspješnu gnojidbu ključno je pridržavati se propisanih količina navedenih u popratnim uputama. Pretjerano koncentrirana otopina može smanjiti pH vrijednost tla, a ne povećati, što zauzvrat može imati štetan utjecaj na rast krastavaca. Kako biste postigli optimalne rezultate, savjetuje se uliti litru ovog organskog hranjiva izravno u korijen vaših biljaka bilo ujutro ili navečer.

BONUS TEKST:

Krastavci, omiljeno povrće u našim vrtovima i poljima, članovi su obitelji Cucurbitaceae i dijele srodstvo s tikvicama, lubenicama i dinjama. Ako ove godine razmišljate o uzgoju krastavaca, još ima vremena, a mi vam nudimo nekoliko vrijednih savjeta, prenosi Agroklub. Prilikom odabira tla za uzgoj krastavaca, ključno je odabrati mudro. Prema riječima Srđana Vidanovića, stručnog savjetnika za ratarstvo i povrtlarstvo, tla koja su bogata organskom tvari idealna su za optimalan rast krastavca.

Međutim, ako je moguća obilna gnojidba pregorjelim stajskim gnojem, tip tla postaje manje značajan. U toplim i pjeskovitim tlima korijen krastavca može se proteći iznimno duboko, dosežući i do metar ili metar i pol ispod površine. Nasuprot tome, na teškim i zbijenim tlima, kao i na područjima s visokom podzemnom vodom i čistim pijeskom, krastavci rastu sporije i prinosi nisu tako plodni. Uz postojanje naprednih agromelioracijskih sustava, čak i najistrošenije tlo može se obnoviti i prilagoditi potrebama biljaka, pod uvjetom da se razumiju zahtjevi biljaka.

Krastavci, iako zahtijevaju minimalne hranjive tvari, često se suočavaju s problemom navodnjavanja ispiranjem hranjivih tvari u dublje slojeve koji su izvan dosega njihovog plitkog korijenskog sustava. Kako bi se to riješilo, preporuča se prakticirati plodored, dopuštajući najmanje četiri godine pauze prije uzgoja krastavaca na istoj parceli. Za ovu rotaciju može biti korisno započeti strnim žitaricama i mahunarkama. Postizanje visokih prinosa može se postići obilnom upotrebom organskih gnojiva, poput stajnjaka.

Preporučena količina goveđeg gnoja za gnojidbu je 30-40 t/ha za uzgoj na otvorenom, 50-70 t/ha za žičane objekte i 100-150 t/ha za zaštićene prostore. Važno je napomenuti da krastavci imaju ograničen korijenski sustav koji se prvenstveno proteže u plitkom površinskom sloju, što ih čini vrlo osjetljivim na sušu. Kako bi se to spriječilo, kontinuiranu vlagu treba održavati navodnjavanjem površinskog sloja, čime se potiče brzi rast biljaka. Temperatura vode za navodnjavanje trebala bi biti oko 20oC, a vlažnost tla trebalo bi idealno održavati na 85 do 95 posto njegovog maksimalnog kapaciteta vode.

Prema Vidanovićevim riječima, nužno je da voda koja se koristi za uzgoj krastavaca ostane nezagađena organskim kiselinama, bazama i solima. Idealna količina potrebnih hranjivih tvari određena je metodama uzgoja i svojstvenom plodnošću tla. Intrigantno pitanje koje zaokuplja svačiju pažnju je zašto pojedini krastavci imaju gorak okus.

Vidanović pojašnjava da ta gorčina nastaje nakupljanjem specifičnog alkaloida kukurbitacina, što je posljedica nepovoljnih uvjeta uzgoja poput suše, visokih temperatura, navodnjavanja hladnom vodom i nedostatka hranjiva. No, valja napomenuti da postoje određene sorte i hibridi krastavaca koji genetski ne posjeduju ovaj alkaloid, pa stoga ne pokazuju nikakvu gorčinu.