Ovaj recept za arapski kolač, koji ne goji, izazvao je oduševljenje kod svih koji su ga probali. Prirodni sastojci, kao što su ovsene pahuljice i banane, čine ga zdravijom poslasticom koja se lako priprema. Evo detaljnog opisa kako možete pripremiti ovaj ukusan kolač:

  • Sastojci:
  • 120 g ovsenih pahuljica
  • 200 ml toplog mleka
  • 2 jajeta
  • 2 zrele banane
  • Kašičica ekstrakta vanile ili 1 kesica vanilinog šećera
  • 40 g kakao praha
  • Kašičica praška za pecivo
  • Seckani orasi za posipanje
  • Čokoladne mrvice za posipanje
  • 100 g čokolade
  • 40 ml mleka

Način pripreme:
Priprema ovsenih pahuljica: U činiju sipajte ovsene pahuljice i prelijte ih sa 200 ml toplog mleka. Ostavite pahuljice da se natapaju oko 10 minuta kako bi omekšale i upile mleko.

Priprema mokrih sastojaka: U drugoj posudi razbijte dva jajeta, pa dodajte izgnječene banane. Banane će dati prirodnu slatkoću kolaču i dodatnu kremastu teksturu. Dodajte ekstrakt vanile ili vanilin šećer i sve dobro umutite žicom dok se ne sjedini.

Dodavanje kakao praha i praška za pecivo: U mokre sastojke ubacite kakao prah i prašak za pecivo, pa sve zajedno dobro promešajte dok ne dobijete ujednačenu smesu.

Spajanje smesa: U prethodno pripremljene ovsene pahuljice potopljene u mleko (uključujući i mleko), dodajte smesu od jaja, banana, kakaoa i vanile. Sve pažljivo promešajte kako bi se sastojci ravnomerno sjedinili.

Pečenje kolača: Kalup za pečenje obložite papirom za pečenje ili ga lagano premažite uljem. Prelijte pripremljenu smesu u kalup i ravnomerno je rasporedite. Pospite seckanim orasima, čokoladnim mrvicama ili narendanom čokoladom po želji.

Pečenje: Stavite kolač u rernu zagrejanu na 180°C i pecite 15-20 minuta, dok ne postane čvrst na dodir, ali još uvek mekan iznutra.

Čokoladni preliv: Dok se kolač peče, sitno naseckajte 100 g čokolade. U malu šerpicu prokuvajte 40 ml mleka, pa dodajte naseckanu čokoladu i mešajte dok se čokolada potpuno ne otopi i smesa postane glatka. Kada je kolač pečen, prelijte ga ovim toplim čokoladnim prelivom.

Posluživanje: Ostavite kolač da se malo ohladi pre nego što ga isečete i poslužite. Možete ga ukrasiti dodatnim čokoladnim mrvicama ili orasima za dodatni ukus i hrskavost.

Ovaj kolač je idealan za sve koji žele uživati u slatkom desertu bez osećaja krivice!

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti u vezi s ljudskim tijelom je njegova sposobnost regeneracije, posebno kada je riječ o jetri. Naša jetra je nevjerovatno moćan organ, sposoban da se oporavi i obnovi čak i nakon što je dobar dio nje oštećen ili uklonjen. Ova regenerativna sposobnost je gotovo jedinstvena u ljudskom tijelu.

Jetra obavlja brojne vitalne funkcije, uključujući pročišćavanje krvi, proizvodnju žuči i skladištenje hranljivih materija. Međutim, ono što je zaista fascinantno je da se može oporaviti čak i ako se odstrani do 70% njenog tkiva. Kada se ovo dogodi, preostali dio jetre počinje se brzo regenerirati, obnavljajući svoju masu i funkciju. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali na kraju, jetra se gotovo potpuno obnavlja.

Ova regeneracija je ključna iz evolucijske perspektive jer omogućava preživljavanje i nastavak normalnog funkcionisanja tijela čak i nakon teških povreda ili operacija. To je također razlog zašto su transplantacije jetre uspješne, jer donor može dati dio svoje jetre, a oba organizma (donor i primalac) mogu regenerisati svoja tkiva i nastaviti s normalnim životom.

Regeneracija jetre je povezana s posebnim ćelijama zvanim hepatociti, koje imaju sposobnost brzog dijeljenja i rasta kada dođe do oštećenja. Iako su mnogi dijelovi tijela sposobni za neki oblik regeneracije, poput kože koja zacjeljuje nakon posjekotine, jetra je jedini unutrašnji organ koji se može tako efikasno i brzo oporaviti.

Iako je jetra otporna i sposobna da se regenerira, važno je napomenuti da njeno dugoročno zdravlje može biti narušeno prekomjernom upotrebom alkohola, lošom ishranom i virusnim infekcijama poput hepatitisa. Stalno oštećenje jetre može dovesti do ozbiljnih stanja kao što je ciroza, kada njena sposobnost regeneracije postaje ograničena.

Zbog toga je izuzetno važno brinuti se o zdravlju jetre, jer ona, iako nevjerovatno snažna, nije neuništiva.