Mnogi ljudi, kada kupe hleb, često ga ostavljaju na kuhinjskom pultu, u kutiji za hleb ili čak u kuhinjskom ormariću, a pre toga ga obavezno stave u papirnu ili plastičnu kesu. Na prvi pogled, to deluje kao praktičan način da se sačuva svežina hleba, međutim, to je zapravo veoma česta greška koju ljudi prave, a koja može dovesti do ubrzanog kvarenja hleba, čak već nakon nekoliko sati. Kako to? Razlog leži u tome što kese, bilo da su papirne ili plastične, zapravo stvaraju idealne uslove za razvoj buđi.
Naime, plastična kesa, iako čini da hleb izgleda zaštićeno i sigurno, zapravo počinje da privlači vlagu iz samog hleba. Hleb, kako bi održao svoju vlažnost, polako otpušta vlagu, koja se potom kondenzuje unutar kese, stvarajući tako vlažno okruženje. Ova vlaga se potom “zatvori” u kesu, čineći unutrašnjost kesu savršenim mestom za razvoj buđi. Pored toga, ukoliko hleb ostavite na kuhinjskom pultu, gde može doći u kontakt sa isparenjima od kuvanja ili izvorima toplote, proces ubuđavanja se ubrzava. Visoka vlažnost, toplotna varijacija i zaklon od svetlosti – sve to stvara uslove idealne za buđ.
Dakle, iako možda izgleda kao dobar način za skladištenje, korišćenje plastičnih ili papirnih kesa zapravo je kontraproduktivno kada je u pitanju očuvanje svežine hleba. Kesa može uzrokovati da hleb postane gnjecav i da se vrlo brzo pokvari, pa čak i da razvije neprijatan miris zbog buđi koja se stvara.
S obzirom na to, najbolji način za očuvanje hleba i produžavanje njegove svežine jeste zamrzavanje. Iako možda zvuči kao neobičan savet, zamrzivač je zapravo idealno mesto za dugoročno čuvanje hleba, jer na taj način možete sačuvati njegovu svežinu i teksturu mnogo duže nego na tradicionalan način. Zamrzavanjem hleb može ostati svež mesecima, a kada vam zatreba, možete ga lako i brzo odmrznuti.
Postoje dva jednostavna načina kako to možete uraditi:
Brzo odmrzavanje za trenutnu potrebu: Ako vam je potreban svež hleb odmah, izvadite ga iz zamrzivača i stavite u aluminijumsku foliju. Zatim ga stavite u zagrejanu rernu na 10-15 minuta. Folija će pomoći da hleb ostane vlažan, a spolja će dobiti lepu hrskavu koru, kao da je tek izašao iz pekare.
Odmrzavanje za sutrašnji dan: Ako želite da uživate u svežem hlebu za doručak, izvadite ga iz zamrzivača pre nego što odete na spavanje i stavite ga na čistu kuhinjsku krpu ili tacnu. Ostavite ga da se polako odmrzava preko noći na sobnoj temperaturi. Ujutro će hleb biti svež, mekan, i sa ukrasnim mirisom kao da ste ga tek kupili iz pekare.
Isprobajte ovaj način čuvanja hleba i sigurno ćete biti prijatno iznenađeni rezultatima. Zamrzavanje je jednostavan, praktičan i efikasan način da hleb ostane svež duže, a vi uvek imate pri ruci ukusan, hrskavi hleb, spreman za uživanje u svakom trenutku. Umesto da ga čuvate u kesama koje mogu ubrzati proces kvarenja, zamrzivač vam omogućava da zadržite kvalitet i svežinu hleba na duži rok.
BONUS TEKST
Da li ste znali da se lavanda koristi više od 2.500 godina? Ova mirisna biljka potiče iz Mediterana, a njeno ime dolazi od latinske reči lavare, što znači “prati” ili “očistiti”, jer su je Rimljani koristili za kupke. Osim što je poznata po svom umirujućem mirisu, lavanda ima i brojne zdravstvene koristi. Njena esencijalna ulja koriste se za smanjenje stresa, anksioznosti i nesanice. Takođe, lavanda je i prirodni repelent protiv insekata, pa je često koristimo u domovima i vrtovima. Ova biljka je i simbol ljubavi i sreće u mnogim kulturama.