Krompirova zlatica je štetni insekt koji se javlja svake godine i smatra se jednim od najopasnijih štetočina u poljoprivredi, jer može u potpunosti uništiti nasad krompira. Ova štetočina ima nevjerojatnu sposobnost da razvije nekoliko generacija godišnje, a kod nas je obično sposobna razviti jednu do tri generacije.

Ženke krompirove zlatice imaju izuzetnu plodnost, jer mogu položiti čak do 2000 jaja. Jaja su karakteristične narandžaste boje i obično se polažu u skupinama na donjoj strani listova krompira. Ove brojke jasno ukazuju na ozbiljnost prijetnje koju zlatica predstavlja za poljoprivredne površine, jer se vrlo brzo širi i može izazvati masovne štete na biljkama.

  • Krompirova zlatica ima samo nekoliko prirodnih neprijatelja, što je čini još opasnijom za poljoprivrednu proizvodnju. Među njezinim prirodnim predatorima nalaze se životinje poput ježa, krtica i fazana, dok grabežljive stenice koriste jaja zlatice kao izvor hrane. Međutim, najefikasniji način borbe protiv ovog štetnika je upotreba gljivice Bauveria bassiana, koja se koristi za proizvodnju preparata sa sporama ove gljivice. Ovi preparati dokazano pomažu u suzbijanju krompirove zlatice, a istovremeno su sigurni za okoliš. Preporučuje se korištenje ovih prirodnih preparata kao efikasne zaštite za nasade krompira.

Postoje brojne metode suzbijanja krompirove zlatice, a najvažnija mjera u borbi protiv ovog štetnika je pravovremeno djelovanje, koje mora početi već u proljeće. Osim toga, jedan od najsigurnijih načina prevencije je poštivanje plodoreda. Krompir se ne smije saditi na istom zemljištu četiri do pet godina, jer se na taj način smanjuje rizik od masovne infestacije štetnicima.

Jedan od praktičnih savjeta je korištenje čašica od jogurta u kombinaciji sa svježom oguljenom korom krompira. Ovaj trik omogućava skupljanje zlatica koje upadaju u čašice. Potrebno je staviti kore krompira u čašice i zakopati ih između redova krompira. Ove čašice treba posjećivati svakih 3-4 dana i ukloniti zlatice koje su se zarobile. Korištenje ovih čašica ima nekoliko prednosti, jer se štetočine lakše skupljaju, a metoda je jednostavna i ekološki prihvatljiva.

Jedan od još učinkovitijih načina suzbijanja krompirove zlatice je korištenje mirisa trule lukovine crvenog luka. Zlatice ne podnose miris ove trule materije, pa je postavljanje luka u blizini krtola krompira efikasno sredstvo za odbijanje štetnika. Osim lukovine, postoje i druge biljke koje pomažu u odbijanju krompirove zlatice, poput rena, kamilice i pasulja. Ove biljke svojim specifičnim mirisima stvaraju neugodnu okolinu za zlatice i sprječavaju njihov ulazak u zemljište.

  • Zlatice ne podnose ni miris četinara, osobito bora, pa je upotreba borove kore u borbi protiv njih vrlo korisna. Usitnjena borova kora može se rasuti između biljaka krompira, čime se stvara prirodni repelent koji zlatice ne podnose. Također, izrada preparata od borovih iglica može pomoći u odbijanju ovih štetočina. Kopriva je još jedna biljka koja može biti korisna – njene žareće dlačice sprečavaju zlatice da se uvuku u tlo, osobito u najtoplijim dijelovima dana.

Drugi interesantan način suzbijanja zlatice je priprema preparata od samih zlatica. Potrebno je sakupiti odrasle insekte u posudu od oko jednog litra, a zatim ih potopiti u posudu sa 20 litara vode i ostaviti da uginu. Nakon tjedan dana, pripremljeni preparat može se koristiti za prskanje biljaka. Međutim, važno je napomenuti da ovaj preparat ima vrlo visoku koncentraciju, pa se mora razrijediti prije primjene. Preporučuje se prvo razrijediti u omjeru 1:1, zatim u omjeru 1:2, a potom u omjeru 1:3, ovisno o reakciji biljaka.

Osim gore navedenih metoda, rastvor pepela također se pokazao efikasnim u borbi protiv krompirove zlatice. Da biste pripremili ovaj tretman, potrebno je rastvoriti 2 kilograma pepela u 10 litara vode, a zatim 1 litar tog rastvora razrijediti u još 10 litara vode i time tretirati biljke. Ovaj tretman je siguran i može biti koristan za suzbijanje zlatice, jer pepel ima sposobnost ometanja kretanja štetnika i smanjenja njihove aktivnosti.

Za tretiranje krompira koriste se i drugi prirodni preparati poput onih koji se prave od listova duvana ili topole. Ovi preparati također pokazuju dobar učinak u borbi protiv štetočina, jer imaju smirujuće djelovanje na insekte i pomažu u zaštiti biljaka.

Krompirova zlatica je ozbiljan i opasan štetnik koji zahtijeva proaktivno i strateško djelovanje kako bi se spriječile štete na usjevima. Korištenjem kombinacije prirodnih metoda, biljnih preparata i plodoreda, poljoprivrednici mogu uspješno suzbiti ovu štetočinu i očuvati zdravlje svojih nasada.