Sigmund Freud, austrijski liječnik i osnivač psihoanalize, poznat je po svojoj dubokoj analizi ljudske psihe i ponašanja, ali i po jednostavnim, a moćnim pristupima za suočavanje s izazovima svakodnevnog života. Jedan od njegovih ključnih savjeta, koji se tiče odgovora na uvrede i neprijateljske stavove, odražava njegovu sposobnost da prepozna suštinu ljudske interakcije i ponudi rješenja koja jačaju unutarnju stabilnost pojedinca.
U situacijama kada se suočavamo s napadima, uvredama ili ponižavanjem od strane drugih, osobito onih koji na prvi pogled djeluju kao samouvjereni i stabilni pojedinci, mnogi ljudi nisu sigurni kako reagirati. Često nas jedna neljubazna riječ, neugodan pogled ili neprikladan postupak mogu potresti, ostavljajući nas da danima razmišljamo o tome. Ovaj proces preispitivanja, koji nerijetko uključuje osjećaj sumnje u vlastite vrijednosti, može značajno narušiti naše samopouzdanje, često bez opravdanog razloga.
- Iako je nemoguće u potpunosti izbjeći negativnost i uvrede drugih ljudi, Freudova filozofija nas podsjeća na moć promjene vlastite percepcije. Njegova poznata izreka, „Snažna osobnost ne podnosi težinu tuđih mišljenja,“ služi kao podsjetnik da naše unutarnje stanje ne bi trebalo ovisiti o procjenama i kritikama okoline. Freud je vjerovao da je svaka osoba jedinstvena i da upravo ta jedinstvenost znači da nas ne mogu svi razumjeti ili odobravati. Dodao je i zanimljivu dosjetku: „Ako nikome ne smetate, ako vas svi vole i obožavaju, vjerojatno više niste među živima.“
U svakodnevnim odnosima, čak i s ljudima koji su nam bliski, neizbježno dolazi do sukoba. Razlike u karakterima i perspektivama često mogu rezultirati nelagodnim situacijama, čak i u najčvršćim vezama. Freud je naglašavao važnost prihvaćanja konstruktivne kritike od osoba kojima vjerujemo, ali je također upozoravao na štetne učinke uvreda i manipulativnih komentara.
Zanimljivo je da Freud predlaže jednostavan, ali učinkovit način suočavanja s uvredama: upotrebom mirnog i sabranog odgovora poput riječi „DA.“ Ova naizgled jednostavna strategija ima dubok učinak. Kada odgovaramo „DA“ na negativne komentare, ne pružamo protivniku priliku da nas povrijedi. Time uklanjamo psihološki pritisak, jer se ne upuštamo u rasprave niti branimo vlastite stavove, što obično može eskalirati sukob. Umjesto toga, „DA“ neutralizira napad i čini ga besmislenim, ostavljajući osobu koja nas pokušava uvrijediti bez cilja.
- Osim ovakvog pristupa, ključno je razvijati i održavati zdrav osjećaj samopoštovanja. Freud je naglašavao da naš osjećaj vrijednosti ne smije ovisiti o vanjskim mišljenjima. Procjene drugih često su površne i vođene vlastitim interesima, a ne stvarnom željom za razumijevanjem ili poboljšanjem nas kao osobe. Takve procjene često služe za podizanje vlastitog ega onih koji ih iznose, dok istovremeno pokušavaju umanjiti vrijednost drugih. Stoga je važnije nego ikada usmjeriti energiju na izgradnju vlastitog samopoštovanja, temeljenu na objektivnoj procjeni vlastitih sposobnosti i vrijednosti.
Freudov uvid u ljudsku prirodu potaknuo je i razmišljanje o važnosti emocionalne higijene. Ukoliko vas određene osobe kontinuirano vrijeđaju ili unose negativnost u vaš život, razmislite o postavljanju granica ili čak o udaljavanju od njih. U konačnici, život je prekratak da bismo ga trošili na toksične pojedince koji nam ne donose mir i radost. Kao što je Freud primijetio, ključno je usmjeriti se na vlastiti unutarnji svijet i procese, a ne dopustiti vanjskim čimbenicima da naruše našu ravnotežu.
Njegove misli, zapisane u djelima poput „Tumačenja snova“ i „Psihopatologije svakodnevnog života,“ danas su aktualne kao i tijekom njegovog života. Freudov doprinos ne leži samo u teoriji psihoanalize, već i u praktičnim savjetima koji pomažu ljudima da bolje razumiju sebe i svijet oko sebe, te pronađu snagu da ostanu nepokolebljivi u suočavanju s izazovima.