Ponekad se desi da čovjek osjeti da mu urin ima jači ili neobičan miris, pa se odmah zapita dal je sve uredu.Miris mokraće može da zavisi od mnogo toga: koliko vode pijemo, šta jedemo, koje začine koristimo, pa čak i kakve vitamine ili tablete uzimamo.

Povremeno primjećivanje jačeg, neobičnog ili drugačijeg mirisa urina može izazvati zabrinutost kod mnogih ljudi. Iako se odmah pomisli na infekciju mokraćne bešike ili urinarnog trakta, važno je znati da postoji čitav niz drugih faktora koji mogu utjecati na miris urina – a mnogi od njih su potpuno bezopasni i privremeni.

Urin je odraz onoga što se događa unutar našeg organizma. Sve što pojedemo, popijemo ili unesemo u tijelo – bilo hranom, lijekovima ili suplementima – na neki način se filtrira kroz bubrege i izlučuje putem mokraće. Zato promjene u mirisu urina često odražavaju promjene u svakodnevnim navikama, ishrani, hidrataciji ili upotrebi lijekova.
 1. Dehidracija – kad tijelo traži više vode

Jedan od najčešćih, a često i potpuno bezopasnih razloga za jači ili oštriji miris urina jeste nedovoljan unos tekućine, odnosno dehidracija. Kada ne pijemo dovoljno vode tokom dana, urin postaje gušći, tamnije boje i intenzivnijeg mirisa. Razlog za to je što bubrezi pokušavaju da sačuvaju vodu u organizmu, pa se urin koncentriše, a sa njim i svi nusprodukti koje tijelo izbacuje.

  •  Savjet: Pijte dovoljno vode – urin bi trebao biti svijetložut ili blijed, što je znak dobre hidratacije. Ako je tamnožut i jakog mirisa, to je često signal da organizmu fali tečnosti.

 2. Hrana i začini – mirisi iz tanjira u mokraći

Određene namirnice sadrže spojeve koji, nakon varenja, dospijevaju u mokraću i mogu izazvati karakterističan miris. Ovo je potpuno prirodno i obično prolazno.

Najpoznatiji “krivci” su:

Šparoge: Kod većine ljudi izazivaju specifičan, sumporast miris urina, zbog spojeva poput asparagina.

Bijeli luk i crveni luk: Njihovi intenzivni mirisi mogu se izlučiti i mokraćom.

Prokulice, kupus i brokula: Sadrže sumporne spojeve koji mogu utjecati na miris.

Piskavica (fenugreek): Ova biljka ima jak aromatični miris koji se često zadržava u urinu.

Hrana bogata proteinima i kari: Proteini se razgrađuju na dušične spojeve koji ponekad mogu dati jak, “mesnat” miris.

 Napomena: Ove promjene su normalne i ne ukazuju na bolest. Miris se obično povuče nakon 24 do 48 sati, kad se sastojci izbace iz tijela.

  •  3. Kofein – više kafe, jači miris

Velike količine kafe, energetskih pića ili crnog čaja, zbog visokog sadržaja kofeina, mogu imati diuretski efekat – to znači da podstiču izlučivanje tečnosti. Ako uz to ne unosimo dovoljno vode, urin postaje koncentrovaniji, a miris izraženiji. Kofein takođe može utjecati na hemijski sastav mokraće, pa ona poprima specifičan miris.

  •  Savjet: Uz svaki napitak s kofeinom, pokušajte popiti dodatnu čašu vode kako biste izbjegli dehidraciju i održali ravnotežu.
     4. Lijekovi i suplementi – boja i miris kao nuspojava

Mnogi lijekovi, vitamini i dodaci ishrani mogu izazvati promjene u boji i mirisu urina. To je naročito slučaj sa:

Antibioticima: Neki antibiotici, posebno oni koji se koriste kod infekcija urinarnog trakta, mogu promijeniti miris mokraće.

Multivitaminima, posebno oni s visokim dozama vitamina B-kompleksa (npr. B2 i B12): Urin tada može postati jarko žut, gotovo fluorescentan, i imati karakterističan miris.

Dodaci gvožđa: Mogu tamniti boju mokraće i ponekad utjecati na njen miris.

Određeni analgetici ili lijekovi za hemoterapiju: Takođe mogu izazvati neuobičajene promjene u urinu.

  • Savjet: Ako primijetite drastične promjene u mirisu urina dok ste na terapiji, pitajte svog ljekara da li je to normalna nuspojava.

5. Infekcije mokraćnog sistema – znak da treba reagovati
Infekcija mokraćnih puteva (IMS) je ozbiljniji uzrok promjene mirisa urina. Ukoliko urin miriše na amonijak, ima tamnu boju, ili je praćen bolom, peckanjem, osjećajem hitnosti ili češćim mokrenjem, ne treba čekati. Infekcije se brzo šire i mogu zahvatiti bubrege ako se ne liječe na vrijeme.

  • Upozorenje: Ako se uz jači miris jave i simptomi poput temperature, bolova u donjem dijelu stomaka ili leđa, obavezno se obratite ljekaru.


Zaključak: Naš urin nam često nešto poručuje

Urin je jedan od načina na koji nam tijelo šalje signale o tome šta se dešava unutra. Iako promjena mirisa urina može biti uznemirujuća, u većini slučajeva razlog je bezopasan – dehidracija, hrana, suplementi ili lijekovi. Ipak, kada su te promjene učestale, praćene bolom ili drugim simptomima, važno je ne zanemariti ih.

Zlatno pravilo: Pijte dovoljno vode, vodite računa o tome šta unosite u organizam, i osluškujte svoje tijelo. Ako nešto ne djeluje uobičajeno – uvijek je bolje konsultirati ljekara nego nagađati.