Zaista je odvratno, ali činjenica je da vaše voljeno voće, smokve, često sadrži muhu ili osu. Teško je povjerovati, ali dopustite mi da objasnim kako se to događa.
Kako prenosi Novi.ba, stručnjaci su otkrili da se smokva uvelike oslanja na ose za oprašivanje, proces koji nažalost rezultira time da ose ostanu zarobljene unutar ploda i propadnu. Vjeruje se da svaka smokva ima barem jednu mrtvu osu, a ponekad se u njoj zarobi i muha.
Smokva posjeduje snažan enzim koji učinkovito razgrađuje i transformira bilo kojeg uginulog kukca, čineći ga nedostupnim za trag. U biti, moglo bi se tvrditi da smokva konzumira i asimilira osu ili muhu.
Unatoč odvratnoj stvarnosti, ustrajemo u uživanju u konzumaciji smokava u raznim oblicima – bilo da su svježe, sušene, slatke ili pretvorene u ukusan džem.
Jeste li se ikada zapitali bi li smokve i dalje bile jednako ukusne da ne jedu kukce? Možda upravo ti proteini dobiveni od insekata služe kao tajni sastojak, što ih čini neodoljivo ukusnima. Ili će vas možda ovo otkriće odvratiti od toga da ikad više pojedete još jednu smokvu.
Posvjedočite vizualnom prikazu ovog procesa u priloženom videu. Kao rezultat toga, našim budućim kupnjama smokava prethodit će pažljivo razmatranje.
BONUS TEKST
Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.