Vjenčao sam se protiv volje mojih roditelja odnosno moje mame. Govorila mi je da je moja supruga moja najveća graška i da će me kad tad skupo koštati. U braku smo već skoro 5 godina i to što svakodnevno moja supruga doživljava od moje mame čini je super ženom, bukvalno. Iako svakodnevno dobija bezbroj uvreda, moja supruga nikada ni jednu ružnu riječ nije rekla mojoj mami. Kada smo prošle godine dobili kćerkicu postalo je još gore, moja mama je ubjeđena da sam ja sterilan i da ne mogu imati djecu, te mi je govorila kako moja kćerka ne može biti moja. Iskren da budem koliko mi je puta mama sve to ponovila jednim dijelom sam počeo da sumnjam.

U petak sam se ranije vraio sa posla i kada sam ušao u kuću zatekao sam moju suprugu kako sva crvena i izgrebana plače. Nisam znao šta joj je, a od plača nije mogla da mi izgovori…Kada se smirila objasnila mi je da ju je moja mama istukla… sav bijesan sam se popeo na sprat i kada sam mamu upitao zašto je to uradila rekla mi je kada ja neću mora je neko naučiti pameti. Da skratim, kada je ušla u sobu vidjela je da se moja supruga sa nekim dopisuje na laptopu i zbog toga ju je pretukla. Kaže vara me.

Više nisam mogao da izdržim, sišao sam do supruge, spakovali smo osnovne stvari i napustio sam i kuću i roditelje i moje naselje… sve sam ostavio iza sebe i ma koliko me srce bolilo za svime što sam ostavio iza sebe, više se ni pod kojim uslovima ne vraćam. Trebao sam to i ranije uraditi, ali sve sam mislio smiriće se…”

BONUS TEKST

Da li ste znali da je origami, drevna japanska umetnost savijanja papira, mnogo više od puke zabave? Iako se često posmatra kao hobij ili način za izradu dekorativnih figura, origami ima duboko ukorenjeno značenje u japanskoj kulturi, ali i brojne praktične primene u modernom svetu.

  • Origami je nastao u Japanu pre više od hiljadu godina, i u početku je bio povezan sa religijskim ceremonijama. Sam čin savijanja papira imao je simbolički značaj, jer su mnoge figure predstavljale sreću, dugovečnost i duhovnu čistotu. Na primer, tradicionalni origami ždral smatra se simbolom sreće i vere, a postoji i verovanje da će onaj ko napravi hiljadu papirnih ždralova ostvariti svoju najveću želju.

Međutim, origami nije samo umetnička forma; danas se koristi u nauci i tehnologiji na iznenađujuće načine. Naučnici su inspiraciju iz origamija iskoristili u izradi fleksibilnih solarnih panela koji se mogu saviti i prevoziti u svemir, a potom otvoriti u potpunosti kada stignu na svoje odredište. Origami tehnike takođe pomažu u medicini, gde se koriste za pravljenje mikroskopskih uređaja koji se mogu uviti i zatim proširiti unutar ljudskog tela, omogućavajući preciznije i manje invazivne hirurške zahvate.

Ova veština zahteva strpljenje, preciznost i kreativnost, ali ona nas istovremeno uči važnim životnim lekcijama – kako od jednostavnog lista papira, uz pažljive poteze i planiranje, može nastati nešto predivno i složeno. Zato, sledeći put kada uzmete papir i počnete da savijate, setite se da možda radite mnogo više nego što mislite – stvarate umetnost, ali i potencijalno učestvujete u tehnološkom napretku!