Žute i smeđe mrlje na jastucima su posebno neugodan problem. Ovaj problem se često zanemaruje, jer se kaže da ono što ne vidimo ne opterećuje nas. Jastuci su skriveni u posteljini, pa te mrlje nisu odmah vidljive. Ipak, važno je održavati posteljinu čistom. Zato vam donosimo odličan savjet s portala Deccoria o tome kako ukloniti te mrlje s jastuka.

  • Što uzrokuje da jastuci postanu žuti? Svake noći, dok spava, ljudsko tijelo izbaci otprilike čašu vode, popraćeno znojem koji prožima posteljinu i jastuk. Na površini jastuka skupljaju se nakupine oguljene kože, dlake, prašine, životinjskog krzna, tragovi kozmetike ili sline. Podvrgnut raznim uvjetima, uključujući znoj, vlagu i toplinu, jastuk se konačno pretvara u okruženje pogodno za rast bakterija, grinja i plijesni.

Nije iznenađujuće da se redovitom uporabom na jastucima mogu pojaviti žute, smeđe ili bijele mrlje. Prema Američkom institutu Sleep to Live, nakon razdoblja od šest mjeseci korištenja, utvrđeno je da jastuk sadrži 10% pauka, što uključuje i mrtve i žive primjerke, njihov izmet i potpuno razvijena jaja. Ne zvuči osobito ugodno, zar ne? Ipak, svake večeri se nađemo u takvom društvu.

  • Ovi alergeni ne predstavljaju rizik samo za one koji pate od alergija. Kod osoba za koje se ne zna da su osjetljivi, mogu dovesti do nesanice, akni, mrlja na koži, kroničnog iscjetka iz nosa ili konjunktivitisa. Održavanje pravilne higijene jastuka posebno je važno za one kojima je zdravlje vlasišta i kose prioritet. Tijekom spavanja, razne tvari iz jastuka mogu se prenijeti na vlasište, što potencijalno može dovesti do značajne iritacije. Nadalje, to može rezultirati ubrzanim mašćenjem kose i štetnim utjecajem na njezin rast.

Temelj dobrobiti, zdravlja i privlačnog izgleda leži u pravilnom održavanju i higijeni vaše spavaće sobe. Ako razmišljate o sudbini požutjelog jastuka – bilo da ga očistite ili zamijenite – predlažemo korištenje ove metode čišćenja, koja će ga vratiti u stanje kao novo. Za učinkovito uklanjanje žućkastih i smeđih mrlja s jastuka preporučuje se sljedeća metoda.

  • Započnite s pranjem posteljine, pazeći da je jastuk prikladan za strojno pranje. Osim toga, preporučljivo je identificirati sastojke i proizvode koje treba izbjegavati kako biste spriječili potencijalno oštećenje tekstila. Za izradu domaće otopine izbjeljivača potrebni su sljedeći sastojci: prašak za pranje rublja, jedna šalica sode bikarbone i dvije žlice boraksa (alternativno, ove dvije komponente mogu se zamijeniti jednom šalicom octa).

Osim toga, možete razmisliti o dodavanju željenog eteričnog ulja, poput ulja čajevca, koje ima antifungalna i antibakterijska svojstva. Postupak: Stavite jastuke u bubanj perilice rublja, najbolje u paru, jer pranje jednog rublja može dovesti do značajnih deformacija. Nadalje, ova praksa nije korisna za samu perilicu rublja. U bubanj dodajte ocat ili sodu bikarbonu zajedno s boraksom i 12 kapi željenog eteričnog ulja.

  • Konfigurirajte program pranja da radi na minimalnoj temperaturi od 60 °C i osigurajte primjenu dvostrukog ispiranja. Ako ste zabrinuti zbog mrlja na jastucima, učinkovita metoda uključuje stavljanje čiste teniske loptice u perilicu uz njih. Nakon procesa pranja, preporučljivo je staviti jastuke u dobro prozračen prostor, idealno na otvorenom u povoljnim vremenskim uvjetima, dopuštajući im da se temeljito osuše. Ručno pranje Jastuke koji zahtijevaju ručno pranje treba prati u toploj vodi — izbjegavajući visoke temperature — uz dodatak sode bikarbone, soli i eteričnog ulja.

Koliko često perete svoje jastuke? Preporučljivo ih je, prema mišljenju stručnjaka, čistiti minimalno dva puta godišnje, a idealna učestalost je svaka dva mjeseca. Za zaštitu jastuka mogu se koristiti posebne navlake za jastuke. Iako ovaj pristup nudi djelomični lijek za problem prljavštine, važno je napomenuti da jastuci ipak zahtijevaju redovito čišćenje. Koja je preporučena učestalost mijenjanja jastuka? Preporučljivo je zamijeniti jastuk otprilike svake dvije godine. Međutim, ako jastuk nakon tog razdoblja ostane fleksibilan iu zadovoljavajućem stanju, korisno je dati ga na kemijsko čišćenje radi opsežnog održavanja.