Manastir Ostrog je jedno od najvažnijih pravoslavnih svetilišta na Balkanu, mesto duboke vere i molitve. Međutim, ulazak u ovu svetu zgradu nije za svakoga  ko želi da poseti Ostrog mora da poštuje stroga pravila ponašanja i oblačenja.

Manastir Ostrog se ubraja među najposećenija pravoslavna svetilišta na Balkanu. Svake godine privuče stotine hiljada vernika iz svih krajeva sveta, a smešten je visoko u steni iznad Nikšića. Posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom, manastir je poznat po svojim čudotvornim moštima i molitvama koje, prema verovanjima vernika, imaju isceliteljsku moć. Iako odiše duhovnošću i snagom vere, važno je razumeti da Ostrog nije turistička atrakcija, već svetinja sa strogo definisanim pravilima ponašanja i oblačenja.

  • Jedan od ključnih principa poštovanja ove svetinje jeste odnos posetilaca prema veri i mestu. Ljudi koji ne veruju u duhovne moći Svetog Vasilija ili dolaze iz radoznalosti, a ne iz iskrene potrebe za molitvom, trebalo bi da razmisle da li je njihova poseta manastiru prikladna. Takvim posetiocima se preporučuje da ostanu u njegovoj blizini, uživajući u prirodnoj lepoti, ali da se ne približavaju moštima, kako ne bi narušavali mir i posvećenost vernika koji dolaze sa dubokim poštovanjem.

U manastir ne mogu ući oni koji se ne ponašaju u skladu sa pravilima svetog mesta. Prvo i najvažnije, postoji jasno definisan dres-kod, koji se odnosi na pristojnost i skromnost. Osobe u majicama bez rukava, šortsevima, helankama, mini suknjama ili sa uvredljivim natpisima na odeći neće biti puštene unutar manastirskih zidina. Isto važi za one koji se ponašaju neprikladno – glasno razgovaraju, smeju se, psuju ili koriste mobilni telefon tokom molitve i unutar crkvenih prostorija. Ulazak se zabranjuje i osobama koje su pod uticajem alkohola ili psihoaktivnih supstanci, kao i onima koji pokušavaju da uđu sa kućnim ljubimcima, osim kada se radi o psima vodičima, uz prethodnu najavu.

  • Iako pravila oblačenja nisu krajnje stroga, očekuje se dostojanstven izgled koji izražava poštovanje. Za muškarce, preporučuje se nošenje dugih pantalona, majica sa rukavima, i zatvorene obuće. Papuče, sandale s otvorenim prstima i atletska odeća nisu primereni. Žene bi trebalo da nose haljine ili suknje ispod kolena, a ramena treba da budu pokrivena. Preporučuje se i marama na glavi, iako nije obavezna. Pantalone nisu zabranjene, ali se savetuje da odeća bude skromna i neupadljiva. Tokom letnjih meseci, korisno je poneti lagani ogrtač ili maramu za pokrivanje ramena prilikom ulaska u Gornji manastir.

Kada je reč o darovima koje vernici donose, oni su važan deo hodočašća. U manastir se tradicionalno donosi maslinovo ulje, kafa, šećer, crkveno vino, tamjan, med i brašno. Sve to služi za potrebe manastirske kuhinje ili se koristi u bogosluženjima. Posebno mesto među darovima imaju vunene čarape, koje se simbolično daruju Svetom Vasiliju, jer se veruje da noću obilazi manastir.

Vernici takođe donose spiskove imena svojih bližnjih – i živih i upokojenih – za koje žele da monasi obave molitve. Ikonice, brojanice i krstići mogu se prineti moštima radi osvećenja, ali se ništa iz manastira ne sme poneti bez prethodnog blagoslova bratstva. Strogo je zabranjeno iznositi kamenčiće, biljke, cveće ili bilo kakve druge predmete iz prostora manastira, jer se veruje da takvo ponašanje može izazvati duhovni nemir i narušiti blagoslov koji sveto mesto pruža.

Sve što je dozvoljeno poneti kao blagoslov – osvećena voda, ulje iz kandila, ikone, krstovi – dostupno je u manastirskoj prodavnici, i uvek uz odobrenje monaštva. Ovaj čin se doživljava kao uzimanje dela svetinje sa sobom, ne kao suvenir, već kao duhovni oslonac koji se nosi kroz život.

Boravak u manastiru Ostrog ne treba da bude samo fizički dolazak, već unutrašnje putovanje ispunjeno poštovanjem, skromnošću i iskrenom verom. Poštovanje pravila oblačenja i ponašanja nije forma, već način da se iskaže duboko poštovanje prema svetitelju i mestu koje je mnogima donelo utehu, nadu i duhovni mir.