Okviri prozora stalno su izloženi prljavštini, kako iznutra, tako i spolja. Svakodnevni uticaji poput prašine, kiše, smoga i drugih zagađivača čine njihovo održavanje izazovnim.

  • Osim nakupljanja nečistoće, s vremenom mogu poprimiti žućkastu nijansu koja ih čini starima i zapuštenima. Mnogi se pitaju kako ih očistiti bez previše truda i skupih sredstava. Srećom, postoje jednostavne i prirodne metode koje daju odlične rezultate.

Da bi okviri prozora ostali čisti i bijeli, potrebno ih je čistiti redovno. Preventiva je mnogo lakša od kasnijeg uklanjanja tvrdokornih mrlja i promjena boje. Ako se održavaju često, spriječiće se nakupljanje prljavštine i neželjeno žutilo koje plastični materijal često dobija pod uticajem sunca i zagađenja.

Prvi korak je uvijek uklanjanje površinskih slojeva prašine i paučine. To možete učiniti mekanom suhom krpom ili mekanom četkom koja neće oštetiti površinu plastike. Tek kada se ukloni prašina, prelazi se na dublje čišćenje pomoću blagih, ali učinkovitih domaćih sredstava.

Jedna od najjednostavnijih metoda je kombinacija sode bikarbone i vode. U pola litra tople vode rastopi se šest kašika sode bikarbone. Dobro promiješana smjesa koristi se tako što se u nju umoči meka krpa koja se potom pažljivo iscijedi. Okviri se brišu ovim rastvorom dok prljavština ne nestane. Zahvaljujući blagim abrazivnim svojstvima sode bikarbone, čak i tvrdokorne mrlje i žutilo mogu se skinuti bez oštećenja plastike.

Još jedan efikasan recept za izbjeljivanje je mješavina soka od limuna, sirćeta i deterdženta za posuđe. U čaši tople vode dodaju se dvije kašičice soka od limuna, jedna kašičica deterdženta i dvije kašike sirćeta. Svi sastojci se dobro sjedine i sipaju u bočicu s raspršivačem. Ovako pripremljeno sredstvo nanese se direktno na okvire prozora i ostavi da djeluje oko deset minuta. Nakon toga, površina se prebriše mekom krpom. Rezultat je vidljiv odmah jer plastika dobija svjež, blistav izgled.

Za tvrdokornije mrlje može se koristiti i pasta od tri kašike sode bikarbone, dvije kašike soka od limuna i jedne kašičice sirćeta. Dobijena gusta smjesa nanese se sunđerom na požutjele dijelove okvira. Ostavlja se da djeluje oko pet minuta, a zatim se površina očisti blagim kružnim pokretima pomoću mekane četke. Na kraju se sve ispere toplom vodom i obriše suhom krpom ili papirnim ubrusom. Ova kombinacija sode i limuna ima moćno djelovanje na požutjelu plastiku i pomaže da okviri ponovo budu snježnobijeli.

Važno je znati i šta nikako ne treba koristiti pri pranju plastičnih okvira. Jaka sredstva na bazi hlora, acetona, kao i korozivni preparati mogu trajno oštetiti površinu plastike. Takvi proizvodi ne samo da ne pomažu kod žutila, nego mogu pogoršati problem i dovesti do toga da plastika postane mutna, krta ili promijeni boju. Isto tako, rastvarači, izbjeljivači i slične hemikalije mogu narušiti strukturu okvira, što se više ne može popraviti.

Zbog toga je uvijek bolji izbor koristiti prirodne i nježne preparate, koji neće naštetiti materijalu, ali će efikasno ukloniti mrlje. Redovnim održavanjem, plastični okviri prozora mogu dugo zadržati svoju bijelu boju i uredan izgled. Ove jednostavne metode dokaz su da nije potrebno trošiti mnogo novca niti vremena da bi vaš dom izgledao uredno i njegovano.