U ovom tekstu saznajte kada je idealno vrijeme za uzimanje lijekova ,prava terapija u pogrešno vrijeme može biti manje efikasna ili čak rizična.

Ukoliko se borite sa povišenim krvnim pritiskom, poznato vam je koliko je redovno uzimanje terapije važno za očuvanje zdravlja. Međutim, ono što mnogi pacijenti zanemaruju, a što sve više istraživanja naglašava, jeste vrijeme dana kada se lijek uzima. Iako se to na prvi pogled može činiti kao sitnica, zapravo se pokazalo da ovaj faktor može igrati ključnu ulogu u efikasnosti terapije, pa čak i dramatično smanjiti rizik od smrtonosnih komplikacija kao što su srčani i moždani udar.

Španska studija unijela novu dimenziju u razumijevanje terapije

U jednoj od najobimnijih studija na ovu temu, koju su sproveli španski naučnici, učestvovalo je preko 19.000 pacijenata sa dijagnozom hipertenzije. Vođa istraživanja, profesor Ramon Hermida, otkrio je zapanjujuće rezultate: pacijenti koji su lijekove za pritisak uzimali uveče imali su bolje kontrolisan krvni pritisak tokom noći i dana, u poređenju sa onima koji su terapiju uzimali ujutru. Štaviše, kod ispitanika koji su pili lijekove naveče, rizik od infarkta i šloga bio je prepolovljen.

„Naši podaci jasno pokazuju da vrijeme uzimanja lijekova ima ogroman uticaj na krajnje ishode kod hipertenzivnih pacijenata. Večernja doza pruža bolju zaštitu tokom noći, kada se najveći broj kardiovaskularnih incidenata i dešava“, naglasio je Hermida.

Međutim, ne slažu se svi stručnjaci

Uprkos ohrabrujućim rezultatima, ne slažu se svi kardiolozi s ovom preporukom. Njemački specijalista kardiologije, dr Andreas Zajher, koji vodi odjeljenje za bolesti srca na Univerzitetskoj bolnici u Frankfurtu, upozorava da večernje uzimanje terapije može biti rizično za određene grupe pacijenata.

„Tokom dana smo najizloženiji stresnim situacijama koje podižu pritisak. Zato je logično i korisno da lijekove uzimamo ujutru, kako bi nas zaštitili kad je to najpotrebnije. Kod nekih pacijenata, večernje uzimanje lijekova može izazvati prenizak pritisak tokom sna, što može dovesti do vrtoglavica, padova, pa i ozbiljnijih problema“, upozorio je dr Zajher.

Personalizovan pristup – ključ za pravilnu terapiju

Uprkos oprečnim mišljenjima, ono oko čega se stručnjaci ipak slažu jeste da nema univerzalnog pravila koje bi važilo za sve pacijente. Uzroci visokog krvnog pritiska se razlikuju od osobe do osobe – kod nekoga su to genetski faktori, kod drugog stres, kod trećeg ishrana ili način života.

Zbog toga je najpametnije da svaki pacijent vodi detaljan razgovor sa svojim kardiologom, koji će uzeti u obzir sve specifičnosti – dnevne navike, druge lijekove koje pacijent koristi, ritam spavanja, prisutnost drugih bolesti, kao i rezultate mjerenja pritiska tokom dana i noći (tzv. 24-časovni holter pritiska).
Savjeti za pravilno uzimanje terapije:

Ne mijenjajte vrijeme uzimanja bez konsultacije sa ljekarom.

Vodite dnevnik pritiska i zabilježite kada lijek uzimate i kako se osjećate u različitim dijelovima dana.

Ako osjetite vrtoglavicu ujutru ili slabost uveče, to može biti znak da vrijeme uzimanja nije optimalno.

Osobe koje se rano bude, imaju aktivan dan i rano odlaze na spavanje mogu imati različite potrebe od onih koji rade u smjenama ili pate od nesanice.

Zaključak: Terapija za pritisak nije samo “što”, već i “kada”

Tretman hipertenzije ne svodi se samo na vrstu lijeka i dozu – vrijeme uzimanja terapije može biti jednako važno kao i sama supstanca koju uzimate. Prava terapija, uzeta u pravom trenutku, može značiti razliku između dobrog zdravlja i potencijalno ozbiljnih posljedica. Zato, ne oslanjajte se samo na opšte savjete – posavjetujte se sa stručnjakom i prilagodite terapiju svom tijelu i načinu života.