Kada se ovo ponašanje prakticira mjesecima ili čak godinama, sfinkter može oslabiti i na kraju otkazati, što dovodi do razvoja želučane kile. Iako toga često ne znamo, brza konzumacija većih porcija hrane može dovesti do brojnih problema, od kojih su neki vrlo ozbiljni.

  • Ovo saznanje dolazi od dr. Predraga Dugalića, gastroenterologa i pionira u endoskopskom liječenju bolesti jednjaka, kako je to podijelio na Instagramu. – Što se događa kada brzo konzumiramo hranu? Jednjak prolazi kroz otvor dijafragme i proteže se do želuca. Kada se veliki komadi hrane naglo unesu u želudac, dolazi do pritiska na mišićni sfinkter koji se nalazi unutar dijafragme.

Prema liječniku, ako se ovakvo ponašanje nastavi mjesecima ili godinama, sfinkter postaje oslabljen i na kraju otkaže. Ovo stanje se naziva želučana kila, budući da uključuje prolaps organa iz jedne tjelesne šupljine u drugu; u ovom slučaju, iz trbušne šupljine u prsnu šupljinu. Inicijalni znakovi Kada se dio želuca pomakne iz trbušne šupljine u prsni koš, početni znak je povećanje zraka, što dovodi do češćeg podrigivanja. – objašnjava dr. Dugalić da se refluks želučane kiseline u jednjak može percipirati kao povišena kiselost.

  • Ako se ovo stanje nastavi dulje vrijeme, dolazi do upale jednjaka. Kada su živčani završeci u sluznici jednjaka izloženi želučanoj kiselini, pacijenti mogu osjetiti peckanje uz povećanu kiselost. Kad srce boli Štoviše, pun želudac može vršiti pritisak na srce, što dovodi do srčanih aritmija, poput ubrzanog rada srca – Pacijenti često prvo posjećuju kardiologa zbog problema sa srčanim ritmom ili osjećaja preskakanja srca (ekstrasistola) prije nego što budu upućeni nama.

Ova kombinacija simptoma, povezanih s gastrointestinalnim i srčanim stanjima, naziva se gastrokardijalni sindrom, objašnjava. Pun želudac može vršiti pritisak na pluća, posebno kada su ugrožena. Suprotno tome, pun želudac može vršiti pritisak na pluća, što dovodi do toga da pojedinci imaju poteškoća s disanjem.

  • “Kontrakcije jednjaka pokušavaju otvoriti sfinkter, što dovodi do toga da mnogi pacijenti dožive osjećaj sličan ‘knedle’ zaglavljenoj u grlu. Ponekad se refluks kiseline penje do grla, što može iritirati krikofaringealnu hrskavicu u grkljanu , što za posljedicu ima kronični suhi kašalj, te se osobe često obraćaju pulmologu, koji ih onda upućuje kod nas ili ih upućuje ORL specijalistima“, objašnjava gastroenterolog.

BONUS TEKST

Kada se ovo ponašanje prakticira mjesecima ili čak godinama, sfinkter može oslabiti i na kraju otkazati, što dovodi do razvoja želučane kile. Iako toga često ne znamo, brza konzumacija većih porcija hrane može dovesti do brojnih problema, od kojih su neki vrlo ozbiljni. Ovo saznanje dolazi od dr. Predraga Dugalića, gastroenterologa i pionira u endoskopskom liječenju bolesti jednjaka, kako je to podijelio na Instagramu. – Što se događa kada brzo konzumiramo hranu?

  • Jednjak prolazi kroz otvor dijafragme i proteže se do želuca. Kada se veliki komadi hrane naglo unesu u želudac, dolazi do pritiska na mišićni sfinkter koji se nalazi unutar dijafragme. Prema liječniku, ako se ovakvo ponašanje nastavi mjesecima ili godinama, sfinkter postaje oslabljen i na kraju otkaže. Ovo stanje se naziva želučana kila, budući da uključuje prolaps organa iz jedne tjelesne šupljine u drugu; u ovom slučaju, iz trbušne šupljine u prsnu šupljinu.

Inicijalni znakovi Kada se dio želuca pomakne iz trbušne šupljine u prsni koš, početni znak je povećanje zraka, što dovodi do češćeg podrigivanja. – objašnjava dr. Dugalić da se refluks želučane kiseline u jednjak može percipirati kao povišena kiselost. Ako se ovo stanje nastavi dulje vrijeme, dolazi do upale jednjaka. Kada su živčani završeci u sluznici jednjaka izloženi želučanoj kiselini, pacijenti mogu osjetiti peckanje uz povećanu kiselost.

  • Kad srce boli Štoviše, pun želudac može vršiti pritisak na srce, što dovodi do srčanih aritmija, poput ubrzanog rada srca. – Pacijenti često prvo posjećuju kardiologa zbog problema sa srčanim ritmom ili osjećaja preskakanja srca (ekstrasistola) prije nego što budu upućeni nama. Ova kombinacija simptoma, povezanih s gastrointestinalnim i srčanim stanjima, naziva se gastrokardijalni sindrom, objašnjava. Pun želudac može vršiti pritisak na pluća, posebno kada su ugrožena.

Suprotno tome, pun želudac može vršiti pritisak na pluća, što dovodi do toga da pojedinci imaju poteškoća s disanjem. “Kontrakcije jednjaka pokušavaju otvoriti sfinkter, što dovodi do toga da mnogi pacijenti dožive osjećaj sličan ‘knedle’ zaglavljenoj u grlu. Ponekad se refluks kiseline penje do grla, što može iritirati krikofaringealnu hrskavicu u grkljanu , što za posljedicu ima kronični suhi kašalj, te se osobe često obraćaju pulmologu, koji ih onda upućuje kod nas ili ih upućuje ORL specijalistima“, objašnjava gastroenterolog.