Većina nas u kuhinji ima barem jednu staru tavu koja je izgrebana i izgubila je svoja izvorna svojstva. Hrana se na njega sve više lijepi, a unatoč tome ne želimo ga baciti jer smo navikli. Možda se pitate postoji li način da mu se udahne novi život i vrati funkcionalnost? Dobra vijest je da postoji vrlo jednostavno i jeftino rješenje koje većina ljudi već ima kod kuće – a sve što trebate je obična kuhinjska sol i nekoliko minuta vašeg vremena.

  • Popravak izgrebane tave: brz i provjeren trik Ako ste dugo koristili stare tave, svakim prženjem primijetit ćete da se hrana na njih sve više lijepi. Oštećena površina posuđa gubi svojstvo neprianjanja, zbog čega se čini da tava više nije upotrebljiva. Ipak, prije nego što odlučite baciti staru tavu, vrijedi isprobati ovaj jednostavan trik sa kuhinjskom soli. Ne samo da je ova metoda brza, već može pomoći produljiti vijek trajanja vašeg omiljenog posuđa.

Potrebni materijali i postupak: Priprema posude: Prije početka renoviranja, posudu temeljito operite mekom spužvom i toplom vodom kako biste uklonili ostatke hrane i prljavštinu. Važno je koristiti blagi deterdžent i izbjegavati grube spužve koje bi mogle dodatno izgrebati površinu tave. Upotreba soli: Nakon što ste oprali posudu, osušite je i dno pospite tankim slojem kuhinjske soli. Zatim stavite tavu na laganu vatru i pustite da se sol polako zagrijava.

  • Kako vrijeme prolazi, primijetit ćete da sol postaje smeđa, što znači da je počela upijati masnoću i ostatke hrane s površine tave. Čišćenje tave: Kada sol dobije tamno smeđu boju, možete je jednostavno istresti iz tave. Nakon toga obrišite dno posude papirnatim ručnikom kako biste uklonili sve preostale tragove soli i prljavštine. Ovaj proces traje samo nekoliko minuta, ali rezultati su gotovo trenutni.

Sol djeluje kao prirodni abraziv koji pomaže ukloniti prljavštinu s posude, a da pritom ne ošteti njezinu površinu. Ova metoda može poslužiti i za lonce, pogotovo ako primijetite da su izgrebani ili se na njih lijepi hrana. Produljenje vijeka trajanja posuđa Kako biste spriječili nove ogrebotine na tavi, iznimno je važno da prilikom miješanja hrane izbjegavate metalno posuđe.

  • Umjesto toga preporuča se koristiti drvene ili silikonske lopatice koje neće oštetiti neprianjajuću površinu. Također, prilikom pranja tave izbjegavajte grube žičane spužve koje mogu izgrebati površinu. Kada je vrijeme za bacanje tave? Unatoč svim trikovima održavanja, doći će trenutak kada će tava biti toliko oštećena da je više nećete moći koristiti. Ako primijetite da se sloj premaza na tavi počinje ljuštiti ili ako komadići premaza otpadaju, to je jasan znak da je vrijeme da ga promijenite.

Teflonski premaz, kada je oštećen, može biti štetan za zdravlje, stoga je važno zamijeniti tavu novom čim primijetite te znakove. Također, tamne mrlje na dnu posude koje postaju izraženije signaliziraju da tava više nije sigurna za korištenje. Iako je razumljivo da se vežemo za svoje omiljene kuhinjske predmete, važno je znati kada je vrijeme da ih zamijenimo kako bismo zaštitili svoje zdravlje.

  • Kako spriječiti lijepljenje hrane za tavu? Ako primijetite da se hrana počela lijepiti za tavu, čak i nakon što ste upotrijebili minimalnu količinu ulja, postoji jednostavan način da obnovite neprianjajuću površinu. Ovaj postupak je brz, jednostavan i može vam pomoći da udahnete novi život vašoj tavi. Postupak: Pranje tave: Kao i do sada, tavu prvo dobro operite i osušite. Zatim uzmite papirnati ubrus namočen u malo ulja i istrljajte unutrašnjost posude, uključujući i stranice.

Grijanje: Posudu stavite na laganu vatru i pustite da se grije nekoliko minuta. Ulje će se upiti u površinu tave i stvoriti tanak zaštitni sloj koji će spriječiti lijepljenje hrane. Ako vaša tepsija može podnijeti visoke temperature, možete je staviti u pećnicu zagrijanu na 150°C i peći oko 30 minuta kako bi se taj sloj dodatno učvrstio. Nakon što se pleh ohladi, prebrišite ga papirnatim ubrusom da uklonite višak ulja.

 

  • Održavanje neprijanjajućih tava Kako bi tava što dulje zadržala svojstva neprijanjanja, važno ju je pravilno održavati. Nemojte ga prati sapunom nakon prženja u ulju jer ćete tako uništiti masni sloj koji ste stvorili. Također, koristite ulja koja ne gore na visokim temperaturama i izbjegavajte pregrijavanje tave.

Kad koristite tavu, uvijek birajte posuđe koje neće oštetiti njezinu površinu. Izbjegavajte metalne vilice i noževe i odlučite se za plastične, drvene ili silikonske lopatice. Pravilno održavanje posuđa za kuhanje produljit će mu vijek trajanja i osigurati da vaša tava bude funkcionalna i sigurna za korištenje dugi niz godina. Sretno s vraćanjem starih tava u novu upotrebu!