Tijekom svog života slušao sam roditelje kako se svađaju. Od malih nogu zbog njihovih čestih sukoba nisam bio siguran hoće li ostati zajedno. Nikada nisu našli vremena da bilo što objasne mom bratu ili meni, a mi smo ostali u neznanju o njihovim pomirenjima, tek smo primijetili da će nakon mjesec dana ponovno početi komunicirati.

To je stvorilo osjećaj nesigurnosti tijekom mog djetinjstva; dok su se druga djeca radosno vraćala kući, ja sam osjetio čvor tjeskobe u želucu zbog nepredvidive situacije kod kuće. Sad kad sam odrasla, moji roditelji ostaju zajedno. Imam svoju obitelj i dijete, ali kad ih posjetim, odmah osjetim kad se sprema svađa, a to mi još uvijek izaziva tjeskobu i pokvari mi dan. Osjeća se kao dugotrajna trauma. Pokušavam to preskočiti, ali teško mi je.

Također teško podnosim bilo kakve drame ili čujem komentare kako je lijepo podržati nekoga bliskog u njegovim nevoljama. Zaista, ugodno je. Međutim, prema mom iskustvu, samo je moj brat bio prisutan; izostali su oni roditelji koji bi svojoj djeci trebali pružiti utočište.

BONUS TEKSST

Probavni sustav je temelj našeg zdravlja, a ako ne radi učinkovito, može izazvati lančanu reakciju u cijelom tijelu. Prema riječima nutricionistice Dijane Radetić, proces probave hrane počinje u ustima, gdje čin pravilnog žvakanja potiče oslobađanje enzima koji pomažu daljnjoj probavi. Održavanje zdravog probavnog sustava nije komplicirano; samo nekoliko izravnih prilagodbi može dovesti do poboljšanja.

  • Odaberite namirnice koje su što bliže njihovom prirodnom stanju. Proizvodi koji čine današnju prehranu imaju manjak prirodnih hranjivih tvari. Zbog toga je bitan odabir namirnica koje su što bliže njihovom izvornom, prirodnom stanju. Naš stručnjak predlaže da je za održavanje zdravog probavnog sustava bitno svakodnevno konzumirati biljna vlakna, uključujući svježe i sirovo voće, povrće, mahunarke i cjelovite žitarice. Bavite se redovitom tjelesnom aktivnošću.

Snažni trbušni mišići doprinose zdravom probavnom sustavu. Bavljenje jednostavnim vježbama usmjerenim na trbušne mišiće pozitivno utječe na pokretljivost crijeva, a pojačano kretanje dovodi do poboljšanja pokretljivosti crijeva. Iskoristite pomoć biljke. U pravilu, kada imamo želučane probleme, obično se odlučimo za čaj od mente. Koji bi drugi lijekovi mogli biti korisni? Brojne biljke nude povoljne učinke, ali presudno je pronaći onu koja odgovara vašim potrebama.

  • Đumbir, primjerice, mnogi cijene zbog njegove sposobnosti da brzo ublaži probavne probleme. Jeste li čuli za ulje korijandera i list maslačka? Stoljećima se ulje sjemenki korijandera koristilo u Kini za poboljšanje crijevne funkcije promicanjem izlučivanja probavnih sokova i ublažavanjem plinova. S druge strane, list maslačka ističe se kao jedan od najboljih čistača probavnog sustava, objašnjava Dijana Radetić. Potražite trenutak mira.

 

Nutricionistica ističe da je veza između želuca i mozga isprepletena, pa je psihološki faktor neizbježan. – U današnjem društvu stres djeluje kao tihi ubojica, a iako ga je nemoguće u potpunosti izbjeći, možemo promijeniti svoje reakcije. Kada smo suočeni sa stresom, naš instinkt je da se suočimo ili pobjegnemo od izazova, što negativno utječe na naš probavni sustav.

  • Preporuča da otkrijete vlastitu metodu opuštanja kako biste ublažili stres i istovremeno poboljšali zdravlje probavnog sustava. Ponekad postaje bitno osloniti se na probiotike i enzime za pomoć. Problemi s probavom mogu se pojaviti čak i ako se pridržavate stroge dijete. Čimbenici kao što su promjene okoliša, ograničena raznolikost svježeg voća i povrća tijekom zime ili infekcija mogu pridonijeti ovim problemima. U takvim situacijama Dijana Radetić preporuča bez oklijevanja koristiti probiotike i enzime.