U današnje vrijeme kada se sve više okrećemo prirodnim i ekološkim rješenjima, posebno u vrtlarstvu prirodna gnojiva postaju sve popularnija. Ne samo da su jeftina ili potpuno besplatna već su i bezopasna za okolinu, korisna za tlo, a biljke ih obožavaju.

Ako volite vrtlarstvo, znate koliko je važno biljkama osigurati dovoljno hranjivih tvari za zdrav rast, bujno cvjetanje i bogatu berbu. Umjesto da trošite novac na skupa umjetna gnojiva, priroda vam nudi rješenja koja su potpuno besplatna, jednostavna za pripremu i izuzetno učinkovita. U nastavku saznajte kako napraviti BESPLATNO PRIRODNO GNOJIVO koje jača i ubrzava rast svih biljaka – od povrća i voća do cvijeća i sobnog bilja.
Što je prirodno gnojivo?

Prirodno gnojivo nastaje od organskih materijala koji se prirodno razgrađuju i hrane tlo. Za razliku od kemijskih gnojiva, ne sadrže štetne tvari niti zagađuju okoliš. Ono obogaćuje tlo mikroorganizmima, poboljšava strukturu zemlje, zadržava vlagu i čini hranjive tvari lako dostupnima biljkama. Najbolje od svega – možete ga napraviti sami, bez troškova!
1. Gnojivo od koprive

Jedno od najjačih prirodnih gnojiva dolazi iz – koprive! Ova naizgled obična biljka bogata je dušikom, kalijem, željezom i magnezijem. Gnojivo od koprive potiče bujan rast, jača otpornost biljaka i ubrzava cvjetanje.

Kako ga napraviti?

U kantu od 10 litara stavite svježu koprivu (bez korijena) do pola.

Prelijte vodom do vrha i ostavite da odstoji 10–14 dana.

Svaki dan promiješajte smjesu.

Kada prestane pjeniti i poprimi tamnu boju – spremno je za upotrebu.

Razrijedite u omjeru 1:10 (1 litra gnojiva na 10 litara vode) i zalijevajte biljke jednom tjedno.

2. Gnojivo od kore banane

Banane su poznate po visokom sadržaju kalija, što ih čini odličnim izvorom za prirodno gnojivo. Kalij potiče cvjetanje, razvoj plodova i jača imunitet biljaka.

Primjena:

Koru banane nasjeckajte na male komadiće i zakopajte plitko u zemlju oko biljke.

Alternativno, koru stavite u vodu i ostavite 2–3 dana. Tom vodom možete zalijevati biljke.

3. Pepeo od drva

Drveni pepeo sadrži kalij, kalcij i fosfor, ali ne smije se koristiti u velikim količinama niti na kiselim tlima. Idealan je za biljke koje vole alkalna tla, poput rajčica, kupusa ili ruža.

Upotreba:

Lagano pospite oko biljaka i plitko ukopajte.

Možete ga i razrijediti u vodi (1 šalica pepela na 10 litara vode) i zalijevati korijen biljaka.

4. Kompostni čaj

Kompostni čaj je tekuće gnojivo napravljeno od već gotovog komposta. Bogat je mikroorganizmima koji poboljšavaju zdravlje tla i jačaju korijenski sustav biljaka.

Recept:

U veliku posudu stavite kompost (oko 2 šake na 5 litara vode).

Ostavite 24–48 sati da odstoji.

Procijedite i koristite za zalijevanje.

5. Kvasac za rast

Kvasac sadrži vitamine B-skupine i poboljšava razvoj korijena. Idealan je za presađivanje, jer pomaže biljkama da se brže oporave.

Priprema:

1 kocku svježeg kvasca (40 g) razmutite u 1 litri mlake vode.

Ostavite nekoliko sati i zatim razrijedite s još 4 litre vode.

Zalijte biljke u zoni korijena.

Zaključak

Priroda je najbolji saveznik svakom vrtlaru. Iskoristite ono što već imate u dvorištu ili kuhinji i napravite vlastito BESPLATNO PRIRODNO GNOJIVO koje potiče snažan rast, cvjetanje i plodonošenje biljaka. Ne samo da ćete uštedjeti novac, već ćete vrt učiniti zdravijim i otpornijim bez kemikalija. Isprobajte ove recepte i gledajte kako vaše biljke bujaju poput nikada prije!