Svakodnevno čiamo razne sadržaje ali ova priča neće vas ostaviti ravnodušne. Početkom proleća 1939. godine, roditelji iz zabačenog sela u Peruu primetili su da njihova petogodišnja ćerka ima uvećan stomak. Zabrinuti, Tiburello Medina i Victoria Losea odveli su je iz sela Tikrapu u Limu na lekarski pregled.

Slučaj Medine zaprepastio je pedijatre i izazvao neželjenu međunarodnu pozornost za nju i njezinu obitelj. Lina Medina do danas nije otkrila identitet svog oca, a ona i njezina obitelj klone se javnosti i bilo kakvih intervjua. Sadržaj slijedi nakon oglasa. Dana 14. svibnja 1939. Lina Medina ušla je u povijest rodivši zdravog dječaka carskim rezom, postavši najmlađa majka na svijetu sa samo 5 godina, 7 mjeseci i 21 dan.

  • Ipak, postavlja se pitanje kako je Lina Medina mogla zatrudnjeti u tako mladoj dobi? Rođena 23. rujna 1933. u jednom od najsiromašnijih sela u Peruu, Lina je bila kći Tiburela Medine i Victorije Losea, dio obitelji s devetero djece. Njena neočekivana trudnoća zaprepastila je i roditelje i javnost.

Pedijatrijski endokrinolozi nagađali su da bi Lina mogla imati rijedak genetski poremećaj poznat kao preuranjeni pubertet, koji bi mogao objasniti njezino rano sazrijevanje. Pretpostavlja se da je Lina prvi ciklus dobila sa samo osam mjeseci. Pregled je pokazao da su joj se razvile grudi, širi bokovi i uznapredovali rast kostiju. Ipak, usprkos tom ranom fizičkom razvoju, Lina je ostala malo dijete.

  • Identitet djetetova oca Lina nikada nije otkrila, a ni on sam još nije poznat. Iako postoje sumnje oko ove stvari, ne postoje konačni dokazi o identitetu oca ili okolnostima koje su dovele do trudnoće. Medina i njezina obitelj izbjegavali su medije koji su nudili financijsku naknadu za intervjue i priče. Iako su američki novinari tražili razgovor s najmlađom majkom na svijetu, ona i njezina obitelj odbili su javno govoriti o situaciji.

Lina obavijena velom misterije Lina Medina živa je i danas, proslavivši osamdeseti rođendan. Njezin sin Gerardo, rođen 1939., izrastao je u zdravu odraslu osobu, ali je tragično preminuo 1979. u dobi od 40 godina od bolesti kostiju. U svojim tridesetima Lina je nastavila raditi kao tajnica, udala se i dočekala drugog sina u svojoj obitelji.

DODATAK SADRŽAJU

U nekim krajevima nazivaju ga majčinim dahom, kao i majčinu dušicu, divlji bosiljak, poponac, poljski timijan, vrtni timijan i vrisak. Majčina dušica, biljka poznata po tome što liječi razne zdravstvene probleme žena, pospješuje izlučivanje mokraće i menstruaciju, olakšava spontani pobačaj i pomaže normalan porod. Ublažava grčeve u želucu i maternici, kao i menstrualne tegobe.

  • Kao snažan antiseptik, majčina dušica djeluje na unutarnje organe, dišni sustav i urogenitalne organe. Ova biljka jača snagu, jača mentalne i fizičke funkcije, a učinkovita je i protiv bolesti kao što su: – Različite neuroze mogu se ublažiti jer kupke majčinske duše jačaju i živce i mišiće.

– Majčina dušica služi kao učinkovit lijek protiv alkoholizma i depresije. Posebno se preporučuje za liječenje alkoholizma jer konzumacija čaja dovodi do nelagode u želucu, mučnine i povraćanja, što u konačnici smanjuje želju pojedinca za daljnjim uživanjem alkohola. – Pospješuje spolne funkcije, čime ublažava slabost i spolne smetnje. – Respiratorne bolesti – astma, bronhitis, emfizem, tuberkuloza.

  • Čaj ili sirup od matičnjaka konzumira se zbog njegove sposobnosti da razgrađuje sluz, pomaže pri iskašljavanju, služi kao antiseptik koji smiruje jak kašalj i pomaže u suzbijanju prijenosa infekcije. – Ženske bolesti – regulira i potiče menstruaciju, pokazuje antiseptičko svojstvo protiv infekcija maternice i pozitivno utječe na liječenje raznih ženskih stanja. –

Majčina dušica se savjetuje kod migrena, poremećaja mjehura i bubrega, želučanih problema, anemije, prekomjernog stvaranja žuči, angine, reume, difterije, napadaja, nesanice i nesvjestice. Ulje majčine dušice koristi se za stanja kao što su paraliza, moždani udar, multipla skleroza, atrofija mišića, reumatizam i uganuća. Eterično ulje majčine dušice posebno je bogato cimolom koji u prevelikim količinama može biti otrovan. Služi u svrhe poput ublažavanja nadutosti i probavnih smetnji, kao i poboljšanja cirkulacije.

  • Poznata po svojim raznolikim svojstvima, majčina dušica djeluje kao prirodni afrodizijak, antiseptik, antioksidans, antispazmodik, antiretik, adstringent, antitusik, antihelmetik, digestiv, diuretik, dijaforet, dezodorans, emenagog, ekspektorans, karminativ, mikotik, sedativ i tonik. Osim toga, koristi se kao začin i prepoznat je kao biljka mističnih svojstava. U starom Egiptu matičnjak se koristio za pranje i balzamiranje pokojnika.