Ljetni dani donose obilje voća, a među njima se lubenica posebno izdvaja kao omiljena poslastica. Hladna, slatka i sočna, savršena je za osvježenje u vrelim mjesecima.

No, ono što se često zanemari ili baci bez razmišljanja – kora lubenice – krije brojne mogućnosti koje se mogu iskoristiti na praktične i kreativne načine, kako u kuhinji, tako i u svakodnevnom životu.

Dok većina ljudi koru vidi kao beskorisni ostatak, ispostavlja se da ona može postati sastojak raznih jela, prirodnih sredstava za čišćenje, pa čak i repelenata protiv insekata. Na društvenim mrežama sve je više recepata koji pokazuju kako se jednostavnim postupcima kora lubenice može pretvoriti u hrskav i ukusan desert s kontrastima teksture – hrskav spolja, sočan iznutra.

Za pripremu ove zanimljive poslastice potrebno je izdvojiti polovinu veće lubenice, četiri šolje šećera, nekoliko klinčića, malo maslaca i sok od pola limuna. Prvi korak je temeljno pranje lubenice, nakon čega se prereže i odstrani crveno meso – koje se kasnije može iskoristiti za napitak. Kora se zatim reže na sitne kocke i rasporedi po plehu. Preliju se kipućom vodom i stavljaju u prethodno zagrijanu rernu na 220 stepeni oko 50 minuta. Po završetku pečenja, važno je sačuvati tečnost koja se iscijedi, jer će poslužiti u narednoj fazi pripreme.

U loncu se zagrijava šećer uz dodatak tri šolje prethodno sačuvanog soka. Dodaju se klinčići, a mješavina se kuha dok se ne zgusne. Tada se dodaje maslac i limunov sok, a zatim i pečene kocke kore lubenice. Sve se kuha na tihoj vatri narednih 60 minuta. Tokom kuhanja, od crvene pulpe lubenice može se napraviti osvježavajući napitak kombinacijom sa limunovim sokom. Kada je smjesa gotova, stavlja se u sterilizirane tegle, pri čemu je važno očistiti rubove prije zatvaranja da bi proizvod mogao duže stajati.

  • Pored pripreme deserta, kora lubenice ima široku upotrebu u kulinarstvu. Može se preraditi u džem, smoothie, pa čak i sladoled. Kuhanjem sa šećerom i limunom dobija se ukusan i aromatičan džem. U blenderu, uz dodatak mlijeka i svježeg voća, kora postaje osnova za nutritivno bogat smoothie. Za pripremu sladoleda potrebno je dodati vaniliju, šećer i mlijeko, pa ostaviti smjesu da se zamrzne. U nešto pikantnijoj verziji, kora se može koristiti kao dodatak domaćem ajvaru, koji se sjajno slaže s mesom, sirom ili pečenim povrćem.

Osim u kulinarstvu, kora lubenice ima i brojne primjene u domaćinstvu. Kao kompost, bogata je kalijem, magnezijem i fosforom, pa doprinosi zdravlju biljaka. Može se iskoristiti kao prirodni repelent protiv insekata – postavljena blizu prostora za sjedenje ili roštiljanja, odvraća štetočine. Životinje poput kokoši, patki i svinja rado je konzumiraju, što je još jedan način da se iskoristi umjesto da završi u otpadu.

U kućnoj njezi biljaka, unutrašnja bijela strana kore može se koristiti za brisanje listova, čime se uklanja prašina i istovremeno povećava sjaj. Zanimljivo je da se kora može koristiti i za poliranje sudova od nehrđajućeg čelika, uključujući lonce, tave i druge površine. Dovoljno je njome preći po metalu, a zatim isprati vodom. Prije svake upotrebe, bitno je temeljno oprati koru i odstraniti vanjski zeleni sloj kako bi se dobio siguran i čist materijal za daljnju obradu.

U konačnici, kora lubenice više ne mora završiti u kanti za otpad. Jednostavnim koracima, može postati ukusan desert, dodatak zdravim obrocima, sredstvo za čišćenje, pa čak i gnojivo ili hrana za domaće životinje. Time se ne samo smanjuje otpad, već i doprinosi održivom načinu života, uz dozu kreativnosti i korisnosti. U vremenu kad se sve više cijeni iskorištavanje prirodnih resursa, lubeničina kora postaje primjer kako se naizgled nevažan ostatak može pretvoriti u višestruko vrijedan element našeg svakodnevnog života.