Mnogi ljudi retko razmišljaju o tome kako pozicija spavanja može uticati na zdravlje, fokusirajući se prvenstveno na udobnost i brzinu uspavljivanja. Međutim, novija istraživanja pokazuju da određeni položaji tokom sna mogu imati iznenađujuće efekte na zdravlje srca.

Uticaj spavanja na levoj strani na srce
Studija sprovedena 1997. godine, koja je uključivala 40 učesnika (18 sa dijagnozom srčanih bolesti i 22 zdrave osobe), otkrila je da spavanje na levoj strani može izazvati promene u električnoj aktivnosti srca, što je praćeno putem EKG-a. Promene su bile izraženije kod osoba sa srčanim problemima. Slične rezultate pružila je i nezavisna studija iz 2018. godine, u kojoj je analizirano ponašanje srca kod devet ispitanika. Korišćena je napredna tehnika vektorkardiografije, koja je pokazala da srce menja poziciju prilikom spavanja na levoj strani. Nasuprot tome, spavanje na desnoj strani nije pokazalo značajne promene u radu srca, zahvaljujući anatomskoj podršci plućnog tkiva koje stabilizuje srce.

Da li je spavanje na levoj strani opasno?
Dok su neki pacijenti sa kongestivnim zatajenjem srca prijavili nelagodnost i probleme sa disanjem prilikom spavanja na levoj strani, ne postoje dokazi da ovakav položaj povećava rizik od srčanih oboljenja kod zdravih osoba. Štaviše, neki stručnjaci za san smatraju da spavanje na levoj strani može biti korisno za cirkulaciju. Prema dr. Vinteru, spavanje na levoj strani smanjuje pritisak na velike krvne sudove i može poboljšati dotok krvi u srce, što doprinosi boljoj funkciji srca.

Saveti za osobe sa srčanim oboljenjima
Za ljude sa postojećim srčanim problemima, preporuke mogu biti drugačije. Lekari često savetuju spavanje na desnoj strani kako bi se srce “odmorilo” i kako bi se izbegli problemi sa disanjem i neprijatnosti. Osobe koje pate od apneje u snu ili drugih respiratornih stanja takođe bi trebalo da obrate pažnju na poziciju spavanja, jer spavanje na leđima može pogoršati simptome.

Optimalan položaj za spavanje
Za većinu ljudi, idealno je pronaći položaj koji omogućava dobru cirkulaciju i olakšava disanje. Stručnjaci preporučuju podizanje glave radi smanjenja pritiska na srce i lakšeg disanja. Izbegavanje spavanja na stomaku takođe može smanjiti opterećenje na srčani mišić.

Zaključak je da pozicija spavanja ima značajan uticaj na zdravlje srca, posebno kod osoba sa predispozicijom za srčane probleme. Ipak, individualne potrebe i medicinski saveti su ključni za odabir optimalnog položaja spavanja.

BONUS TEKST

Možda zvuči kao radnja iz filma, ali slučajevi kada blizanci imaju različite očeve su stvarni i poznati kao heteropaternalna superfekundacija. Ovaj rijetki fenomen događa se kada žena ovulira dva jajašca u istom menstrualnom ciklusu, a oba budu oplođena spermatozoidima različitih muškaraca. Za razliku od identičnih blizanaca, koji nastaju iz jedne oplođene jajne ćelije, ovakvi blizanci su dizigotični, što znači da potječu iz dva zasebna jajašca. Fenomen je češći nego što se misli, ali često ostaje neotkriven jer se DNK testovi ne rade rutinski.

Zabilježen je slučaj u Turskoj gdje je DNK test otkrio da su blizanci imali različite očeve, a jedan od najpoznatijih primjera dolazi iz SAD-a, kada je sudski proces oko očinstva otkrio ovaj nevjerovatan fenomen. Ovakve priče često izazivaju šok, ali i fascinaciju jer podsjećaju koliko je ljudska biologija složena i nepredvidiva. Superfekundacija je rijetka, ali stvarna pojava koja nas tjera da iznova razmišljamo o granicama genetike i prirode.