Osiguravanjem pravilnog korištenja električnih uređaja, kako na mjesečnoj tako i na godišnjoj razini, možete u konačnici uštedjeti značajnu svotu novca. Prema riječima Miloša Banjca, profesora Strojarskog fakulteta, potrošnja električne energije u Srbiji tri do četiri puta veća je od europskog prosjeka.

Najveći dio te električne energije koristi se za grijanje, a postoje i uređaji koji zbog nedovoljnog održavanja troše prevelike količine električne energije. Bojler je visoko mjesto među uređajima u našem kućanstvu koji troše značajnu količinu električne energije. Glavna dilema se vrti oko toga treba li ga uključiti ili isključiti radi uštede energije.

Međutim, vrijedi napomenuti da postoje manje poznate tehnike koje mogu doprinijeti smanjenju potrošnje električne energije i posljedično nižim računima. Štoviše, postoji još jedan faktor koji nesvjesno dovodi do toga da bojler troši struju. Prema riječima Bratislava Kostića, Instagram influencera specijaliziranog za uređenje doma, zanemarivanje redovitog čišćenja kamenca s bojlera može dovesti do većeg računa za struju.

Štoviše, nakupljanje kamenca može predstavljati ozbiljnu sigurnosnu opasnost, potencijalno uzrokujući strujne udare, kao što smo govorili u nedavnom članku. Poznato je da su kućanski kotlovi značajni potrošači električne energije. Unatoč tome, provođenjem rutinskih postupaka čišćenja za uklanjanje kamenca i podešavanjem termostata na nižu razinu grijanja može se učinkovito smanjiti potrošnja električne energije za čak 30 posto.

Ako primijetite zujanje ili šuštanje iz kotla, to je nepogrešiv znak da je potrebno hitno čišćenje. Prema riječima Branislava Kostića, vještog majstora, kamenac koji se nakuplja na grijačima može značajno povećati potrošnju struje, pa je kao prvi korak u njegovom uklanjanju potrebno ispustiti vodu iz bojlera. Putem svog Instagram profila pružio je iscrpnu demonstraciju neprivlačnog i zamršenog procesa čišćenja kamenca.

Nakon uklanjanja vode iz kotla, grijač se vadi i pedantno se uklanja kamenac iz kotla, prema preporuci Kostića, što se može učiniti i kutlačom. Nakon toga postaje imperativ temeljito čišćenje kotla, au slučaju da je kamenac oštetio grijač, preporuča se zamijeniti ga novim ili očuvanijim.

Serviseri kućanskih aparata predlažu da korištenje bojlera treba odrediti ne samo prema broju članova kućanstva, već i prema namjeni. Veličina kućanstva uvelike utječe na uštedu električne energije. Pojedinci i parovi mogu ostvariti uštedu energije i troškova aktiviranjem grijača vode samo kada je to potrebno, dok veće obitelji imaju veće prednosti ako grijač vode neprekidno radi.

Kako prenosi portal “Krstarica”, serviseri preporučuju povremeno uključivanje bojlera ako se koristi isključivo za tuširanje, dok ako se koristi i u kuhinji savjetuje se rjeđe gašenje. Slijedeći upute stručnjaka, može se učinkovito spriječiti razvoj kamenca podešavanjem termostata.

Spuštanje termostata na raspon od 55 do 60 stupnjeva pokazalo se učinkovitim u sprječavanju nakupljanja kamenca, posebno u područjima s visokim sadržajem minerala u vodi. Marljivim održavanjem i ispravnim korištenjem električnih uređaja, mjesečno i godišnje, ne samo da dugoročno možete uštedjeti znatnu svotu novca, već također možete igrati ulogu u očuvanju okoliša smanjenjem potrošnje resursa.