U današnje vrijeme primjećujemo veliki broj običaja koji se znatno razlikuju od regije do regije. Ovi običaji nisu samo vezani za svečane događaje, već obuhvataju razne prilike, od onih ispunjenih radošću do onih obilježenih tugom. Iako je uloga mnogih tradicija oslabila u modernoj kulturi, neki običaji su opstali kroz generacije, posebno oni povezani s važnim životnim prekretnicama.
- Događaji poput rođenja, krštenja i sprovoda postaju posebno vrijedni pažnje. Njihova sjećanja ostaju s nama i nakon njihove smrti. Posjet groblju pruža priliku za odavanje počasti i očuvanju njihove ostavštine. Značenje sprovoda, ukorijenjeno u tradiciji, zaslužuje veće priznanje. Pristupačno groblje omogućuje pojedincima odavanje počasti kada im to odgovara, bez obzira na prisutnost službenih vjerskih obreda za pokojnike.
Određena tradicionalna vjerovanja, koja nisu specifično vezana ni za jednu religiju, također utječu na prikladno vrijeme za posjet grobljima. Prevladavajuća zabluda sugerira da se grobovi izbjegavaju tijekom Božića ili Uskrsa; međutim, ova tvrdnja je neutemeljena. Uskrs je, naime, dan posvećen odavanju počasti pokojnicima, a od davnina je običaj da se tim povodom odaje počast na grobljima.
- Nadalje, posjećivanje groblja je tradicija i za vrijeme drugih vjerskih blagdana, uključujući i Božić. Uz sprovode su vezani razni običaji i vjerovanja, među kojima i ona koja zabranjuju posjećivanje groblja nakon zalaska sunca. Ovo široko rasprostranjeno mišljenje da su groblja opsjednuta duhovima ilustrira strepnju koja okružuje noćne posjete takvim mjestima. Narodna tradicija savjetuje da se na groblje ne ulazi nakon što padne mrak, jer to može dovesti do neželjenih okolnosti i narušiti mir pokojnika.
Pridržavanje takvih uvjerenja je poželjno jer osigurava našu sigurnost i sprječava smetnje ili štetu. Za brojne pojedince, posjet groblju ima sentimentalnu vrijednost upravo iz ovog razloga: pruža priliku za odavanje počasti dragim i otuđenim voljenima, a istovremeno omogućuje osobno razmišljanje. Tradicionalno štovanje groblja među obiteljima označava duboko značenje i potiče duboku povezanost s nečijim naslijeđem i identitetom.
- Dužnost očuvanja uspomene na pokojnika obično se prepoznaje kao tradicija koja se prenosi s jedne generacije na drugu, služeći kao ujedinjujući element u njihovim odnosima. Iako je pretežno utemeljen na vjerskim i kulturnim običajima, čin posjeta grobljima može pružiti utjehu i potaknuti osjećaj kontinuiteta s onima koji su otišli. Uključivanje u ovo obilježavanje olakšava duhovne veze s prošlošću i prenosi vrijednosti poštovanja budućim generacijama.
U središtu kršćanstva su značajna načela poštovanja i sjećanja na naše pretke. Sudjelovanje u molitvenim dijalozima s njima i njegovanje sjećanja na radosna iskustva koja su zajednički podijeljeni služe kao djelotvorna sredstva za ispunjavanje ove dužnosti. Dodatno, druga praksa uključuje posjete posljednjim počivalištima, bilo na groblju ili drugdje, što se može poduzeti u bilo kojem trenutku bez potrebe za posebnim aranžmanima kao što su oltari koji se nalaze u crkvama.
- Dva najznačajnija kršćanska blagdana, Božić i Uskrs, često se doživljavaju kao najizazovnije prilike za obilazak grobova. Mnogi pojedinci pogrešno vjeruju da je neizvedivo odavati počast pokojnicima tijekom ovih svetih dana. Ova je predodžba, međutim, pogrešna. Proslava pobjede Isusa Krista nad smrću i njegovog darivanja vječnog života čovječanstvu traje više od jednog dana.
Dan nakon Uskrsa posebno je određen za spomen na mrtve. Na Boxing Monday, poznat kao univerzalni dan za čišćenje grobova, grobovi se obično ukrašavaju svježom zelenom travom. U pojedinim krajevima Srbije ovaj se dan obilježava zadušnicama, na kojima se na grobove stavljaju obojena jaja i pale svijeće kao simbol sjećanja. Osim toga, tijekom božićnih blagdana javlja se posebna tradicija povezana s pokojnicima.
- Naime, na prvi dan Božića priprema se i dijeli objed za duše pokojnika koji se potom odnosi na groblje. Povijesno se smatralo da je večera na Badnjak namijenjena pokojnicima, uspostavljajući vezu s njima. Postoji li određeno vrijeme kada se treba suzdržati od posjeta groblju? Mistično vjerovanje povezano s komemoracijom mrtvih sugerira da treba izbjegavati groblja nakon sumraka zbog sigurnosnih razloga. Ovaj oprez proizlazi iz ideje da groblja služe kao prebivališta preminulih duša, te se nakon sumraka pretvaraju u gradove duhova.