Orhideje su zaista posebne i osjetljive biljke, poznate po svojoj ljepoti i simbolici koja se veže za ženstvenost i nježnost. Ovi nježni cvjetovi potječu iz istočne Azije, gdje se o njima priča i gdje se smatraju jednim od najomiljenijih cvjetova.

Nažalost, nisu ljubitelji zimskih uslova, jer ne podnose hladnoću, suh zrak i promaju koji često dolaze sa zimom. Upravo zbog toga, mnogi ljudi navikli su da orhideje uzgajaju i održavaju samo tokom ljeta, kada su uslovi povoljniji. Međutim, moguće je uživati u ljepoti ovog cvijeta tokom cijele godine uz nekoliko korisnih savjeta.

  • Orhideje su biljke kojima je zimi potrebno posebno prilagođeno okruženje kako bi uspjele. Najvažnija stvar za njihovo preživljavanje u zimskom periodu je dovoljno prirodnog svjetla, što može biti izazov jer je zima često tmurno i suncem siromašno godišnje doba. Dugi oblačni periodi dodatno otežavaju situaciju.

Dakle, kako bi vaša orhideja bila zdrava, važno je postaviti je u prostoriju koja je osvijetljena sunčevim zrakama. Međutim, direktno sunce može biti prejako za ovu nježnu biljku, pa je idealno postaviti je na mjesto gdje će primati dovoljno svjetla, ali da je direktni sunčevi zraci ne „udaraju“ previše.

Orhideje ne vole hladnoću, zbog čega je važno da ih držite na konstantnoj temperaturi u domu, daleko od prozora koji se često otvaraju i daleko od izvora promaje. Također, osjetljive su na suh vazduh, pa će im prijati dodatna vlaga u zraku. Možete postaviti posudu s vodom u blizini orhideje kako bi se povećala vlažnost, ili je povremeno lagano prskati vodom kako bi se održala njena svježina i prirodna vlažnost.

Ako se pridržavate ovih jednostavnih pravila, orhideja će vam uzvratiti svojom ljepotom, a vi ćete moći uživati u njenom predivnom cvatu tokom cijele godine, bez obzira na hladne zimske uslove.

BONUS TEKST

Lavanda je poznata i voljena biljka koja svojim jedinstvenim mirisom, ljubičastim cvjetovima i brojnim ljekovitim svojstvima osvaja srca širom svijeta. Porijeklom je iz mediteranskog područja, gdje se uzgajala tisućama godina, a danas je popularna širom Evrope, Amerike i Azije. Njeno ime potiče od latinske riječi “lavare,” što znači “prati,” jer su stari Rimljani koristili lavandu za mirisne kupke i čišćenje rana.

  • Jedna od najvažnijih karakteristika lavande je njen smirujući učinak. Eterično ulje lavande koristi se u aromaterapiji zbog svog sposobnosti da ublaži stres, tjeskobu i nesanicu. Nekoliko kapi lavandinog ulja na jastuku može pomoći da lakše zaspite i imate mirniji san. Pored toga, lavanda se često koristi u kozmetičkoj industriji za izradu sapuna, losiona, parfema i balzama, jer njen miris opušta, dok njena antiseptička svojstva pomažu u čišćenju i umirivanju kože.

Lavanda također ima ljekovita svojstva i koristi se kao prirodni lijek za mnoge tegobe. Čaj od lavande može ublažiti probavne probleme, glavobolju i simptome prehlade, dok oblozi od lavandinog ulja mogu ublažiti bolove u mišićima i smanjiti upale. Lavanda je poznata i kao prirodni repelent protiv komaraca i insekata – nekoliko grančica lavande postavljenih u ormar ili prozor može spriječiti ulazak ovih napasnika.

Uzgoj lavande je relativno jednostavan jer joj odgovaraju sunčani položaji i dobro drenirano tlo. Ova biljka ne samo da uljepšava vrt svojim prekrasnim cvjetovima, već pruža i niz koristi za zdravlje i dom, zbog čega je pravi dragulj među biljkama.