Prašak za pecivo nije samo sastojak za dizanje tijesta. Mnogi ne znaju da ovaj jednostavan bijeli prah može pomoći u njezi tijela, održavanju čistoće doma, uklanjanju neugodnih mirisa.

Prašak za pecivo, iako najpoznatiji kao sastojak u pripremi kolača i peciva, ima mnogo širu primjenu. Njegova korisnost nadilazi kuhinju – pokazao se kao učinkovit saveznik u održavanju čistoće doma, njezi tijela, borbi protiv štetnika i mnogim drugim svakodnevnim situacijama.
Ljepota i njega tijela

Jedna od poznatijih upotreba praška za pecivo je u njezi stopala. Kupka napravljena od tri žlice praška za pecivo u dvije litre vode ublažava umor, omekšava kožu i djeluje protiv oteklina. Takođe, može se koristiti kao prirodni dezodorans. Miješanjem s vodom dobiva se pasta koja neutralizira mirise i sprječava znojenje bez štetnih hemikalija.

  • Za njegu kose, prašak za pecivo se može dodati u šampon kako bi se uklonio višak masnoće i dubinski očistilo vlasište. Takođe, koristi se i za njegu noktiju – kombinacija vode i praška za pecivo nježno čisti nokte i uklanja suhu, ispucalu kožicu, ostavljajući ruke glatkima. Nakon tretmana preporučuje se nanošenje hidratantne kreme.

Kada je riječ o ubodima insekata, posebno pčela, pasta od praška za pecivo i vode može ublažiti bol i smanjiti otok. Dovoljno je nanijeti smjesu na ubod, ostaviti desetak minuta i zatim isprati.

Za osobe koje pate od žgaravice, prašak za pecivo može pomoći. Mješavina jedne do dvije žličice praška i čaše hladne vode neutralizira kiselinu u želucu, ali se ne preporučuje učestala upotreba bez savjeta ljekara.

Takođe, pomaže kod opeklina – mješavina 60 grama praška i tople vode stvara umirujuću pastu koju treba nanijeti na oštećenu kožu i ostaviti da se osuši.
Borba protiv štetočina

  • U borbi protiv mrava, prašak za pecivo je vrlo učinkovit, pogotovo kad se pomiješa sa šećerom u prahu. Šećer privlači mrave, a prašak ih uništava. Ova kombinacija se postavlja na mjesta gdje su mravi uočeni. Mnoga domaćinstva, uključujući iskustva korisnika poput gospođe Evke, potvrđuju da su se mravi povukli već nakon nekoliko dana. Za dodatni učinak, može se dodati i bosiljak, cimet ili mažuran.

Prašak za pecivo također djeluje kao prirodni repelent protiv žohara, a u vrtu se koristi za zaštitu biljaka od sluzi – ili direktnim nanošenjem na puževe ili posipanjem tla oko biljaka.
Čišćenje i njega doma

U kućanstvu, prašak za pecivo je moćno sredstvo za čišćenje. Može se koristiti za uklanjanje mrlja, čišćenje srebra, kristala, tapeciranog namještaja, madraca i namještaja od pruća. Uklanja hrđu i neugodne mirise, a odličan je i za izbjeljivanje tkanine. Dovoljno je pomiješati ga s praškom za rublje i ubaciti u perilicu – rezultat je svježe i živahno rublje.

Za osvježavanje zavjesa i uklanjanje mirisa iz tkanine, prašak se može staviti direktno u bubanj perilice zajedno s deterdžentom i omekšivačem. Poboljšava izgled tekstila i uklanja ustajale mirise.

Ako vam se čips zabije pod kožu, smjesa vode i praška za pecivo može pomoći u njegovom izvlačenju, često učinkovitije od pincete.

Prašak za pecivo je i odličan za osvježavanje hladnjaka. Nakon čišćenja, stavite otvorenu posudicu s prahom u hladnjak i ostavite nekoliko dana – upit će sve neugodne mirise.

Za čišćenje kuhinjskih uređaja, poput kuhala za vodu, dovoljno je pomiješati prašak s octom i vodom, zakuhati i ostaviti da djeluje. Ova metoda uklanja kamenac bez štetnih hemikalija. Isto vrijedi i za zagorjele lonce i limove – pospite ih praškom, dodajte toplu vodu i ostavite da odstoji.

Pećnica se može očistiti pastom od vode i praška za pecivo. Ostavite da djeluje 12 sati, zatim prebrišite vlažnom krpom. Za tvrdokorne mrlje, poprskajte ih octom nakon što uklonite pastu.


Zaključak

Prašak za pecivo je pristupačno, svestrano i učinkovito sredstvo koje uvelike može olakšati svakodnevni život. Njegova primjena se proteže od njege tijela, preko čišćenja i dezinfekcije, do borbe protiv štetočina i osvježavanja doma. Zahvaljujući širokom spektru upotrebe i jednostavnosti primjene, sve je češći izbor onih koji traže prirodne, jeftine i učinkovite alternative hemijskim sredstvima.