“Već nekoliko mjeseci sam s mužem u užasnim odnosima. Svakodnevne svađe, njegovi izlasci, nerazumijevanje, na poslu užas, moji vrše dodatan pritisak na mene i malo je reći da sam u rasulu a on ne pomaže uopšte. Sinoć smo se tako nešto prepirali i kroz priču on meni kaže: “Evo ti screenshot da ti ne dajem telefon”.

Nije mi đavo dao mira i jutros uzmem njegov telefon (što nisam nikada za toliko zajedničkih godina) – naravno da sam imala šta da nađem, od traženja onih stvari, slika sa nekom djevojkom, dopisivanja sa konobaricom o suždrzanosti na njenom poslu do slike ruže od salvete koju mu je neka poslala viberom nakon jednog od izlazaka (ružu mi je pravio u izlascima, uvijek, našla sam samo sliku – dopisivanje je izbrisao naravno).

Cijeli dan sam u rasulu, ne mogu ni da radim kako treba, i razmišljam se šta sam Bogu skrivila da mi se sve ovo dešava?! I šta i kako dalje?! Ispala sam glupa na toliko nivoa da ne mogu da vjerujem sta sam sebi dopustila. Voljela bih da je sve ovo samo jedan mnogo ružan san.”

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti iz svijeta prirode dolazi iz života morskih kornjača, stvorenja koja su preživjela milijune godina evolucije i koja imaju nevjerojatne životne cikluse. Morske kornjače postoje više od 100 milijuna godina, što znači da su živjele još u vrijeme dinosaura. Ono što ih čini posebno zanimljivima je njihov nevjerojatni instinkt i sposobnost navigacije na dugim morskim putovanjima, ali i način na koji se vraćaju na mjesto svog rođenja kako bi položile jaja.

Morske kornjače migriraju tisuće kilometara tijekom svog života. Na primjer, kožaste kornjače, najveća vrsta morskih kornjača, mogu putovati od hladnih voda Kanade sve do tropskih voda Kariba i obrnuto. Ovo migracijsko putovanje često traje nekoliko godina, a jedinstveno je po tome što se ženke uvijek vraćaju na isto mjesto gdje su se izlegle kako bi položile jaja. Ovaj fenomen naziva se “natalna filopatrija” i još uvijek nije u potpunosti objašnjen, iako se vjeruje da morske kornjače koriste Zemljino magnetsko polje kao neku vrstu “biološkog kompasa”. Na temelju tog polja one prepoznaju svoju točnu lokaciju i mogu se vratiti na isto mjesto nakon mnogo godina provedenih na otvorenom moru.

  • Još jedna zanimljivost vezana uz morske kornjače odnosi se na način na koji spol potomstva ovisi o temperaturi pijeska u kojem se nalaze jaja. Ako je temperatura pijeska niža, iz jaja će se izlegnuti uglavnom mužjaci. Ako je temperatura viša, izlegnut će se uglavnom ženke. Ovaj fenomen je posebno zabrinjavajući u svjetlu klimatskih promjena, jer globalno zagrijavanje može utjecati na omjer spolova morskih kornjača. Znanstvenici su primijetili da se u nekim područjima rađa sve više ženki, što bi u budućnosti moglo narušiti prirodni balans populacija.

Morske kornjače suočavaju se s brojnim prijetnjama u suvremenom svijetu. Osim prirodnih predatora poput morskih ptica i rakova koji love mlade kornjače, najveća prijetnja im dolazi od ljudi. One se suočavaju s gubitkom staništa zbog urbanizacije obalnih područja, zagađenjem mora, te posebno s plastičnim otpadom. Morske kornjače često zamijene plastične vrećice za meduze, koje su im omiljena hrana, što dovodi do fatalnih posljedica kada pojedu plastiku. Također, mnoge se kornjače zapetljaju u ribarske mreže, što dodatno smanjuje njihove brojeve.

Unatoč svim ovim izazovima, mnoge organizacije diljem svijeta rade na očuvanju morskih kornjača. Postoje brojne inicijative koje se bave čišćenjem plaža, zaštitom gnjezdišta i educiranjem javnosti o važnosti očuvanja tih fascinantnih stvorenja. Mnoge zemlje su uvele zakone koji štite morske kornjače i njihova staništa, a volontiranje na projektima zaštite morskih kornjača postalo je popularno širom svijeta.

Konačno, morske kornjače su simbol izdržljivosti i preživljavanja. One su živi svjedoci prošlih geoloških era, a njihova priča o opstanku podsjeća nas na krhkost, ali i otpornost života na Zemlji.