Ako često osjećate svrab u ušima,zapitamo li se dali se trebamo brinuti,dali je prirodna pojava ili nešto više.Svrab ušiju možemo smatrati bezopasnim ali svakako može biti znak da ipak nešto nije uredu.U današnjem tekstu pisat ćemo o uzrocima svraba ušiju.

Infekcije uha najčešće povezujemo s djecom, jer je istina da su mališani osjetljiviji zbog nerazvijenog imunog sistema i specifične anatomije ušiju. Međutim, važno je naglasiti da odrasli takođe mogu biti pogođeni ovim neugodnim stanjem – i to mnogo češće nego što se misli. Statistika pokazuje da čak 20% odraslih osoba tokom života iskusi neki oblik upale ili infekcije uha. Dakle, ako ste odrasla osoba i imate simptome koji upućuju na infekciju uha, niste izuzetak i niste sami.

Zašto se to dešava? Odrasli su, baš kao i djeca, izloženi djelovanju različitih bakterija, virusa, gljivica, kao i nizu faktora iz okruženja koji mogu doprinijeti razvoju infekcije. Osobe koje imaju oslabljen imunitet, sklone su alergijama, pate od kožnih oboljenja ili su često izložene vlazi i vodi – poput plivača – spadaju u rizične grupe koje bi morale biti posebno pažljive.

  • Zajednički imenilac svih oblika infekcija uha jeste činjenica da su izrazito neprijatne, često bolne i mogu ozbiljno uticati na svakodnevno funkcionisanje – od sna i koncentracije, pa sve do balansa i sluha. Zato je važno prepoznati simptome na vrijeme i pristupiti liječenju bez odlaganja.

Prenosimo vam najčešće simptome koji mogu ukazivati na prisustvo infekcije uha – bilo da se radi o spoljašnjem, srednjem ili unutrašnjem uhu. Naravno, uvijek se savjetuje konsultacija sa ljekarom, jer samo stručno oko može razlikovati ozbiljne infekcije od blažih, prolaznih stanja.

1. Svrbež uha
Prvi znak da nešto nije u redu često je dosadan, uporni svrab duboko unutar ušnog kanala. Isprva može djelovati bezazleno, kao blaga iritacija, ali ukoliko se svrab pojačava, dolazi do grebanja i dodatne upale kože, što samo pogoršava situaciju. Neprestana potreba za češanjem može biti znak gljivične infekcije ili početne faze bakterijske upale.

2. Crvenilo unutrašnjeg i vanjskog uha
Uočljivo crvenilo ušnog kanala ili čak same ušne školjke često prati upalu. U početku može biti suptilno, ali ako infekcija napreduje, crvenilo postaje izraženije, koža postaje osjetljiva na dodir, a u nekim slučajevima dolazi i do pojave osipa ili ljuspanja.

3. Bol i nelagoda
Jedan od najsigurnijih znakova infekcije jeste bol – bilo da je tupa, pulsirajuća ili oštra. Bol se može pojačavati pri dodiru, posebno ako povučete ušnu školjku ili pritisnete tragus (mali hrskavičasti dio ispred ušnog otvora). U težim slučajevima bol se širi niz vrat, ka vilici, pa čak i do glave.

4. Ispuštanje tekućine (drenaža)
Početna faza infekcije može biti praćena iscjetkom bez mirisa – prozirnim, žućkastim ili čak sivkastim. Međutim, ako se stanje pogorša, iscjedak može postati obilniji, gust, pa čak i neprijatnog mirisa, što je često znak bakterijske infekcije.

5. Oslabljen sluh i osjećaj „punog“ uha
Zbog upale i nakupljanja tekućine, može doći do osjećaja kao da je uho začepljeno. Zvukovi mogu djelovati prigušeno, distorzirano, a ponekad se javlja i neugodno zujanje ili zvonjava (tinitus), što dodatno utiče na svakodnevnu komunikaciju i koncentraciju.

6. Natečeni limfni čvorovi i groznica
Ako infekcija pređe u ozbiljniju fazu, tijelo reaguje podizanjem temperature i oticanjem limfnih čvorova u vratu ili ispod uha. Ovo je znak da je imuni sistem aktiviran i da se bori protiv upale, što ne treba ignorisati.

Iako mnogi instinktivno posegnu za štapićem kada ih zasvrbi uho, ovo može napraviti više štete nego koristi. Pamučni štapići zapravo guraju cerumen dublje, mogu oštetiti osjetljivu kožu kanala ili izazvati sitna oštećenja kroz koja bakterije lakše ulaze. Isto važi za ključeve, ukosnice, čačkalice – izbjegavajte ih u potpunosti! Ako ste skloni ušnim infekcijama, bilo zbog građe uha ili ranijih iskustava, preventivne mjere su ključ. Nošenje plivačke kape ili silikonskih čepića može spriječiti ulazak vode. Vlažno okruženje pogoduje razvoju mikroorganizama, zato je suho uho – zdravo uho.

Nakon tuširanja ili kupanja, blago nagnite glavu na stranu kako bi višak vode iscurio. Mekanim peškirom lagano osušite spoljašnji dio. Ako osjećaj vlage ne prolazi, možete koristiti fen – na niskoj temperaturi i s dovoljne udaljenosti – kako biste osušili unutrašnjost uha bez rizika.

Iako neki simptomi djeluju blagi i lako rješivi, važno je znati da pogrešan pristup može dovesti do komplikacija. Nikada nemojte kapati alkohol, ulje, sirće ili druge tečnosti u uho bez preporuke ljekara. Samomedikacija može zakomplikovati stvari, naročito ako se radi o perforiranom bubnjiću ili ozbiljnijoj infekciji unutrašnjeg uha. Zato, ako sumnjate na infekciju uha – obratite se ljekaru! Rano prepoznavanje i pravilno liječenje može vas poštedjeti nepotrebnog bola, antibiotika ili čak dugoročnih problema sa sluhom.