Nakon pedantne organizacije i dogovaranja svakog detalja vašeg dugo iščekivanog odmora, uključujući datume, cijene i destinacije, odjednom dolazite do spoznaje da se vaš menstrualni ciklus treba poklopiti upravo s tim razdobljem.

  • Upravo tijekom ovih godišnjih odmora i putovanja pojedinci često traže savjete ginekologa kako bi istražili mogućnosti odgode svog menstrualnog ciklusa. U posljednje vrijeme bilježi se porast prevalencije ovog trenda među djevojkama mlađima od 16 godina. Iako je odgađanje menstruacije općenito sigurno za većinu žena, ključno je posavjetovati se s ginekologom prije takvog izbora, jer najčešća metoda uključuje korištenje hormonskih kontracepcijskih pilula.

Važno je napomenuti da ovo ne bi trebala biti rutinska praksa, već rezervirana za iznimne okolnosti. Prije poduzimanja bilo kakvih radnji, uvijek je preporučljivo potražiti savjet medicinskog stručnjaka. Na upite o metodama, sigurnosti i mogućim štetnim posljedicama pomaka odgovara dr. Božana Stepanov, specijalistica ginekologije i opstetricije s iskustvom u sterilitetu i plodnosti.

  • Dr. Božana Stepanov savjetuje i upozorava sve, a posebno mlade djevojke i roditelje, da se prije uzimanja bilo kakvih hormona posavjetuju s liječnikom. Ključno je educirati se o prisutnosti akutnih ili kroničnih bolesti, primjeni drugih lijekova te se dobro informirati o rizicima i mogućim nuspojavama lijeka. Prema dr. Stepanovu, obavljanje ovog zadatka općenito je jednostavno kada pacijentica ima redovite menstrualne cikluse. Međutim, za pacijentice s neredovitim ciklusima potrebno je pažljivo planiranje kako bi se odgodila menstruacija.

Kako bi se osiguralo što preciznije planiranje kretanja ciklusa, ovim se pacijenticama savjetuje da se jave ginekologu mjesec ili dva ranije. Korištenje kontracepcijskih pilula za odgađanje menstruacije uobičajena je praksa. Odgađanje menstrualnog ciklusa korištenjem kontracepcijskih pilula je nekompliciran proces. Nakon što se potroši posljednja tableta u trenutnom pakiranju 21. ili 28. dana, nastavite s uzimanjem tableta iz sljedećeg pakiranja uzastopno, bez ikakvog prekida.

  • Da bi se postigao željeni datum, konzumiraju se tablete iz druge kutije, a očekuje se da će menstruacija nastupiti unutar dva do tri dana nakon uzimanja zadnje tablete. Dr. Stepanov naglašava važnost savjetovanja s ginekologom prije korištenja hormonskih tableta za pomicanje menstrualnog ciklusa, jer tijelo može biti zbunjeno redovnim početkom sljedeće kutije nakon sedam dana pauze.

Ključno je napomenuti da se kontraindikacije za korištenje ovih tableta u terapijske svrhe također primjenjuju u ovom kontekstu. Stoga je bitno pridržavati se propisane sheme i izbjegavati samoliječenje. Nakon što ste pomno organizirali svaki detalj vašeg nadolazećeg odmora – od datuma i cijena do odredišta – odjednom shvatite da se vaš menstrualni ciklus treba poklopiti s ovim vremenom.

  • Ipak, postoji rješenje: možete koristiti tablete za odgodu menstruacije. Na tržištu su dostupni različiti pripravci s progestagenom koji također mogu učinkovito odgoditi menstruaciju. Kako biste odgodili početak menstruacije, ove tablete treba uzimati dva puta dnevno, počevši najmanje tri dana prije očekivanog datuma. Možete ih uzimati onoliko koliko želite da odgodite menstruaciju, ali nikako dulje od dva tjedna. Menstruacija će se nastaviti nekoliko dana nakon prestanka uzimanja tableta.

Ključno je razumjeti da ove pilule ne služe kao kontracepcijska sredstva i ne pružaju nikakvu zaštitu od neželjene trudnoće. Preporučljivo je konzultirati se s liječnikom prije razmatranja upotrebe progestagenskih pripravaka za odgodu menstruacije, jer dolaze s kontraindikacijama koje se ne smiju zanemariti. Postoje li potencijalni rizici ili opasnosti povezani s odgađanjem početka menstruacije?

  • Prema riječima dr. Stepanova, kada pojedinci počnu s hormonskom terapijom i uz to se izlažu dugotrajnom izlaganju suncu, mogu doživjeti određene neželjene reakcije kao što su pojačana osjetljivost na sunce, mučnina, probojno krvarenje ili slični simptomi. Ako se pojavi bilo koji od ovih popratnih simptoma, lijek se prekida, ali to može dovesti do neočekivanog menstrualnog krvarenja, što može poremetiti planove za godišnji odmor.

Odgađanje ciklusa ne bi smjelo postati rutinska pojava, već biti rezervirano za iznimne okolnosti. Treba uzeti u obzir moguće rizike od krvnih ugrušaka, srčanog ili moždanog udara. Prema riječima dr. Stepanova, povremeno uzimanje hormonskih tableta nema nikakvih štetnih učinaka na zdravlje zdravih pacijenata bez kontraindikacija. Poseban oprez pri razmatranju kašnjenja menstrualnog ciklusa trebaju biti kod žena u dobi od 35 i više godina, kao i onih koje puše ili imaju visok krvni tlak, budući da ti čimbenici mogu povećati vjerojatnost krvnih ugrušaka, srčanih ili moždanih udara.