Za pojedince koji vode zaposlene živote, pronalaženje vremena za brigu o biljkama može biti izazov. Međutim, prisutnost cvijeća u našim domovima daje dašak ljepote kojem je teško odoljeti. Nažalost, briga o ovim biljkama zahtijeva značajno ulaganje vremena i truda. Srećom, postoji rješenje: zamia.

Ova posebna biljka savršena je za one koji nisu u mogućnosti posvetiti puno vremena održavanju biljke. Biljka Zamia je nevjerojatno laka za održavanje i ne zahtijeva nikakve posebne zahtjeve za njegu. Bilo da ga zanemarite zalijevati dulje vrijeme ili ga postavite na područje s ograničenom količinom sunčeve svjetlosti, on će ustrajno napredovati. Porijeklom iz Afrike, ova višegodišnja biljka može doseći visinu od jednog metra.

Njegove prepoznatljive značajke uključuju sjajne, uglađene i robusne zelene listove koji niču iz više izdanaka. Prema riječima stručnjaka, fascinantno je da se vjeruje da zamija privlači sreću i financijski prosperitet kada se stavi u rezidenciju. Potrebe za zalijevanjem ove biljke su minimalne, jer je potrebno zalijevanje samo jednom mjesečno.

Ključno je napomenuti da prilikom postavljanja zamije treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost. Što se tiče presađivanja, preporučljivo je presaditi zamiju samo kada je posuda gusto nabijena rizomima, koji su stabljike biljke. Ova jednostavna rutina održavanja čini zamiju idealnim izborom za pojedince koji žele unijeti nešto zelenila u svoj okoliš, ali možda nemaju luksuz posvetiti puno vremena brizi o biljkama.

BONUS TEKST

Savršeno je vrijeme da se osvježite u bazenu, rijeci, jezeru ili moru. Međutim, također je važno biti svjestan mogućnosti razvoja infekcije uha. Ako osjetite začepljenost, lagani pritisak, smanjen sluh ili pojavu boli, ovo su prvi znakovi onoga što se obično naziva “plivačevo uho”.

Prema riječima otorinolaringologa izv. prof. dr. sci. med. Ljiljane Čvorović s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Beogradu, svakodnevni bolovi se mogu pojačati, praćeni crvenilom i otokom ušne školjke. Ključno je potražiti liječničku pomoć specijalista za uho, grlo i nos, jer se ovo stanje neće riješiti samo od sebe bez odgovarajućeg liječenja. Koji pojedinci čine skupinu izazivača?

Tijekom ljetne sezone vrlo su česte infekcije uzrokovane bakterijama i gljivicama. Ova vrsta upale često je posljedica neadekvatne higijene uha i upornog korištenja štapića za uši za čišćenje. Uobičajeni znakovi i indikacije infekcije uha uključuju različite simptome koji se mogu primijetiti.

Upala vanjskog, srednjeg ili unutarnjeg uha može biti uzrokovana aktivnostima poput plivanja i ronjenja, izloženosti klima uređajima, promjenama klimatskih uvjeta i nadmorske visine te padom imuniteta.

Ako osjetite simptome poput začepljenog uha, blagog pritiska, smanjenog sluha, boli, ispuštanja tekućine, povišene tjelesne temperature, vrtoglavice i osjećaja mučnine ili povraćanja, to može ukazivati ​​na upalu u određenom području uha. Dr. Čvorović preporuča da čim primijetite ove simptome odmah potražite liječničku pomoć ORL specijalista.