Jedna od najzahtjevniji ali najljepši biljki jeste orhideja.Posjeduje raskošne i lijepe cvjetove.Poželjno je da bude na svjetlom mjestu ali da nije izložena direktom suncu.
Orhideje su jedne od najljepših, ali i najzahtjevnijih sobnih biljaka. Njihova elegancija i raskošni cvjetovi osvajaju na prvi pogled, no kada prestanu da cvjetaju ili počnu da venu, mnogi vlasnici ne znaju šta da rade. Ako imate osjećaj da vaša orhideja stagnira, da nije cvjetala već duže vrijeme i da izgleda kao da je izgubila snagu – sada je pravo vrijeme da joj pružite prirodni podsticaj koji će je “probuditi” i vratiti u život.
Ovaj prirodni tretman, napravljen od sastojaka koje sigurno već imate u svojoj kuhinji, može potpuno preobraziti vašu biljku. Pomaže joj da ojača, regeneriše korijenov sistem i podstakne novi rast – sve to bez skupih komercijalnih preparata. Redovnom primjenom ove metode, vaša orhideja će ponovo zablistati, puštati nove listove i cvjetati gotovo neprekidno.
Korak 1: Temeljna hidratacija korijena
Prvi korak u revitalizaciji orhideje je pravilno zalivanje. Potopite saksiju s orhidejom u posudu napunjenu mlakom vodom na otprilike 20 minuta. Na taj način, korijenje će apsorbovati vlagu ravnomjerno, bez preplavljivanja i oštećenja. Ovo je naročito važno ako je supstrat presuh ili ako je orhideja dugo bila zanemarena.
Korak 2: Napravite moćni prirodni eliksir od ljuske luka
Jedan od najefikasnijih prirodnih preparata za njegu orhideja jeste čaj od ljuske crnog luka. Ova obična, često zanemarena biljna sirovina obiluje korisnim tvarima – sadrži flavonoide, minerale i antimikrobna svojstva koja stimulišu rast biljke i jačaju njenu otpornost.
Postupak pripreme:
Sakupite šaku osušenih ljuski crnog luka.
Stavite ih u staklenu teglu ili posudu otporanu na toplotu.
Prelijte ih sa jednom litrom ključale vode.
Pokrijte i ostavite da odstoji dok se voda potpuno ne ohladi (najmanje 2-3 sata).
Nakon što se tečnost ohladi, procijedite i prebacite u bočicu sa raspršivačem.
Ovaj prirodni “eliksir” jača biljke iznutra, ima antiseptička i antibakterijska svojstva, pomaže u ukorjenjivanju i može potaknuti obilno cvjetanje.
Korak 3: Presađivanje i oporavak orhideje
Ako vaša orhideja nije cvjetala mjesecima, vjerovatno je vrijeme da je presadite. Tokom presađivanja:
Pažljivo uklonite stari supstrat i očistite korijenje od ostataka zemlje.
Odrežite sve trule, suhe ili oštećene korijene sterilnim makazama.
Posjekotine pospite mljevenim cimetom koji djeluje kao prirodni antiseptik.
Prije sadnje, umočite korijenje u uvarak od ljuske luka i ostavite da stoji 30 minuta. Na taj način korijenje će upiti korisne tvari koje će pomoći bržem prilagođavanju.
Za sadnju koristite borovu koru ili specijalni supstrat za orhideje koji omogućava prozračivanje i dobru drenažu. Nakon presađivanja, važno je dobro ocijediti saksiju i višak vlage ukloniti papirnim ubrusima kako biste spriječili truljenje.
Korak 4: Prihrana i njega listova
Uvarak od ljuske luka možete koristiti i za folijarnu prihranu, odnosno tretiranje listova. Sipajte rastvor u raspršivač i prskajte listove s obje strane, rano ujutro kada su temperature blaže i nema direktnog sunčevog svjetla. Takođe, možete koristiti pamučni štapić natopljen rastvorom da lagano očistite listove, uklanjajući prašinu i potencijalne štetne mikroorganizme.
Korak 5: Šećer – tajni saveznik za orhideje koje “neće” da rastu
Ako ste pokušali sve, a orhideja i dalje izgleda slabo, postoji još jedan trik koji koriste iskusni uzgajivači – šećer. Iako zvuči jednostavno, šećer u malim količinama može poslužiti kao energetski stimulans za biljku.
Priprema šećerne kupke:
Rastvorite jednu kašičicu šećera u jednoj litri mlake vode.
Potopite saksiju sa orhidejom u ovu slatku vodu na 8 do 9 sati, ili čak preko noći.
Nakon toga, saksiju prebacite u čistu vodu još jedan sat kako biste sprali višak šećera.
Ovaj tretman je posebno koristan za:
Biljke koje su pretrpjele oštećenja,
Orhideje koje dugo ne cvjetaju,
Stare i iscrpljene biljke kojima nedostaje energije za novi ciklus rasta.
Već narednog dana možete primijetiti prve promjene – listovi postaju čvršći, boja intenzivnija, a biljka djeluje življe i zdravije.
Završne preporuke za njegu orhideje
Držite orhideju na svijetlom mjestu, ali izbjegavajte direktno sunce.
Između zalijevanja, pustite da se supstrat dobro osuši – orhideje ne vole stalnu vlagu.
Održavajte vlažnost vazduha ako je prostorija suva.
Prihranjujte biljku prirodnim preparatima svake dvije sedmice.
Ne zaboravite da su strpljenje i dosljednost ključ uspjeha u njezi orhideja.
Uz malo pažnje, prirodnih preparata i redovne njege, vaša orhideja će se oporaviti, razviti snažan korijenov sistem i uskoro ponovo obradovati raskošnim, dugotrajnim cvjetovima.