Dr. Kameno nam otkriva koje su to strategije koje stvarno mogu pomoći, ali i koje su one koje treba izbjegavati, kako bi se izbjegle neželjene posljedice po zdravlje.

Dr. Borislav Kamenov, najpoznatiji srpski imunolog i pedijatar, dao je nekoliko korisnih saveta u RTS Ordinaciji o tome kako poboljšati imunitet dece pred nadolazeću zimu. On je istakao da je briga o zdravlju deteta proces koji počinje još pre njegovog rođenja. Prema njegovim rečima, deca koja se rode prirodnim putem imaju jači imunitet od onih koja su rođena carskim rezom, jer prirodni porođaj omogućava detetu da se napije bakterijama koje su korisne za njegov imunitet.

Dr. Kamenov smatra da je izuzetno važno kako se mama ponašala tokom trudnoće, jer njene navike u ishrani i životu direktno utiču na zdravlje deteta. On savetuje da deca što pre počnu da idu u jaslice, jer to omogućava kontakt sa bakterijama i virusima, što im pomaže da razviju jači imunitet. Međutim, ako dete često obolijeva, potrebno je obratiti pažnju i možda odložiti neke aktivnosti, jer prečesto bolovanje može ukazivati na problem u imunološkom sistemu.

  • Za najmlađe, dr. Kamenov navodi da je normalno da se dete razboli do šest puta godišnje, dok za stariju decu to broj može biti manji – do četiri puta godišnje. Zanimljivo je da, prema njegovim rečima, nije zdravo da dete nikada ne oboli, jer to može ukazivati na to da njegov imuni sistem ne prepoznaje neprijatelje, što može povećati rizik od ozbiljnih bolesti, uključujući maligne bolesti. On posebno naglašava da se treba obratiti pažnja na decu koja se nikada ne razboljevaju.

Dr. Kamenov je istakao da nije preporučljivo odmah obarati temperaturu, jer ona pomaže organizmu da stvori zaštitu. Preporučuje da se temperatura ne snižava dok ne dostigne 37,5 stepeni, jer to može ubrzati proces oporavka. Takođe, savetuju roditeljima da izbegavaju lekove koji uništavaju sve bakterije, poput antibiotika, jer oni mogu oštetiti imunološki sistem i učiniti dete podložnijim infekcijama. Najbolja metoda za snižavanje temperature, prema dr. Kamenovu, je da se hladne ruke i noge deteta stave u toplu vodu, što pomaže u snižavanju telesne temperature.

Jedan od ključnih saveta koji je dr. Kamenov dao vezano za ishranu jeste da deca treba da jedu raznovrsnu hranu. On upozorava da nije dobro davati deci uniformnu ishranu, jer to može negativno uticati na njihov imunitet. Voće i povrće treba biti organski, a kravlje mleko može biti rizično za decu koja imaju intoleranciju na laktozu. Meso životinja koje jedu prirodnu hranu, poput ovaca i koza, najbolji je izbor za decu, dok jaja mogu biti uključena u ishranu svakodnevno.

Kamenov takođe upozorava roditelje da ne daju suplemente bez konsultacije sa lekarom. Često roditelji pokušavaju da pojačaju imunitet deteta kada je ono bolesno, što može pogoršati situaciju, jer imunitet već prirodno raste tokom bolesti. Jedini suplement koji dr. Kamenov preporučuje za decu je vitamin D, jer on pomaže u prevenciji autoimunih bolesti i malignih oboljenja. Cink je takođe važan, jer igra ključnu ulogu u popravljanju grešaka u telu i održavanju zdravlja.

Kamenovovi saveti pružaju roditeljima jasne smernice o tome kako da pravilno jačaju imunitet svojih mališana, sa naglaskom na pravilnu ishranu, umereno korišćenje lekova i suplemenata, te važnost fizičkog i socijalnog razvoja deteta.