Čišćenje rerne može biti izazov, jer se tokom vremena prljavština i masnoća neminovno nakupljaju na njenim unutrašnjim površinama. Bez obzira koliko pažljivo pečete hranu, para i masnoća koje isparavaju s jela talože se na zidovima, vratima i staklu rerne, što stvara tvrdokorne mrlje i neugodne naslage. Ako ste se našli u situaciji da vam je potrebna pomoć u čišćenju rerne, evo nekoliko korisnih savjeta koje možete isprobati!

Osnovno čišćenje vodom i deterdžentom
Prvi korak je uvijek osnovno čišćenje, koje možete postići korišćenjem običnog deterdženta za suđe i vode. Ovaj jednostavan postupak uklanja površinske mrlje i masnoću. Koristite sunđer za nanošenje sapunice po unutrašnjosti rerne, temeljno obrišite, a zatim uklonite sapunicu vlažnom krpom. Na kraju pređite suvom krpom kako biste rernu potpuno osušili. Ovaj korak je odličan za redovno održavanje, ali ako je vaša rerna izrazito zaprljana, trebat će vam jače metode.

Pasta od sode bikarbone
Soda bikarbona je svestran kuhinjski saveznik kada je u pitanju uklanjanje tvrdokornih mrlja. Napravite pastu od sode bikarbone i mlake vode – koristite dovoljno vode da dobijete gustu smesu koja se neće razlivati. Pomoću četke za čišćenje ili sunđera nanesite pastu na unutrašnju površinu rerne, posebno na staklo na vratima. Utrljajte je blagim kružnim pokretima, ali pazite da ne dođe do teško dostupnih mesta kao što su spojevi i umetci stakla. Ostavite da pasta deluje oko 20 minuta, kako bi soda bikarbona mogla da prodre kroz prljavštinu. Nakon toga, obrišite pastu vlažnom krpom i završite suvom, ostavljajući rernu čistom i bez tragova.

Pasta od sode bikarbone i sirćeta
Ako soda bikarbona nije bila dovoljno efikasna, dodavanje sirćeta može poboljšati njeno dejstvo. Pripremite pastu tako što ćete u sodu bikarbonu dodati malo toplije vode i sirćeta. I dalje pazite da pasta ostane dovoljno gusta da se ne razliva. Nanoseći ovu pastu dok je topla, ona će se još bolje vezati za masne naslage, a hemijska reakcija između sode bikarbone i sirćeta dodatno će olakšati uklanjanje prljavštine. Ostavite pastu da deluje najmanje 20 minuta, a zatim je uklonite sunđerom i osušite površine.

Čišćenje unutrašnjosti stakla na vratima rerne
Unutrašnje staklo može biti posebno izazovno za čišćenje, jer se prljavština često nakuplja između slojeva stakla. Kod modernijih modela rerni, unutrašnje staklo se može jednostavno otvoriti – neki modeli imaju dugmad ili brave koje olakšavaju pristup. Kod starijih rerni, međutim, vrata se možda moraju odvrnuti, što može biti komplikovanije.

Ako vaša rerna nema opciju za lako uklanjanje unutrašnjeg stakla, postoji alternativni trik. Uzmite staru žičanu vješalicu, oblikujte je u izduženu kukicu, na nju pričvrstite upijajuću krpu pomoću gumice, i koristite ovaj alat da dosegnute i očistite unutrašnjost između stakala. Pripremite rastvor za čišćenje koji sadrži toplu vodu, sodu bikarbonu, sirće i malo soli. Ovaj rastvor efikasno uklanja masnoće i prljavštinu nakupljenu između stakla, a zatim krpom očistite celo staklo.

Za rerne s nepokretnim vratima
Ako se vrata ne mogu otvoriti, možete koristiti metodu s kukicom, ali obavezno koristite kvalitetnu krpu i rastvor za odmašćivanje. Prilikom umetanja krpe kroz otvor, obavezno protrljajte po celom staklu. Ovaj proces čišćenja možete sprovoditi povremeno, kako bi vaša rerna ostala blistavo čista.