Uprkos svojoj relativno maloj veličini, štitnjača igra izuzetno važnu ulogu u našem zdravlju. Iako je veličinom neprimjetna, štitnjača proizvodi hormone T4 (tiroksin) i T3 (trijodtironin), koji putem krvi putuju do svih stanica u tijelu i ključni su za pravilno funkcioniranje svih organa. Ovi hormoni utiču na gotovo svaki aspekt fizičkog i mentalnog zdravlja, jer regulišu metabolizam, energiju, tjelesnu temperaturu, rast i razvoj. S obzirom na to koliko su ti hormoni važni za normalan rad tijela, bolesti štitnjače mogu izazvati niz simptoma koji mogu biti raznoliki, pa čak i vrlo specifični za svakog pojedinca.

Simptomi bolesti štitnjače mogu biti različiti, a često se manifestiraju na način koji može zbuniti ili proći nezapaženo, pa je od esencijalne važnosti da znate prepoznati rane znakove koji mogu ukazivati na poremećaj u funkciji štitnjače. Pravovremena reakcija, dijagnoza i odgovarajuće liječenje mogu pomoći u sprječavanju ozbiljnijih problema i dugoročnih zdravstvenih komplikacija.

Simptomi bolesti štitnjače:

Ako osjetite bilo koji od sljedećih simptoma, obavezno potražite medicinsku pomoć, jer bi oni mogli ukazivati na probleme sa štitnjačom, bilo da je riječ o prekomjernoj ili smanjenoj aktivnosti štitnjače:

Ubrzan rad srca (Tahikardija) – Kada štitnjača proizvodi previše hormona, srce može raditi ubrzano. Ovo stanje se naziva tahikardija, pri čemu puls premašuje 100 otkucaja u minuti. Osobe sa ubrzanom funkcijom štitnjače često osjećaju „lupanje srca“ i mogu imati nepravilnosti u srčanom ritmu, poput preskakanja otkucaja, što može uzrokovati bolove i titranje u prsima.

  • Proljev i naglo mršavljenje – Povećana funkcija štitnjače ubrzava probavu, što može dovesti do proljeva i naglog mršavljenja. Iako pacijenti mogu unositi velike količine hrane, njihova težina može rapidno opadati, a u nekim slučajevima može doći do gubitka i do 10 kilograma za samo mjesec dana.
  • Nemir i drhtanje – Drhtanje cijelog tijela, naročito ruku, može biti simptom prekomjerne aktivnosti štitnjače, praćen općim osjećajem nemira i nervoze. Osobe sa ovim stanjem često osjećaju stalnu tjeskobu.
  • Problemi sa vidom – Jedan od ozbiljnijih simptoma bolesti štitnjače može biti promjena u vidu, uključujući zamagljen vid, dvoslikove, pa čak i osjećaj da će oči „iskočiti“ iz očnih jabučica. U ekstremnim slučajevima, pacijenti ne mogu zatvoriti kapke, što dovodi do sušenja očiju.
  • Problemi sa spavanjem – Poremećaji u radu štitnjače često dovode do problema sa spavanjem, uključujući teško usnivanje, prekidane snove i loš kvalitet sna. Ovo može izazvati dugoročni umor i iscrpljenost.
  • Opadanje kose – Povećana ili smanjena funkcija štitnjače može uzrokovati ozbiljno opadanje kose, uključujući gubitak trepavica, obrva i kose na drugim dijelovima tijela.
  • Menstrualni problemi i plodnost – Žene s poremećenjem funkcije štitnjače mogu doživjeti neredovne menstrualne cikluse, a plodnost može biti smanjena. Ponekad to može dovesti do poteškoća u trudnoći ili, nažalost, do gubitka trudnoće.
  • Psihičke smetnje – Značajnu ulogu u mentalnom zdravlju ima i štitnjača. Poremećaji u njenom radu mogu dovesti do psihičkih smetnji poput anksioznosti, depresije, problema s koncentracijom, fobija, pa čak i mentalne iscrpljenosti.
  • Problemi sa kožom i noktima – Promjene na koži, kao što su suha, gruba koža ili promjene na noktima, također mogu ukazivati na disfunkciju štitnjače. Koža može postati zategnuta i siva, a nokti krhki i skloni pucanju.
  • Smetnje u vratu – Osobe sa problemima sa štitnjačom mogu osjećati “knedlu” u grlu, otežano gutanje ili smetnje u disanju, što može biti povezano s povećanjem štitnjače ili stvaranjem čvorova na štitnjači.

Spor rad štitnjače (hipotireoza) može uzrokovati niz simptoma, kao što su:

Povećana pospanost i umor – Iako mnogi ljudi sa smanjenom funkcijom štitnjače spavaju duže, često se osjećaju iscrpljeno, umorno i nesposobno da se odmore tokom noći.

Pad koncentracije i loš školski uspjeh – Usprkos dovoljnom odmoru, osobe sa hipotireozom često pate od smanjene koncentracije i mentalne ukočenosti, što može negativno utjecati na njihov uspjeh u školi ili na poslu.

Dobivanje na težini – Jedan od najčešćih simptoma usporenog rada štitnjače je povećanje tjelesne mase, koje se događa iako osoba ne mijenja svoje prehrambene navike ili fizičku aktivnost.

Zadržavanje tekućine i oticanje – Zadržavanje tekućine može uzrokovati oticanje ruku, nogu i kapaka. Osobe s hipotireozom često imaju osjećaj da im je tijelo otežano, a zbog zadržavanja tekućine dolazi do porasta krvnog tlaka.

Zatvor i probavne smetnje – Zatvor je česta nuspojava smanjenog rada štitnjače, jer usporava probavni sistem.

Slab libido i problemi sa plodnošću – Kao i kod prekomjerne funkcije štitnjače, hipotireoza može uzrokovati smanjenje libida i smanjenje plodnosti kod žena, što također može dovesti do problema sa začećem ili povećanim rizikom od gubitka trudnoće.

Mentalne promjene – Depresija, promjene raspoloženja, anksioznost i fobije su često povezane s usporenom funkcijom štitnjače, što može ozbiljno utjecati na svakodnevni život i emocionalnu stabilnost.

Problemi s kosom i kožom – Kosa postaje suha, tanka i sklona opadanju, dok koža postaje suha i gruba.

Promjene u vidu i trnci – Ponekad se mogu pojaviti promjene u vidu, uključujući dvoslikove, kao i osjećaj trnaca ili utrnulosti u tijelu.

Zbog širokog spektra simptoma koji mogu nastati zbog poremećaja u radu štitnjače, veoma je važno prepoznati prve znakove upozorenja i konzultirati se sa stručnjakom. Samo pravovremena dijagnoza i odgovarajući tretman mogu spriječiti daljnje komplikacije i omogućiti normalno funkcioniranje štitnjače i tijela u cjelini.