Svi znamo da banane nisu samo omiljeno voće, već i hranjiv i blagotvoran međuobrok koji obiluje esencijalnim vitaminima i mineralima. Preporučljivo je uključiti porciju ovog hranjivog voća u svoju prehranu, osobito tijekom intervala obroka ili kada slijedite poseban plan prehrane. Banane su izuzetne za održavanje optimalne razine energije i promicanje kardiovaskularnog blagostanja.

Konzumacija banana nudi razne prednosti poput povećanja energije, jačanja integriteta mišića, poticanja probave i probavnog sustava, osiguravanja antioksidansa, magnezija, vitamina C, vitamina B6 i folata. Ako banane često uključujete u svoju prehranu, savjetuje se da se upoznate s potencijalnim opasnostima vezanim uz pretjeranu konzumaciju. Za osobe s različitim alergijama, kao i one s astmom i atopijskim dermatitisom, banane predstavljaju značajan rizik.

Tjelesni imunološki sustav identificira određene namirnice kao štetne, izazivajući alergijske reakcije koje se manifestiraju svrbežom i promjenama na koži. Što se tiče njihovog nutritivnog sastava, banane sadrže značajne količine ugljikohidrata i šećera, a oboje imaju potencijal povisiti razinu šećera u krvi, posebno kod osoba koje imaju dijabetes.

Kako bi se to učinkovito riješilo, preporučljivo je kontrolirati porcije i razmotriti prateću hranu koja se konzumira uz banane. Odabir opcija koje imaju veći udio proteina ili povrće bez škroba može biti mudar izbor u tom pogledu.

Osobama koje imaju povišene razine kalija, osobito onima s bolestima bubrega, savjetuje se da se klone banana zbog visokog sadržaja kalija. Osobe sa sindromom iritabilnog crijeva, kojeg karakteriziraju simptomi poput bolova u trbuhu i nadutosti, trebaju izbjegavati konzumaciju banana zbog prisutnosti fruktooligosaharida, spojeva koji nisu prikladni za njihovo stanje.

BONUS TEKST:

Osobe koje pate od tenzijske glavobolje mogu primijetiti prisutnost napetih mišića u vratu ili ramenima, a čin masiranja tih mišića može ili ublažiti glavobolju ili je pogoršati. Specijalistima su poznate specifične vrste glavobolja koje imaju jasan dnevni ciklus, a podaci pokazuju da približno polovica pacijenata ima glavobolju svaki dan u isto vrijeme. Prema stručnjacima, glavobolje koje se javljaju poslijepodne obično su rezultat okidača boli koji se javlja ranije tijekom dana.

Moguće je da se tijekom tog vremena pojavi bilo koja vrsta glavobolje, a ako se stalno događa poslijepodne, to može biti zbog aktivnosti ili radnje izvedene ranije tijekom dana koja dovodi do glavobolje nekoliko sati kasnije. Poslijepodnevne glavobolje obično su uzrokovane nizom uobičajenih čimbenika. Pojava svakodnevne glavobolje povezana je s tjelesnim ciklusom spavanja i budnosti. Provedeno je opsežno istraživanje o migrenama i cluster glavoboljama, s posebnim naglaskom na njihovu povezanost s cirkadijalnim ritmovima.

Stručnjaci su primijetili da cluster glavobolje slijede jasan dnevni obrazac, s otprilike 50 posto pacijenata koji doživljavaju glavobolje u isto vrijeme svaki dan. Kada je riječ o nesanici, bolovima i glavoboljama, dehidracija može igrati značajnu ulogu. U poslijepodnevnim satima, neki pojedinci mogu osjetiti glavobolju kao rezultat nedovoljne količine vode.

To se može dogoditi nakon dugotrajnog sastanka bez unosa vode, preskakanja pauze za ručak ili konzumiranja prekomjernih količina kave bez odgovarajuće hidratacije. Osim glavobolje, dehidracija se može manifestirati i drugim simptomima.

Osjećaj suhoće može se osjetiti u ustima, usnama i grlu. Simptomi koji mogu ukazivati ​​na potencijalni problem uključuju urin koji izgleda tamniji nego inače ili smanjenu učestalost mokrenja. vrtoglavica razdražljivost. Najčešći oblik glavobolje poznat je kao tenzijska glavobolja, koja se javlja kada mišići u vratu, ramenima ili čeljusti postanu napeti i uzrokuju bol koja se proteže do glave.