Žućkaste naslage ili izrasline oko očiju mogu biti znak visokog holesterola, poznate kao ksantelazma. Iako naslage holesterola oko očiju ne impliciraju nužno visok holesterol, preporučuje se proveriti krv, jer mogu ukazivati na mnoga druga stanja. Naslage holesterola oko očiju ne izazivaju nelagodu, već su uglavnom estetski problem. Ove mrlje su obično žućkaste boje i različite veličine. Pojavljuju se oko očiju, uključujući kapke i uglove očiju.

Iako se naslage holesterola oko očiju mogu ukloniti hirurškim putem, u nekim slučajevima se to ne preporučuje, na primer, ako je mrlja preblizu oku. Pored toga, operacija može ostaviti ožiljke. Postoje prirodne metode koje mogu pomoći u smanjenju pojave naslaga holesterola oko očiju.

Uzroci naslaga holesterola oko očiju
Naslage holesterola oko očiju mogu se desiti svakome, ali su češće kod starijih ljudi i osoba sa visokim holesterolom. Drugi uzroci uključuju rak, dijabetes, primarnu bilijarnu cirozu i metaboličke poremećaje. Ova stanja mogu dovesti do viših nivoa lipida u krvi, što doprinosi taloženju holesterola oko očiju.

Prirodne preporuke za uklanjanje naslaga oko očiju:
Ricinusovo ulje: Kiselina u ricinusovom ulju smanjuje nastanak naslaga holesterola. Natopite pamučni štapić u čisto hladno prešano ricinusovo ulje i nanesite na zahvaćeno područje. Ostavite da deluje preko noći, a ujutro isperite toplom vodom.

Jabukovo sirće: Jabukovo sirće snižava nivo holesterola. Umočite pamučni štapić u jabukovo sirće razblaženo vodom i nanesite na zahvaćeno područje.

Sjemenke piskavice: Potopite sjemenke piskavice u vodu preko noći i konzumirajte mešavinu ujutro na prazan stomak kako biste snizili nivo holesterola. Tečnost možete naneti i oko očiju.

Luk: Iscijedite sok od luka i pomiješajte ga sa solju. Ostavite da odstoji nekoliko sati. Pre spavanja nanesite smešu na zahvaćeno područje i ostavite da deluje preko noći ili umasirajte u kožu. Možete pomiješati sok od luka sa vodom i piti da snizite holesterol.

Kora od banane: Stavite unutrašnjost kore zrele banane na područje oko očiju i učvrstite zavojem, a zatim ostavite da deluje preko noći. Ujutro skinite koru i isperite područje.

Korijander: Potopite sjemenke korijandera oko 10-15 minuta i pijte tečnost nekoliko puta dnevno za smanjenje holesterola.

Sok od narandže: Utvrđeno je da svakodnevna konzumacija soka od narandže pomaže u smanjenju nivoa LDL holesterola, što utiče na smanjenje naslaga oko očiju.

Bademi: Konzumiranje orašastih plodova poboljšava nivo holesterola. Možete pomiješati malo mlijeka sa bademovim brašnom i napraviti pastu i naneti je na područje.

Prevencija naslaga holesterola
Ako želite da smanjite mogućnost nastanka naslaga, važno je voditi zdrav način života. To uključuje:

Zdravu ishranu bogatu vlaknima i niskim sadržajem zasićenih masti
Redovno vežbanje
Prestanak pušenja
Održavanje zdrave telesne težine
Minimiziranje unosa mlečnih proizvoda
Izbegavanje alkohola
Konzumiranje više voća i povrća
Podijelite ove informacije sa svojim prijateljima kako bi i oni mogli biti svesni ovog estetskog i potencijalno zdravstvenog problema.

BONUS TEKST

Korijander (Coriandrum sativum) je aromatična biljka koja se koristi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini širom sveta. Biljka se sastoji od listova, poznatih kao cilantro, i semenki koje se koriste kao začin. Korijander ima dugačku istoriju upotrebe, koja seže hiljadama godina unazad, posebno u mediteranskim, azijskim i latinskoameričkim kuhinjama.

Kulinarstvo
U kulinarstvu, listovi korijandera dodaju svežinu i karakterističan ukus raznim jelima. Koriste se u salatama, salsama, supama i kao ukras. Semenke korijandera imaju topao, orašast i citrusni ukus, što ih čini idealnim začinom za karije, marinadu, začinske mešavine i pekarske proizvode. Prženje semenki pre upotrebe oslobađa njihov puni aromatični potencijal.

Zdravstvene Prednosti
Korijander je poznat po svojim zdravstvenim prednostima. Bogat je antioksidansima, vitaminom C, K i A, te mineralima poput kalcijuma i gvožđa. Tradicionalno, korijander se koristi za olakšavanje probavnih tegoba, smanjenje nadutosti i gasova, te poboljšanje apetita. Takođe ima antiinflamatorna i antimikrobna svojstva.

Upotreba u Medicini
U tradicionalnoj medicini, korijander se koristi za detoksikaciju organizma, poboljšanje rada jetre i bubrega, te smanjenje nivoa šećera u krvi. Čaj od korijandera može pomoći kod anksioznosti i nesanice.

Korijander je izuzetno svestrana biljka sa bogatom kulinarskom i medicinskom primenom. Bilo da ga koristite u svakodnevnoj kuhinji ili kao prirodni lek, korijander nudi brojne benefite za zdravlje i dobrobit.