Ovaj tekst pruža fantastičan trik za održavanje toaleta čistim i mirisnim, bez velikog truda i troškova. Ono što je najbolje, većinu potrebnih sastojaka verovatno već imate kod kuće, a rezultati su zaista impresivni. Jednom pripremljen, ovaj proizvod može da održava vaš toalet svežim i mirisnim do 15 dana.

Autor teksta navodi da je inspiracija pronađena na YouTube kanalu Jeca Scháštarica, i preporučuje ovaj recept kao sjajnu alternativu skupim proizvodima iz drogerija. Potrebni su sledeći sastojci: pola čvrstog sapuna, dve kašike sode bikarbone, jedna kašika soli, kontejner za skladištenje, platnena torbica i elastična traka. Proces izrade je jednostavan – sapun se izrendava ili seckanjem pravi manji, zatim se dodaju soda bikarbona i so.

  • Sve se dobro pomeša, formiraju se kuglice koje se skladište u zatvorenoj posudi, a zatim se jedna kuglica stavlja u torbicu koja se pričvrsti unutar rezervoara WC šolje pomoću elastične trake. Tako potopljena, kuglica postepeno otpušta miris i pomaže u održavanju toaleta čistim i svežim.

Postoji i alternativni način, koji uključuje korišćenje starog jednokratnog vela. Jedna strana vela se seče, stvara se džep u koji se stavlja kuglica, a sve se opet pričvrsti elastičnom trakom unutar rezervoara. Nakon toga, sve što treba je pustiti vodu i uživati u čistoći i svežini toaleta.

Domaći toaletni blokovi su jednostavan, ekonomičan i efikasan način da održite WC šolju dezinfikovanom, mirisnom i bez potrebe za korišćenjem agresivnih hemikalija. Sve što vam je potrebno su tri osnovna sastojka – sapun, soda bikarbona i so, uz dodatak esencijalnog ulja lavande za prijatan miris. Ovi blokovi ostavljaju toalet mirisnim i dezinficiranim i predstavljaju odličnu alternativu skupim komercijalnim sredstvima. Takođe, veoma su praktični i funkcionalni, jer traju dugo i štede novac.

Da biste ih napravili, potrebno je 200 g čvrstog sapuna, 2 kašike sode bikarbone, 150 ml soli, esencijalno ulje lavande i 1 litar kipuće vode. Sapun se prvo izrenda, a zatim prelije vrelom vodom i meša se mikserom ili ručno dok se ne dobije kremasta smesa. Nakon toga, dodaju se so i soda bikarbona, a sve se dobro izmeša kako bi se sastojci spojili. Ukoliko želite, možete dodati i malo prehrambene boje kako biste postigli željenu nijansu.

Masa se potom sipa u silikonske kalupe i ostavi da se osuši. Nakon toga, blokovi su spremni za upotrebu i mogu trajati do tri meseca, održavajući vaš toalet čistim i prijatno mirisnim tokom celog dana. Ovi blokovi su sjajan način da se izbegne upotreba skupih i štetnih hemijskih sredstava, a istovremeno da toalet uvek bude besprekorno čist.

Ukoliko imate goste, ovi blokovi su pravi spas jer neutralizuju neprijatne mirise i održavaju šolju sjajno belom. Na kraju, jednostavno, ekonomično i ekološki prihvatljivo rešenje za higijenu toaleta koje možete napraviti kod kuće bez mnogo troškova i napora.

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti u vezi s ljudskim tijelom je njegova sposobnost regeneracije, posebno kada je riječ o jetri. Naša jetra je nevjerovatno moćan organ, sposoban da se oporavi i obnovi čak i nakon što je dobar dio nje oštećen ili uklonjen. Ova regenerativna sposobnost je gotovo jedinstvena u ljudskom tijelu.

  • Jetra obavlja brojne vitalne funkcije, uključujući pročišćavanje krvi, proizvodnju žuči i skladištenje hranljivih materija. Međutim, ono što je zaista fascinantno je da se može oporaviti čak i ako se odstrani do 70% njenog tkiva. Kada se ovo dogodi, preostali dio jetre počinje se brzo regenerirati, obnavljajući svoju masu i funkciju. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali na kraju, jetra se gotovo potpuno obnavlja.

Ova regeneracija je ključna iz evolucijske perspektive jer omogućava preživljavanje i nastavak normalnog funkcionisanja tijela čak i nakon teških povreda ili operacija. To je također razlog zašto su transplantacije jetre uspješne, jer donor može dati dio svoje jetre, a oba organizma (donor i primalac) mogu regenerisati svoja tkiva i nastaviti s normalnim životom.