Osjećaj hladnih prstiju na rukama i nogama nešto je s čime se susreću mnoge žene, no ključno je shvatiti da taj osjećaj ne ukazuje automatski na određeni medicinski problem. Međutim, bitno je priznati da to može signalizirati značajniju zabrinutost za zdravlje. Nakon što oglas završi, rasprava o dijabetesu se nastavlja. Osobe s dijabetesom često osjećaju hladnoću u rukama i također mogu osjetiti trnce u dlanovima i stopalima.
- Prvi znakovi mogu poslužiti kao upozorenje za pojavu dijabetesa. Utjecaj ovog stanja može se uočiti i na broju krvnih stanica i na funkcioniranju živčanog sustava. Hipotireoza utječe na žlijezde odgovorne za proizvodnju hormona štitnjače, što dovodi do pada metabolizma. Kao rezultat toga, tjelesne funkcije i pokreti se usporavaju, često uzrokujući hladne ekstremitete.
Simptomi ove bolesti jasno su izraženi umorom, čestom pospanošću, nevoljkošću prema aktivnostima i smanjenom sposobnošću podnošenja visokih temperatura. Ako se nađete suočeni s umorom, slabošću i glavoboljama, zajedno s hladnim ekstremitetima, možda će biti bitno podvrgnuti se krvnim pretragama kako biste provjerili potencijalni nedostatak željeza. Hemoglobin, vitalni element za prijenos kisika u krvi i odgovoran za njezinu prepoznatljivu crvenu nijansu, značajno ovisi o željezu kao bitnoj komponenti.
- Kao rezultat toga, hladni ekstremiteti mogu upućivati na anemiju. Nadalje, stres također može dovesti do hladnih ruku i stopala, budući da pojačano oslobađanje adrenalina uzrokuje sužavanje krvnih žila, što otežava odgovarajuću cirkulaciju krvi i u konačnici rezultira osjećajem hladnoće u ekstremitetima.
Periferna vaskularna bolest, koja se obično naziva loša cirkulacija, obilježena je smanjenim protokom krvi u venama i arterijama, osobito u udovima poput ruku i nogu. Različiti čimbenici mogu dovesti do ovog stanja, zbog čega je ključno odmah se pozabaviti time kako bi se spriječile ozbiljne posljedice. Ateroskleroza i periferna arterijska bolest (PAB) glavni su uzročnici loše cirkulacije.
- Ateroskleroza nastaje kada se plak nakuplja u arterijama, ometajući protok krvi, dok se PAD odnosi na sužavanje ili začepljenje tih krvnih žila. Prisutnost dijabetesa nepovoljno utječe na krvne žile i živčane završetke, što dovodi do smanjene cirkulacije krvi. Slično tome, visoki krvni tlak šteti arterijama, ugrožavajući njihovu učinkovitost u cirkulaciji krvi. Osim toga, višak kilograma utječe na krvne žile, ometajući optimalan protok krvi.
Nasuprot tome, pušenje šteti krvnim žilama i smanjuje cirkulaciju. Nedovoljna tjelesna aktivnost koja proizlazi iz sjedilačkog načina života dodatno pogoršava cirkulaciju, a prehrana s visokim udjelom zasićenih masti, šećera i soli može nepovoljno utjecati na krvne žile. Pokazatelji neadekvatne cirkulacije krvi sastoje se od hladnih ekstremiteta i osjećaja utrnulosti ili trnaca koji proizlaze iz nedovoljnog protoka krvi.
- Nedovoljna cirkulacija može rezultirati nakupljanjem tekućine u udovima, što dovodi do oticanja. Spazmi mišića, osobito u nogama, mogu se pojaviti zbog nedostatka kisika, često uzrokujući značajnu nelagodu. Nadalje, neadekvatan protok krvi može promijeniti ton kože, što rezultira blijedom ili plavičastom pojavom.
Zacjeljivanje rana i čireva otežano je nedostatkom hranjivih tvari i kisika, što dovodi do produljenog trajanja cijeljenja. Tijekom fizičkog pregleda, liječnik može procijeniti cirkulaciju krvi pregledom kože i palpacijom pulsa. Druga metoda, Doppler ultrazvuk, koristi zvučne valove za procjenu protoka krvi unutar krvnih žila.
- X-zrake u kombinaciji s kontrastnim sredstvom koriste se u angiografiji za pregled krvnih žila, dok gležanj-brahijalni indeks (ABI) procjenjuje protok krvi kontrastnim mjerenjima krvnog tlaka uzetih na rukama i gležnjevima. Često, pospješivanje slabe cirkulacije zahtijeva promjene u načinu života.