Dr. James Hamblin daje vrijedan uvid u svoj izbor da prestane tuširati prije pet godina, postavljajući pitanja na sljedeći način. U svom razgovoru s BBC-jem, on elaborira kako to postaje svepriznato i počinje se osjećati kao standard. Dr. Hamblin, 37, ugledni je profesor na renomiranoj Školi javnog zdravlja Sveučilišta Yale, gdje se specijalizirao za područje preventivne medicine, pokazujući svoju iznimnu stručnost.

  • Nadalje, sklapa partnerstva s cijenjenom američkom publikacijom Atlantic, u kojoj je 2016. godine napisao članak pod naslovom “Prestao sam se tuširati, a život se nastavio”. Postavljajući pitanje koje navodi na razmišljanje, autor nas potiče da razmislimo o velikim resursima vremena, novca i vode koje posvećujemo tuširanju ili kupanju tijekom života. Je li to doista samo ekstravagantno rasipanje?

U svojoj knjizi pod naslovom Purity: The New Science of Skin and the Beauty of Embracing Simplicity, Hamblin je dodatno zaronio u detalje svog putovanja 2020., nudeći opširniju pripovijest. Iako Hamblin prepoznaje važnost održavanja redovite higijene ruku i zuba, on predlaže da možemo biti manje revni u brizi za ostatak našeg tijela.

  • U početku je odluka o odricanju od upotrebe sapuna tijekom tuširanja tretirana kao eksperimentalni pothvat. Kako bi promatrao posljedice svojih postupaka, eksplicitno izražava svoju znatiželju i razjašnjava svoje namjere. U krugu mojih poznanika postoji nekoliko pojedinaca koji se pridržavaju prilično sporadičnog rasporeda kupanja.

Iako sam imao prethodno znanje o prihvatljivosti takve navike, svjesno sam odlučio krenuti u eksperiment kako bih utvrdio potencijalne posljedice. Nakon što je odlučio prestati se tuširati 2015., što se dogodilo nakon toga? Kako vrijeme prolazi, tijelo se navikava na odsutnost dezodoransa i sapuna, što dovodi do smanjenja neugodnog mirisa, prema njegovoj perspektivi.

  • Kako se masnoća vaše kože smanjuje, raširena je navika ljudi koristiti šampon za uklanjanje masnoće s kose, nakon čega slijedi primjena regeneratora za vraćanje prisutnosti sintetičkih ulja. Prema njegovom objašnjenju, nakon što se uspijete osloboditi tog štetnog ciklusa, vaša kosa će se postupno vratiti u svoje prirodno stanje, nalik na izgled prije korištenja ovih proizvoda.

Liječnik objašnjava da se prijelaz događa postupno. U početku je osoba počela smanjivati ​​svoje oslanjanje na sapun, šampon i dezodorans, odlučivši se tuširati svaka tri dana umjesto svakodnevno. S vremenom je ova praksa dovela do potpunog prestanka njihove uporabe.

  • U svom sjećanju, Hamblin razmišlja o razdoblju svog postojanja kada je čeznuo za nekompliciranom radošću tuširanja. Tijekom cijele te faze mučio ga je neugodan miris i osjećaj masnoće. S vremenom sam primijetio pad u pojavljivanju ovog fenomena. Hamblin je ovaj pomak pripisao svom postupnom smanjenju potrošnje vode i oslanjanju na srodne proizvode.

BONUS TEKST

Menstruacija može varirati u pogledu protoka, u rasponu od lagane i neprimjetne do obilne i neugodne. Grčevi, koji mogu varirati od blagih do bolnih, također mogu pratiti ovaj proces. Sve dok su vam menstrualni ciklusi dosljedni, vjerojatno nema razloga za zabrinutost.

Međutim, ako osjetite bilo kakve abnormalne simptome tijekom svog mjesečnog ciklusa, možda bi bilo preporučljivo potražiti liječničku pomoć. Menstrualne nepravilnosti Učestalost menstrualnih ciklusa može varirati među ženama, a neke imaju redovitije menstruacije od drugih. Međutim, većina obično ima menstrualni ciklus koji se javlja svakih 28 dana.

U slučaju da vam mjesečnica neočekivano prestane, postoji nekoliko mogućih objašnjenja za ovu pojavu. Ako se pitate zašto vam menstruacija izostaje, jedan od potencijalnih razloga mogla bi biti trudnoća. Da biste utvrdili je li to slučaj, test na trudnoću može pružiti brz i jednostavan odgovor.

Međutim, ako je trudnoća isključena, mogao bi postojati drugi temeljni uzrok nepravilnosti. Bavljenje rigoroznom tjelesnom aktivnošću ili značajno mršavljenje može utjecati na hormonalnu ravnotežu koja upravlja vašim menstrualnim ciklusom. Ako se pretjerano bavite tjelovježbom ili gubite značajnu količinu tjelesne masti putem dijete, moguće je da će vam se menstrualni ciklus poremetiti ili čak potpuno prestati.

Važno je održavati zdravu razinu tjelesne masti jer ona igra ključnu ulogu u proizvodnji hormona. Debljanje može negativno utjecati na hormonsku ravnotežu i redovitost menstrualnog ciklusa. To se može dogoditi kao posljedica uzimanja određenih lijekova. Stanje poznato kao sindrom policističnih jajnika može uzrokovati hormonsku neravnotežu, što dovodi do razvoja cista na jajnicima i neredovitih menstrualnih ciklusa.

Osim toga, visoke razine stresa mogu poremetiti čak i najdosljedniji menstrualni ciklus. Ako ste u kasnim 40-ima ili ranim 50-ima, postoji mogućnost da ste trenutno u perimenopauzi. Ovu fazu, koja traje do menopauze, karakterizira pad razine estrogena. Nakon što žena nema menstruaciju kontinuirano 12 mjeseci, službeno se smatra da je u menopauzi; međutim, važno je napomenuti da se učestalost i karakteristike mjesečnica mogu značajno razlikovati u godinama koje prethode ovoj fazi.

Menopauza, prirodna pojava koja označava kraj reproduktivnih godina, inherentan je biološki proces koji prati proces starenja. U tom razdoblju može doći do jakog krvarenja. Količina krvi izbačene tijekom menstruacije razlikuje se među ženama. Ako primijetite da morate zamijeniti jedan ili više uložaka ili tampona unutar jednog sata, možda imate menoragiju, prekomjernu i abnormalnu količinu menstrualnog tijeka.

Osim prekomjernog gubitka krvi, pojedinci također mogu pokazivati ​​simptome anemije, kao što su umor ili otežano disanje. Menoragija, ili obilno menstrualno krvarenje, čest je problem koji pogađa otprilike jednu trećinu žena, zbog čega traže liječničku pomoć. Čimbenici koji doprinose prekomjernom menstrualnom krvarenju: Hormonska neravnoteža, kao i prisutnost fibroida ili polipa, mogu pridonijeti problemima reproduktivnog zdravlja. endometrioza adenomioza

Neke od kontracepcijskih metoda, kao što su IUD, nasljedne bolesti koje utječu na zgrušavanje krvi, komplikacije u trudnoći, rak vrata maternice i neredoviti menstrualni ciklusi različite duljine. Trajanje normalnih menstrualnih ciklusa može biti od dva do sedam dana.

Važno je napomenuti da kraće menstruacije ne moraju biti razlog za uzbunu, osobito ako su u skladu s vašim uobičajenim obrascem. Vrijedno je spomenuti da korištenje hormonske kontracepcije može potencijalno skratiti vaš ciklus. Osim toga, početak menopauze također može utjecati na redovitost vaših menstrualnih ciklusa.